Dobór odzieży sportowej w plenerze

Lato sprzyja temu, aby wyjść z siłowni czy sali fitness w plener. To doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego na rowerze, spacerach czy grę w piłkę. Ale co na siebie ubrać i czym się kierować przy doborze odzieży sportowej przy aktywności fizycznej na dworze. 

Niezależnie od pogody i czasu naszego treningu musimy pomyśleć o innego typu odzieży, niż do sali fitness, gdzie możliwość zamarznięcia jest dużo niższa. Zazwyczaj zaopatrujemy się w dodatkowe jej elementy jak np. kurtka czy bluza.

Dobór odzieży do treningu w plenerze- ogólne wskazówki:

  • im dłuższy trening czy aktywność fizyczna, tym istotniejsza jakość ubioru
  • ubiór należy dostosować do temperatury, ale również do intensywności ruchu i długości wysiłku. Należy po prostu sprawdzić, jak czujemy się w danych warunkach (dlatego warto kupować uniwersalną odzież termo aktywną)
  • na trening ubieramy się lekko (tak, aby nie odczuwać od razu komfortu cieplnego), ale izolujemy się od warunków zewnętrznych
  • odzież termoaktywna robi największą różnicę w komforcie treningu w skrajnych temperaturach (bardzo niskich lub wysokich)
  • Uniwersalna odzież termoaktywna to odzież lekka. Lepiej wybierać właśnie takie produkty, niż na przykład kurtki z ociepleniem, czy grube bluzy z merynosa, które sprawdzą się w turystyce czy narciarstwie, ale nie w intensywnej aktywności. Łatwo jest to zauważyć na przykładzie czapek czy rękawiczek: narciarskie rękawice czy czapki będą zbyt ciepłe przy krótkiej, intensywnej aktywności fizycznej, niezależnie od temperatury.

Odzież sportowa do treningów w plenerze można podzielić na dwie warstwy:

  1. Najbliższa ciału
  2. Zewnętrzna izolująca

Dodatkowo można dodać warstwę ocieplającą, która sprawdza się w turystyce lub sportach, gdzie intensywny wysiłek  łączy się z okresami o małej intensywności, jak np. narciarstwo. Jednakże lepszym rozwiązaniem jest większa ilość lekkiej bielizny termoaktywnej.

Może to Cię zainteresuje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *