Garść porad dla początkujących taterników

0
3470

Wspinaczka w Tatrach jest wyzwaniem, które dla wielu osób jest niezwykle pociągające. Dlatego każdego roku wielu miłośników sportowych wyzwań podejmuje się zdobycia najbardziej wymagających szlaków w największym polskim łańcuchu górskim. Czytelnicy, którzy dopiero chcą zacząć wspinanie się po Tatrach na pewno docenią zawarte w tym poradniku informacje na temat tego, w jaki sposób należy zacząć swoją taterniczą przygodę.

Początki – wspinaczka skałkowa i ćwiczenia pod okiem instruktora

Początkujący adepci wspinaczki, którzy chcą w przyszłości zdobywać trudne szlaki powinni w pierwszej kolejności upewnić się, że posiadają odpowiednie warunki fizyczne oraz umiejętności wspinaczkowe. Łatwiejszy start może zapewnić nam pomoc instruktora, który nie tylko pomoże dobrać właściwy sprzęt, ale i wesprze nas w przygotowaniach fizycznych, pozwalając dobrać odpowiednie ćwiczenia. Oczywiście nie bez znaczenia jest także gruntowne przygotowanie się pod kątem techniki wspinaczkowej, które można nabyć podczas wspinaczki skałkowej.

Trzeba przy tym pamiętać tylko, że wspinaczka na skałki ma się do wspinaczki górskiej mniej więcej tak jak ćwiczenia na symulatorze do pilotowania prawdziwego samolotu. Na skałce możemy bowiem w każdej chwili zejść, gdy poczujemy, że nasze ciała nie są w stanie już wytrzymać tak intensywnego wysiłku lub pogoda ulegnie zdecydowanemu pogorszeniu. Tymczasem wycofanie się z górskiego szlaku jest trudne, czasochłonne i nieraz niebezpieczne – to właśnie na tym etapie bardzo często dochodzi do poważnych wypadków.

Pierwsza samodzielna wyprawa

Gdy już poczujemy, że nabraliśmy wystarczających umiejętności w trakcie ćwiczeń z instruktorem, warto zacząć od samodzielnego pokonywania dróg kursowych. Co prawda pokonywanie ich z instruktorem jest elementem kursu, jednak ich niewielki poziom trudności sprawia, że doskonale nadają się również jako początek przygody z samodzielną wspinaczką. Ponieważ zejście z nich nie sprawia zazwyczaj dużych kłopotów, mogą stanowić relatywnie bezpieczne ćwiczenie dotyczące technicznych aspektów wspinaczki.

Wybierając się na pierwszą samodzielną wyprawę, musimy pamiętać o kilku podstawowych etapach przygotowań. Oczywiście nie można zapomnieć o wyposażeniu, w skład któego wchodzi nie tylko sama podstawowa asekuracja (lina, haki, kości, friendy, taśmy, haki, HMSy, kości), lecz również i cały szereg innych elementów służących do komunikacji, nawigacji, zabezpieczenia i pierwszej pomocy – nie zapomnijmy zatem o kasku, apteczce, mapie, kompasie, folii NRC, telefonie oraz zapasowej czołówce.

Wyprawę będzie trzeba oczywiście bardzo solidnie zaplanować. Nie zaniedbajmy zatem dokładnego zbadania topografii terenu i określenia miejsc, w których będzie można ewentualnie się wycofać oraz zapoznania się z prognozami pogody. Pamiętajmy też, żeby wypisać swoje wyjście w książce wyjść taternickich, co jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa naszej wyprawy. Gdy zadbamy o wszystkie te elementy, będziemy mogli poczuć się stosunkowo pewnie nawet pomimo niewielkiego jeszcze doświadczenia!

W przygotowaniu artykułu pomogła strona elcap.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj