Moda Na Slow Food

0
3003

Slow food ma za zadanie oderwać nas od codziennych obowiązków, wyrwać nas z ciągłego biegu i umożliwić w ciszy i spokoju ducha delektować się smacznym oraz zdrowym jedzeniem.

Slow food jest odpowiedzią na wszechobecną, otaczającą nas kulturę fast food. Bazuje na starannym dobieraniu tego co jemy i jak sama nazwa wskazuje polega na powolnym delektowaniu się posiłkami, jedzeniu w spokoju, bez pośpiechu i w skupieniu. Slow food jest totalnym zaprzeczeniem jedzenia w biegu czy w barach szybkiej obsługi. Produkty spożywcze wykorzystywane w slow food powinny być przede wszystkim nieprzetworzone oraz wytworzone w tradycyjny sposób.

W dzisiejszych czasach gdzie czas jest bezcenną walutą ludzie wciąż gdzieś pędzą. Prędkość staje się obowiązkiem, pojawiającym się w każdym aspekcie naszego życia. Spieszymy się do pracy, do domu, na spotkanie, chcemy aby urządzenia, które nas otaczają były szybsze, żeby internet był szybszy. Wciąż słyszymy „pospiesz się”, „prędzej”, „rób to szybciej”.  Ten pęd rzutuje także na sferę naszej konsumpcji. Jemy w pośpiechu, nie zastanawiając się nad tym co jemy. Nie mamy czasu cieszyć się posiłkiem, nie dbamy o jego jakość, jedząc w barach fast food oraz odgrzewając przetworzone gotowe dania w kuchenkach mikrofalowych. Zapominamy, że przecież nasze zdrowie i kondycja zależą od tego jak się odżywiamy i zanim się obejrzymy pojawiają się problemy z nadwagą i chorobami cywilizacyjnymi.

Slow Food To Nie Tylko Jedzenie

Kultura Slow Food sprzeciwia się przyspieszeniu jakie ma miejsce we współczesnym świecie. Nie przypadkowo jej symbolem jest ślimak, który ze swoją powolnością zupełnie nie pasuje do obecnego świata. Slow Food wyraża pragnienie odwrócenia czasu, przeciwdziałania złym nawykom, obecnym i przyszłym; jest pochwałą relaksu i odpoczynku, którego brakuje w naszym życiu.

Idea Slow Food to nie tylko zdrowa, jak najmniej przetworzona, tradycyjna żywność i delektowanie się jej smakiem. Filozofia Slow Food przenosi się też na inne sfery życia. Życie w stylu slow oznacza zwolnienie pędu życia i skierowaniu się w stronę natury. Mniej czasu poświęcać na codzienne obowiązki i pracę, a więcej na obcowanie z przyrodą. Wypoczynek na łonie natury przywraca spokój i działa wyciszająco na cały organizm.

Trochę Historii

Slow Food to nie tylko  światowy trend, jest to także organizacja non-profit założona we Włoszech w 1986 roku przez architekta Carlo Petriniego. Obecnie Slow Food to już międzynarodowa organizacja zrzeszająca ponad 65 tys. członków w 35 krajach.

W Polsce oddział Slow Food pojawił się w grudniu 2002 roku. Pierwszy projekt realizowany przez polskich działaczy Slow Food nosił nazwę „Oscypek”, którego  zadaniem było wprowadzenie regulacji prawnych, które umożliwiłyby legalną sprzedaż tego tradycyjnego polskiego sera produkowanego na Podhalu, a także jego promocję w Polsce i na świecie.

Slow Food Wspiera Tradycję

Slow Food to żywność nisko przetworzona, wytwarzana według tradycyjnych metod z pominięciem zaawansowanych technologii wytwarzania żywności. Z tego powodu organizacja Slow Food wspiera małych wytwórców dobrej, tradycyjnej żywności. Idea Slow Food nie dopuszcza w przemyśle spożywczym obróbki żywności, jej smażenia, działania wysokim ciśnieniem,  czy stosowania sztucznych dodatków, barwników, aromatów, konserwantów. Metody wykorzystywane w technologii slow food to tylko tradycyjne wędzenie, duszenie, marynowanie, dojrzewanie. Ważne jest żeby wszystkie surowce wykorzystywane w produkcji były pochodzenia naturalnego.

Żywność produkowana według tych zasad posiada niepowtarzalny smak i zapach, ma więcej wartości odżywczych. Jest zbliżona do żywności naturalnej, dzięki czemu jest dobrze przyswajalna przez organizm. Nie wywołuje zatruć pokarmowych i nie działa uczulająco. Takie pożywienie jest zdrowe i bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj