Prezerwatywa – chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i chorobami wenerycznymi

0
3204

Chociaż prezerwatywy najczęściej używa się z myślą o zapobieganiu niechcianej ciąży, jej istotnym zastosowaniem jest również ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To pojawienie się wirusa HIV w latach 80. sprawiło, że prezerwatywa stała się środkiem antykoncepcyjnym o wiele popularniejszym niż pigułka. Właśnie ryzyko zarażenia się chorobami wenerycznymi sprawia, że prezerwatywa jest użyteczna nie tylko w seksie waginalnym, ale i analnym i oralnym. Dlaczego? Zapraszamy do poszerzenia swojej wiedzy na ten temat!

 

Zabezpieczenie przy kontakcie analnym

Istnieją prezerwatywy opracowane szczególnie z myślą o seksie analnym. Można wśród nich wyróżnić prezerwatywy, które są wkładane do odbytu przez partnera pasywnego i takie, które są zakładane przez aktywnego. Są one również nawilżane w sposób, który ma maksymalnie ułatwiać penetrację, gdyż ten rodzaj zbliżenia z braku naturalnego odpowiednika, zawsze należy wzbogacić lubrykantem. Seks analny jest uznawany przez znawców za najbardziej ryzykowną formę seksu z punktu widzenia przenoszenia chorób. Z tego właśnie powodu wirus HIV zaczął być kojarzony jako zagrożenie dotyczące przede wszystkim homoseksualnych mężczyzn. Dlatego też w ciągu ostatnich kilku dekad dużo mówi się o konieczności używaniu prezerwatyw podczas seksu analnego. Nawilżenie ma natomiast znaczenie z punktu widzenia działania materiału, ponieważ dzięki niemu maleje ryzyko jego uszkodzenia. W przypadku korzystania z prezerwatyw lateksowych konieczne jest także korzystanie z nawilżacza opartego na wodzie, który w przeciwieństwie do olejków nie zagraża materiałowi.

Seks oralny – ignorowane zagrożenia

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób przenoszonych drogą płciową jest HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Jego najczęstszym objawem jest wytworzenie się raka szyjki macicy, jednak należy również zwrócić uwagę na to, że jest on zagrożeniem dotyczącym również mężczyzn i w ich przypadku może spowodować pojawienie się raka prącia, a przy uprawianiu seksu oralnego również nowotworu jamy ustnej. Jest to więc główne zagrożenie ściśle związane z tym rodzajem pieszczot, chociaż nie jedyne – w jego trakcie można nabawić się również m.in. opryszczki. Na szczęście dostępne są formy zabezpieczenia, które pozwalają ochronić się przed tym zagrożeniem. Osoby, które regularnie uprawiają różne formy seksu oralnego jako strona aktywna, powinny zaopatrzyć się w prezerwatywy nakładane na usta (w formie maseczek). O ile jest to opcja uważana powszechnie za nieszczególnie atrakcyjną wizualnie, opracowuje się obecnie prezerwatywy tego typu, które mają również pełnić funkcję erotycznego gadżetu. Urozmaiceniem mogą być tu również wersje smakowe.

Nie tylko niechciana ciąża

Te działania są łączone z edukacją dotyczącą zagrożeń powiązanych z seksem oralnym. O ile bowiem świadomość na temat ryzyka spowodowanego przez niezabezpieczony seks analny jest już dosyć duża, tak nie można powiedzieć tego o seksie oralnym. Jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że coraz większa ilość osób uprawia seks z osobami tej samej płci, co oznacza, iż seks oralny jest dla nich jedną z głównych form zadowalania i uzyskiwania zadowolenia od partnerki lub partnera. Osoby, które często uprawiają seks analny i oralny, powinny uświadomić sobie, że szczególnie ten pierwszy nie powinien odbywać się bez zabezpieczenia. Wraz ze wzrostem świadomości na temat zagrożeń na pewno na rynku znajdzie się większa ilość produktów pozwalających im zapobiegać. Prezerwatywy to również produkt dla osób, które często odbywają stosunek z różnymi partnerami – w wieloletnim związku ma się bowiem większą pewność braku zagrożenia, a więc użycie ich może być podyktowane np. opóźnieniem wytrysku.

Merytoryczną stronę tego artykułu konsultowaliśmy ze sklepem Erotic-Med

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj