Założenie rodziny zawsze powinno być dobrze przemyślane, bo jest to niezwykle istotna decyzja, która zmienia całe życie obojga partnerów. Nie każdy będzie gotowy na taki krok i to z różnych powodów. Jeśli ktoś nie planuje dziecka, to należy się odpowiednio zabezpieczyć przed niechcianą ciążą. Pozwoli to uniknąć wielu problemów w przyszłości. Obecnie do dyspozycji jest mnóstwo skutecznych metod antykoncepcyjnych, więc można zredukować ryzyko zapłodnienia do minimum. Z pomocą przychodzi między innymi lek Atywia Daily, który ma podwójne zastosowanie: zapobiega ciąży i jednocześnie leczy trądzik.

Co warto wiedzieć na temat leku Atywia Daily?

Nazwa „Atywia Daily” niezbyt kojarzy się ze środkiem antykoncepcyjnym, ale jest to skuteczny lek zapobiegający zapłodnieniu. Ma w składzie etynyloestradiol i dienogest, czyli związki aktywne będące syntetycznymi odpowiednikami estrogenu i progesteronu. Jako że Atywia Daily jest preparatem złożonym, ma wielokierunkowe działanie. Hamuje owulację, zmienia właściwości śluzu szyjkowego i śluzówki macicy. Wszystko to sprawia, że plemniki mają bardzo utrudnione zadanie, poruszanie się w gęstym śluzie staje się dla nich niemalże niemożliwe. Zwykle nie są w stanie przedostać się w głąb pochwy. Nie pojawia się dojrzała komórka jajowa, więc nie mają czego zapłodnić. Z kolei zmiany zachodzące w śluzówce macicy uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka. Można wobec tego liczyć na to, że Atywia Daily skutecznie uchroni przed zajściem w niechcianą ciążę, jeśli będzie prawidłowo stosowany, czyli zgodnie z zaleceniami producenta.

Nadrzędnym zastosowaniem leku Atywia Daily jest zapobieganie zapłodnieniu, ale ma on jeszcze jedno wskazanie do stosowania. Służy do leczenia trądziku u kobiet. Oczywiście w pierwszej kolejności sięga się po klasyczne preparaty w postaci antybiotyków doustnych i środki do leczenia miejscowego. Jeśli jednak metody te zawiodą, to w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną można spróbować załagodzić trądzik lekiem Atywia Daily. Składa się on z 28 tabletek, ale tylko 21 z nich zawiera substancje czynne, pozostałe tabletki stanowią placebo. Lek przyjmuje się codziennie przez trzy tygodnie, po czym należy zrobić siedmiodniową przerwę, czyli zażywać tabletki placebo, które nie zawierają substancji czynnych. Warto jednak wiedzieć, że w trakcie tych siedmiu dni kobieta nie musi martwić się o zajście w ciążę.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy przyjmowaniu środka antykoncepcyjnego Atywia Daily?

Jako że Atywia Daily jest lekiem, to mogą wystąpić różne skutki uboczne podczas jego stosowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są bóle głowy i piersi. Uskarża się na nie jedna na dziesięć pacjentek. Rzadziej występują zapalenia pochwy/sromu, nadmierny apetyt, pogorszenie samopoczucia, grzybica pochwy, migrena, zawroty głowy, bóle brzucha, wysokie/niskie ciśnienie krwi, trądzik, nadmierna utrata włosów, wysypka, uczucie świądu, skąpe krwawienia miesiączkowe lub ich całkowity brak, krwotok maciczny, bolesne miesiączkowanie, obrzmiałe piersi, upławy z pochwy, torbiele na jajnikach, wahania masy ciała.

Źródło: E-Recepta Medyk Online

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj