Bieganie, skakanie, podnoszenie ciężarów, pływanie… Różne formy wysiłku w pigułce. W efekcie ogromny wysiłek prowadzący do równie dużego zmęczenia. Nie są to jednak tortury, a crossfit, będący typem treningu, który stają się coraz popularniejszy w Polsce. To bardzo skondensowane formy ruchowe, które kształtują wytrzymałość, siłę, pozwalają się pozbyć nadmiernej tkanki tłuszczowej, poprawiają ogólną sprawność i kondycję.

 

Czym Jest Crossfit ?

Crossfit obejmuje dużą ilość ćwiczeń i dyscyplin sportowych. Począwszy od klasycznego treningu siłowego, poprzez treningi biegowe, pływanie, jazdę na rowerze, a na wiosłowaniu kończąc. Mówiąc najprościej jest to uniwersalny zestaw ćwiczeń, które wykonywać może prawie każdy. Sprawność i doświadczenie nie są tak istotne, gdyż podczas treningu sami możemy wyznaczać sobie cele i dopasowywać obciążenia. A tu wachlarz ćwiczeń jest naprawdę ogromny.

Crossfit nie musi kojarzyć się wyłącznie z siłownią. Do takich treningów doskonale nadaje się infrastruktura miejska, las czy góry. Można wykorzystać gałęzie drzew, które sprawdzą się w roli drążka, schody czy duże nachylenie terenu, które utrudni bieg, poręcze do wykonywania pompek, kłody drzew lub duże kamienie, z którymi można robić przysiady lub potraktować je jako obciążenie do rzutów na odległość. Tu ogranicza nas jedynie wyobraźnia i kreatywność.

Ideą crossfitu jest, aby w krótkim czasie zmęczyć się tak bardzo, żeby nie móc później ustać na nogach. Liczy się tu czas i tempo, a więc organizm ludzki męczy niesamowicie. Efektem jest poprawa kondycji, siły, wydolności i szybkości, a także niesamowita satysfakcja.

Optymalny trening trwa ok. godziny i składa się z rozgrzewki, krótkiej przerwy, rozciągania i około 20-minutowego intensywnego wysiłku.

 

Trochę Historii

Crossfit powstał w Ameryce w latach 90. w Ameryce. Jego twórcą jest Greg Glassman, który w swoim garażu w połączył kilka ćwiczeń w celu jak największego zmęczenia organizmu. Po tym czasie został zatrudniony w miejscowej policji, aby szkolić kadetów. W 2000 roku Greg razem z żoną Lauren Glassman, założyli firmę CrossFit Inc., która oferuje na terenie USA różne zestawy ćwiczeń, posiada wiele siłowni, a swój program sprzedaje także innym. Crossfit docenili m.in: duńscy wojacy, którzy zakupili zestaw ćwiczeń dla Królewskiej Straży. Dziś inwestorzy chcą zarabiać na crossficie także w Polsce.

 

Na Co Zwracać Uwagę ?

Crossfit może być zbyt dużym obciążeniem dla osób w podeszłym wieku lub niewytrenowanych, dlatego należy indywidualnie dobierać intensywność treningu. Nie jest to forma wysiłku dla osób, które mają kłopoty z miażdżycą, układem sercowo-naczyniowym czy dużą otyłością. Intensywne treningi crossfit mogą kolidować z tradycyjnym treningiem i przez to mogą prowadzić do przetrenowania. Ponad to należy poznać wszystkie ćwiczenia od strony technicznej aby uniknąć kontuzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj