Bieganie, skakanie, podnoszenie ciężarów, pływanie… Różne formy wysiłku w pigułce. W efekcie ogromny wysiłek prowadzący do równie dużego zmęczenia. Nie są to jednak tortury, a crossfit, będący typem treningu, który stają się coraz popularniejszy w Polsce. To bardzo skondensowane formy ruchowe, które kształtują wytrzymałość, siłę, pozwalają się pozbyć nadmiernej tkanki tłuszczowej, poprawiają ogólną sprawność i kondycję.

 

Czym Jest Crossfit ?

Crossfit obejmuje dużą ilość ćwiczeń i dyscyplin sportowych. Począwszy od klasycznego treningu siłowego, poprzez treningi biegowe, pływanie, jazdę na rowerze, a na wiosłowaniu kończąc. Mówiąc najprościej jest to uniwersalny zestaw ćwiczeń, które wykonywać może prawie każdy. Sprawność i doświadczenie nie są tak istotne, gdyż podczas treningu sami możemy wyznaczać sobie cele i dopasowywać obciążenia. A tu wachlarz ćwiczeń jest naprawdę ogromny.

Crossfit nie musi kojarzyć się wyłącznie z siłownią. Do takich treningów doskonale nadaje się infrastruktura miejska, las czy góry. Można wykorzystać gałęzie drzew, które sprawdzą się w roli drążka, schody czy duże nachylenie terenu, które utrudni bieg, poręcze do wykonywania pompek, kłody drzew lub duże kamienie, z którymi można robić przysiady lub potraktować je jako obciążenie do rzutów na odległość. Tu ogranicza nas jedynie wyobraźnia i kreatywność.

Ideą crossfitu jest, aby w krótkim czasie zmęczyć się tak bardzo, żeby nie móc później ustać na nogach. Liczy się tu czas i tempo, a więc organizm ludzki męczy niesamowicie. Efektem jest poprawa kondycji, siły, wydolności i szybkości, a także niesamowita satysfakcja.

Optymalny trening trwa ok. godziny i składa się z rozgrzewki, krótkiej przerwy, rozciągania i około 20-minutowego intensywnego wysiłku.

 

Trochę Historii

Crossfit powstał w Ameryce w latach 90. w Ameryce. Jego twórcą jest Greg Glassman, który w swoim garażu w połączył kilka ćwiczeń w celu jak największego zmęczenia organizmu. Po tym czasie został zatrudniony w miejscowej policji, aby szkolić kadetów. W 2000 roku Greg razem z żoną Lauren Glassman, założyli firmę CrossFit Inc., która oferuje na terenie USA różne zestawy ćwiczeń, posiada wiele siłowni, a swój program sprzedaje także innym. Crossfit docenili m.in: duńscy wojacy, którzy zakupili zestaw ćwiczeń dla Królewskiej Straży. Dziś inwestorzy chcą zarabiać na crossficie także w Polsce.

Zobacz również:  Budujemy masę mięśniową- ilość powtórzeń

 

Na Co Zwracać Uwagę ?

Crossfit może być zbyt dużym obciążeniem dla osób w podeszłym wieku lub niewytrenowanych, dlatego należy indywidualnie dobierać intensywność treningu. Nie jest to forma wysiłku dla osób, które mają kłopoty z miażdżycą, układem sercowo-naczyniowym czy dużą otyłością. Intensywne treningi crossfit mogą kolidować z tradycyjnym treningiem i przez to mogą prowadzić do przetrenowania. Ponad to należy poznać wszystkie ćwiczenia od strony technicznej aby uniknąć kontuzji.

Ostatnia aktualizacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here