Balsa modelarska to rodzaj materiału, który przyjmuje formę twardych deseczek o różnych rozmiarach. Dzięki swoim właściwościom nadaje się do przeróżnych celów artystycznych. Jest to stosunkowo rzadki materiał, bo wytwarza się go z drzew rosnących w Ameryce Południowej i Środkowej. Zyskał sławę dzięki swojej lekkości, przez co używano go kiedyś przy budowie łódek. Z tych samych powodów został doceniony w modelarstwie. Jakie są inne zalety zastosowania balsy i czy sprawdzi się ona jako prezent świąteczny?

Właściwości materiału

Balsa modelarska ceniona jest za swoją lekkość przy dużej wytrzymałości. Deseczki z niej wykonane mogą przyjmować różne wymiary oraz grubości. Można znaleźć zarówno grube wersje 30 milimetrowe, jak i cieńsze 1 mm. Wszystkie są zazwyczaj równo pocięte, a ewentualne różnice to maksymalnie 5%. Duża lekkość powoduje łatwość w konstruowaniu różnych kształtów. Metr sześcienny waży zaledwie 40 kilogramów, co jest dużą różnicą względem innego drewna. W przypadku buku może to być nawet 700 kg.

Inną zaletą balsy jest ładny kolor, bardzo jasny i zbliżony do białego. Dzięki temu po materiale bardzo łatwo się maluje. Nie ma żadnych problemów z nakładaniem farby, a nawet używaniu na nim ołówka lub długopisu. Na drewnie ciężko dopatrzyć się sęków lub słojów, przez co całość jest jednolita i estetyczna. Ciężko też dopatrzyć się punktowych zaciemnień, popularnych przy innych gatunkach drzew.

Zastosowanie balsy w modelarstwie

Dzięki dużej lekkości w połączeniu z miękkością balsa idealnie nadaje się do modelarstwa. Wszystko dzięki bardzo prostej obróbce, co nie znaczy, że drewno nie jest mocne i sprężyste. Przydaje się zwłaszcza przy modelach latających lub pływających. Dzięki lekkości na poziomie korka swobodnie utrzymuje się na wodzie, po warunkiem nadania balsie odpowiednich kształtów. Jest ona niezastąpiona przy tworzeniu części w rodzaju płatów, stateczników czy podkładów kadłubów. Dzięki wysokiej wytrzymałości spadek samolotu z wysokości nie spowoduje istotnego uszkodzenia.

Balsa jako prezent świąteczny

Balsa może być świetnym pomysłem jako prezent dla osób, które pasjonują się modelarstwem. Dzięki balsie można tworzyć modele praktycznie od zera. Za jej pomocą można tworzyć całe fregaty, żaglowce czy pancerniki. Ładny wygląd materiału wyróżnia się względem innego drewna, co zrobi wrażenie na gościach. Balsę można wykorzystać wyłącznie jako ramę modelu lub wzmocnienie poszczególnych części. To dobra opcja, jeśli ktoś uważa, że materiał jest odrobinę za drogi względem innego drewna. Balsę wykorzystuje się nie tylko w modelarstwie, żeby wspomnieć o prawdziwych częściach do szybowców, samolotów czy jachtów. Przez to ma się pewność jakościowego prezentu dla pasjonatów modelarstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here