aceton dieta keto

Aceton jest substancją chemiczną używaną do wytwarzania produktów takich jak zmywacz do paznokci i zmywacz do farb. Twój organizm również wytwarza tę substancję chemiczną, gdy rozkłada tłuszcz.

Aceton jest bezpieczny w normalnych ilościach, ale zbyt wiele z nich może być problemem. Oto, co musisz wiedzieć.

Aceton w ludzkim ciele

Twoje ciało wykorzystuje cukier lub glukozę do produkcji energii. Po zjedzeniu, insulina hormonalna przenosi glukozę z krwioobiegu do komórek. Kiedy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub spożywa się bardzo mało węglowodanów, nie można używać glukozy jako paliwa. Więc zamiast tego Twoje ciało spala tłuszcz.

W miarę jak wątroba rozbija magazynowany tłuszcz, wytwarza substancje chemiczne zwane ketonami. Aceton jest głównym ketonem.

Kiedy tłuszcz jest głównym źródłem paliwa w Twoim organizmie, produkujesz dodatkowe ketony. Posiadanie zbyt wielu nazywa się ketonem.

Niektóre rodzaje ketozy są bardziej niebezpieczne niż inne. Ketoza żywieniowa, rodzaj, który może się zdarzyć, gdy jesteś na bardzo niskiej diecie węglowodanowej, jest stanem stosunkowo normalnym, który może prowadzić do utraty wagi dla niektórych ludzi. Ale u ludzi, którzy mają cukrzycę, ketony mogą budować do znacznie wyższych poziomów we krwi, co prowadzi do niebezpiecznych komplikacji zwanych kwasicą ketonową.

Aceton i inne dodatkowe ketony w organizmie pojawiają się w moczu. Jeśli masz cukrzycę, która nie jest dobrze kontrolowana, Twój lekarz może zbadać Twój mocz na obecność ketonów. Pozytywny wynik testu może być oznaką, że potrzebujesz dodatkowej insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi.

Aceton – substancja chemiczna

Aceton jest również substancją chemiczną, która znajduje się w przyrodzie i w wielu produktach, które można stosować w domu. Wszystkie te rzeczy uwalniają aceton:

 • Drzewa i inne rośliny, pożary lasów
 • Wulkany
 • Składowiska
 • Wydech samochodowy
 • Tytoń
Zobacz również:  Włosy cienkie - jak je pielęgnować?

Aceton jest rozpuszczalnikiem, co oznacza, że może rozkładać lub rozpuszczać substancje takie jak farby i lakiery. Dlatego jest składnikiem zmywaczy do paznokci, lakierów i lakierów. Firmy używają również tego środka chemicznego do usuwania tłuszczu z wełny, zmniejszają lepkość jedwabiu i wykonują powłoki ochronne do mebli i samochodów.

aceton

Zagrożenia dla zdrowia

Produkty z acetonem są bezpieczne w użyciu, jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta. Substancja chemiczna jest bardzo łatwopalna, dlatego należy unikać stosowania takich środków jak farby i zmywacz do paznokci w pobliżu otwartego ognia.

Wdychanie dużych ilości acetonu może powodować problemy zdrowotne, takie jak:

 • Podrażnienia nosa, gardła, oczu i płuc
 • Ból gardła.
 • Kaszel
 • Zawroty głowy
 • Ból głowy
 • Nudności i wymioty.
 • Szybkie tętno
 • Konfuzja
 • Nieświadomość

Aceton może również podrażniać lub uszkadzać skórę.

Jak zapobiegać problemom zdrowotnym?

Jeśli masz cukrzycę, zażywaj swój lek dokładnie tak, jak przepisano, aby zapobiec powstawaniu skoków ketonowych. Postaraj się nie przegapić żadnych dawek. Regularnie sprawdzaj poziom cukru we krwi i w razie potrzeby dostosuj dawkę insuliny. Współpracuj z lekarzem i dietetykiem, aby uzyskać odpowiednią ilość węglowodanów w diecie.

Dym papierosowy uwalnia aceton do powietrza. Możesz zmniejszyć narażenie na działanie tej substancji chemicznej poprzez niepalenie lub przebywanie w pobliżu każdego, kto pali.

Kiedy używasz produktów, które mają aceton, takich jak zmywacz do paznokci lub zmywacz do farb, pozostań w dobrze wentylowanych miejscach. A jeśli dostaniesz którykolwiek z tych środków chemicznych na skórę, zmyj go.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj