Jeżeli chcesz zrobić coś ze swoim życiem i zdecydowałeś się na treningi pod opieką trenera personalnego, gratulacje! Zanim jednak wybierzesz tego „jednego, jedynego” trenera, zwróć uwagę na kilka kwestii. To one determinują, czy będzie on wart uwagi, czy też nie.

 

Oto kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Ci wybrać najodpowiedniejszego trenera personalnego:

1. Wygląd, czyli szewc bez butów NIE chodzi

Pierwszą rzeczą, na jaką zapewne zwrócisz uwagę, jest wygląd. Ciało trenera personalnego jest jego najlepszą reklamą i wizytówką, dlatego powinno być zadbane i wyćwiczone. Jednak ciało to nie wszystko. Włosy powinny być estetycznie ułożone oraz przystrzyżone, tak samo jak ewentualny zarost. Ubranie? Wyprane, czyste i schludne, niezależnie od tego, czy przywita Cię w jeansach i koszulce, czy dresie.

2. Wiedza to (kolejna) podstawa

Nie mniej ważna od wyglądu jest także wiedza, którą dysponuje trener. Powinien zatem odbyć przynajmniej kilka kursów specjalistycznych, a także wypróbować na sobie swoje ćwiczenia, zanim wdroży je do planu treningowego swoich klientów. Ponadto trener personalny powinien znać się również na fizjologii i anatomii człowieka, aby być w stanie współpracować z ludźmi mającymi jakieś problemy zdrowotne. Przygotowanie teoretyczne i wiedza zdobyta od innych specjalistów jest bardzo ważna w tej dziedzinie, więc raczej nie korzystaj z usług amatorów-eksperymentowców.

3. Rób coś z pasją albo wcale

Dobry trener przede wszystkim lubi (albo kocha) swoją pracę. Im większa jego miłość do tego, co robi, tym większe będzie jego zaangażowanie w Twoje treningi, a tym samym – lepsze efekty! Dlatego jeśli jest taka możliwość, poobserwuj swojego potencjalnego trenera osobistego podczas pracy albo umów się na próbny trening. Jeżeli zauważysz, że trener na każdym kroku jest przy swoim podopiecznym i troszczy się o jego komfort i samopoczucie, a także dba o każdy aspekt treningu oraz dobrą atmosferę – śmiało możesz na niego postawić!

Zobacz również:  Trening Optymalny

4. Komunikatywność przekładająca się za zaufanie

Pomiędzy trenerem personalnym, a jego podopiecznym nie może być żadnych tajemnic związanych z tym aspektem życia oraz dystansu spowodowanego wstydem. W tym przypadku musi zaistnieć obustronne, pełne zaufanie – w przeciwnym wypadku współpraca nie ma sensu. Dlatego dobry trener musi być osobą otwartą, sympatyczną, komunikatywną, ale przede wszystkim – empatyczną. O tym też w następnym punkcie.

5. Trener osobisty jest jak barman

Co łączy te dwa zawody? Psychologiczne umiejętności. Im lepszym psychologiem będzie trener osobisty, tym lepsze efekty będzie w stanie zapewnić swoim podopiecznym. Jedną z takich gałęzi w tym przypadku jest też umiejętność odpowiedniego motywowania klientów do osiągania wyznaczonych celów. Trenerzy są życiowymi coachami, przyjacielami, bliskimi osobami, które uczestniczą w porażkach i zwycięstwach swoich podopiecznych.

Artykuł został opracowany we współpracy z Body Mind Experts – profesjonalnymi trenerami osobistymi z Katowic.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj