Czym są opaski kompresyjne i kiedy warto z nich korzystać?

0
44525

Nowoczesna odzież sportowa musi dobrze wyglądać i pomagać w osiąganiu coraz lepszych wyników sportowych. W myśl tej zasady narodził się pomysł na stworzenie odzieży uciskowej – kompresyjnej, która ma wspierać pracę ludzkich mięśni. Opaski kompresyjne zakładane na łydki lub uda ściągają mięśnie i w ten sposób wpływają na poprawę ich ukrwienia. To przekłada się na lepsze dotlenienie i większą wydajność ich działania.

 

Rodzaje opasek kompresyjnych

Odzież kompresyjna cieszy się coraz większą popularnością wśród osób uprawiających biegi długodystansowe, kolarstwo czy triathlon. W związku z tym, w sprzedaży znajdziemy dziś już nie tylko klasyczne opaski kompresyjne na łydki (podudzia) i uda, ale także bogatą gamę garderoby kompresyjnej tj. kompresyjne skarpetki, koszulki czy spodenki. Ciekawą propozycją dla triathlonistów i biegaczy mogą być także specjalne kompresyjne nogawki i rękawki, które ściągają mięśnie całych nóg i rąk. Tego typu produkty pozwalają do maksimum wykorzystać potencjał tkwiący w mięśniach sportowca, umożliwiając mu osiąganie możliwie najlepszych w danym momencie wyników sportowych – czasowych.

Jak działa opaska kompresyjna?

Mięśnie okryte opaską kompresyjną wydajnej pracują, wolniej się męczą i szybciej się regenerują, na co wpływa chociażby mniejsza liczba wstrząsów i powodowanych przez nie mikrourazów. Szybsza regeneracja potreningowa możliwa jest również dzięki poprawie ukrwienia mięśni. Lepszy przepływ krwi przyspiesza proces wchłaniania z mięśni kwasu mlekowego, który jest naturalną konsekwencją wzmożonego wysiłku fizycznego i intensywnej pracy naszych mięśni. Szybsza neutralizacja kwasu mlekowego to mniejsze zakwasy i szybszy powrót mięśni do pełnej sprawności działania. Oczywiście opaski kompresyjne nie zastąpią czasu potrzebnego na regenerację, podczas której uszkodzone włókna mięśniowe mogą zostać odbudowane i wzmocnione, ale mogą ten czas znacznie skrócić. To bardzo przydatne w przypadku osób startujących w cyklu zawodów, gdzie czas regeneracji mięśni musi być skrócony do minimum, a także w przypadku wielogodzinnych treningów, z jakimi mamy do czynienia chociażby w przypadku osób uprawiających triathlon.

Kiedy sięgnąć po opaskę kompresyjną?

Stosowanie opasek kompresyjnych polecane jest przede wszystkim tym osobom, które chcą wykorzystać maksimum potencjału tkwiącego w ich mięśniach, a także tym osobom, które chcą zabezpieczyć mięśnie przed ryzykiem nawrotu świeżo przebytej kontuzji. W tym sensie stosowanie opasek kompresyjnych prócz wymiaru sportowego, ma do pewnego stopnia również wymiar rehabilitacyjny. Oczywiście żadna opaska nie zastąpi okresu rekonwalescencji po przebytej kontuzji mięśniowej, może jednak pomóc zabezpieczyć mięsień przed ryzykiem nawrotu kontuzji. To bardzo przydatne gdy wiemy, że mięsień będzie zmuszony do ekstremalnego wysiłku.

Jeśli szukasz sposobu na poprawę osiąganych wyników sportowych, opaski kompresyjne mogą Ci w tym wydatnie pomóc. Warto jednak pamiętać, że same opaski nie zastąpią systematycznego treningu, a ich stosowanie ma jedynie wspomóc pracę mięśni, a nie ją zastąpić.

Artykuł powstał we współpracy z https://tricentre.pl/pol_m_Odziez-kompresyjna_Opaski-kompresyjne-194.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj