Buty do biegania są najpopularniejszym artykułem kupowanym w sklepach sportowych. Branża kusi nie tylko wyglądem, znajomymi znaczkami marek sportowych, ale też ponadprzeciętnymi osiągami oferowanego obuwia. Niestety nie zawsze warto dać się zwieść medialnym zapewnieniom. Zamiast kupować uniwersalne buty sportowe warto zainwestować w buty dedykowane do biegania. Jeszcze lepiej jeśli takie buty będą dedykowane do treningu biegowego na konkretnej nawierzchni.

Dlaczego warto kupić buty do biegania?

Dedykowane buty do biegania są gwarantem komfortu i bezpieczeństwa. Odpowiednie trzymanie stopy, przewiewność i amortyzacja sprawiają, że trening stanie się przyjemnością. Większość osób zapewne pomyśli, że taka „zabawa w profesjonalnego biegacza” będzie słono kosztować. Nie warto dać się zwariować. Dedykowane buty do biegania nie muszą kosztować kroci. Możesz oczywiście zainwestować w obuwie biegowe top marek, ale zapewniamy, że jeśli wybierzesz buty no name trenując 2 razy w tygodniu to nic się nie stanie. Co więcej, będąc początkującym biegaczem, zapewne po poczujesz większej różnicy między tymi dwoma modelami.

Jak wybrać buty do biegania po różnych nawierzchniach?

Buty do biegania jakie wybierzesz wpłyną nie tylko na komfort, ale też na bezpieczeństwo. I tu przed oczyma powinny pojawić się buty do biegania dedykowane do nawierzchni. Inne obuwie będzie odpowiednie do biegania w mokrym lesie, inne po bieżni, a inne po asfalcie.

Stając przed wyzwaniem zakupu butów do biegania po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie gdzie zamierzasz trenować. Większość marek wyróżnia tu:

  • Buty do biegania po twardej nawierzchni (asfalt, kostka, bruk)

To najpopularniejsze buty do biegania. Przewiewne, lekkie i dobrze amortyzujące stopę. Sprawiają wrażenie bosej stopy. Profesjonalistom zapewniają komfort w trakcie długiego biegu np. maratonu, a amatorzy cenią sobie w nich ponadprzeciętną lekkość. Osoby początkujące biegają w nich również w terenie i oczywiście nie jest to wielki błąd, jeśli trenujesz na niedużych dystansach, raz lub dwa razy w tygodniu.

  • Buty do biegania w terenie

Jeśli jednak jesteś fanem trailu i lubisz długie dystanse na bardziej wymagających trasach lepiej jeśli wybierzesz trailowe buty do biegania. Jak dobrać buty do biegania w terenie? Podłoże będzie bardziej miękkie, ale jednocześnie nierówne i często kamieniste. Buty do biegania w terenie będą charakteryzowały się więc mniejszą amortyzacją i grubszym bieżnikiem, by chronić stopę przed ewentualnymi urazami. Co więcej materiał z którego są wykonane powinien być odporny na zabrudzenia i przemakanie.

  • Buty do biegania na bieżni

Biegając „pod dachem” na niestabilnej powierzchni jaką jest bieżnia, skup się na wyborze butów, które zapewnią minimalizowanie wstrząsów. Doskonale sprawdzi się niezbyt gruba, gumowa podeszwa. Buty do biegania na bieżni powinny być ponadto lekkie i oddychające.

  • Buty do biegania na tartanie

Jeśli nie wiesz jakie buty do biegania wybrać do treningu na tartanowej bieżni, te do nawierzchni twardej czy lepiej te outdoor, odpowiedź brzmi żadne z nich. Tartan to nawierzchnia miękka, ale często śliska. Bieganie po niej w zwykłych butach może być groźne dla stawów. Najlepsze są ultralekkie buty wyposażone w specjalne kolce zapobiegające poślizgnięciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj