Sport to zdrowie i kondycja fizyczna, która pozwoli ci cieszyć się sprawnością swojego organizmu przez wiele lat. Uprawianie sportu obecnie jest bardzo popularne w naszej kulturze. Jeśli poważnie decydujesz się zajęciem konkretnej dyscypliny sportowej warto pomyśleć o odpowiednim obuwiu.

Buty sportowe muszą być dobrane nie tylko do samego rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej, ale też do rodzaju twojej stopy.

Jeżeli zamierzasz dużo chodzić lub biegać wybierz buty typowo do biegania. Tego typu obuwie jest tak zaprojektowane, aby wspierać ruch stóp w zakresie pięta- palce. Dopasowane są do wielu typów stóp i wykonane są ze znacznie trwalszych materiałów.

Gdy wybierasz się na siłownię, aerobik, kickboxing lub inny rodzaj ćwiczeń, wymagający poruszania się z boku na bok- w tym wypadku doskonale sprawdzi się obuwie uniwersalne.

Jaki masz rodzaj stopy

Zazwyczaj mało kto zwraca na to uwagę. Stopa ma się dopasować do buta a nie but do stopy. I tutaj jest kolejny błąd myślenia. Dobrze dobrane buty pomagają zapobiec kontuzjom, poprawiają ogólną sylwetkę i wpływają na większą efektywność treningu. Główną kwestią w tym temacie jest określenie swojego rodzaju stopy. Zwróć uwagę na podeszwy swoich starych butów. W miejscach, w których podeszwa jest bardziej przetarta wskazują gdzie przykładany jest największy nacisk podczas chodzenia.

  1. Przetarta zewnętrzna górna część podeszwy- stopa supinująca. Stopy tego typu mają większe sklepienie. Ciężar ciała przenoszony jest na zewnątrz ich części. Typ buta: cushioned lub neutral
  2. Równomiernie przetarte podeszwy- stopa neutralna. Ciężar ciała jest równomiernie przenoszony przez stopę. Wybierz buty neutralne.
  3. Podeszwa przetarta na wewnętrznej stronie krawędzi- stopa pronująca. Ciężar ciała przenoszony jest na wewnętrzną część stopy. Związane jest to często z płaskostopiem lub niskim sklepieniem. Stopa wymaga dodatkowej amortyzacji, którą uzyskamy dzięki butom typu: motion control (stopa mocno pronująca), stability (średnia pronacja), high stability.
Zobacz również:  Opaska sportowa marki Fitbit - recenzja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here