Lubisz aktywność fizyczną, sport to Twoja pasja, a motywowanie innych sprawia ci prawdziwą radość? Dowiedz się jakie kursy należy ukończyć, aby zostać trenerem personalnym!

Wymagania prawne dla trenerów personalnych

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem zawód trenera personalnego jest zawodem wolnym, a co za tym idzie nie ma żadnych regulacji dotyczących jego wykonywania. Co prawda w Ustawie o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz. U. Nr 127, poz. 857) istnieje zapis o wymaganiach niezbędnych do spełnienia, aby zostać trenerem, jednak dotyczy to osób pracujących jako trenerzy w związkach sportowych. Czy to oznacza, że szkolenia dla trenerów personalnych są tylko zbędnym wydatkiem? Z całą pewnością nie! Do wykonywania tego zawodu potrzebne są zarówno świetna forma fizyczna czy umiejętność pracy z innymi, jak i rzetelna wiedza. Brak znajomości anatomii to nie tylko ryzyko stworzenia mało efektywnego planu ćwiczeń, ale nawet zaszkodzenia swoim podopiecznym, dlatego zdecydowanie warto udać się na szkolenie prowadzone przez specjalistów. Ukończony kurs instruktora fitness to także dodatkowy atut w przypadku starania się o pracę w klubach sportowych.

Kurs na trenera personalnego – jak wybrać?

Obecnie kursy dla trenerów personalnych znaleźć można w każdym dużym mieście, co z jednej strony pozwala wybrać atrakcyjną ofertę, z drugiej zaś utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji. Pamiętajmy jednak, że aby takie szkolenie miało sens, najrozsądniej jest wybrać kurs instruktora fitness łączący wiedzę merytoryczną z ćwiczeniami praktycznymi, który w Warszawie oferuje np. Akademia Trenerów Personalnych Health Faktory. Najlepiej, jeśli prowadzą je osoby doświadczone w pracy trenerów potrafiące dzięki temu przytoczyć odpowiednie przykłady – będzie to idealne uzupełnienie „suchych” informacji. I chociaż certyfikat trenera personalnego nie jest wymagany do wykonywania tego zawodu, warto po ukończonym szkoleniu mieć potwierdzenie, że zdobyliśmy konkretną wiedzę.

Jakie kursy powinien ukończyć trener personalny? 1

Kursy doszkalające

Ukończenie podstawowego kursu dla trenera personalnego to dobry początek, jednak warto poszerzać swoją wiedzę, aby móc zapewnić klientom usługi jeszcze wyższej jakości. Poniżej kilka przykładów szkoleń umożliwiających poszerzanie kompetencji trenera personalnego:

  • Trening medyczny w treningu personalnym – na tym kursie dowiemy się m.in. jak pracować z klientami mającymi wady postawy i jak efektywnie wykorzystywać podczas treningu z nimi sprzęt fitness.
  • Kalistenika w treningu personalnym – pozwala poszerzyć trening o ciekawe ćwiczenia przy wykorzystaniu własnej masy ciała, a tym samym go urozmaicić.
  • Kettlebell w treningu personalnym – na takim kursie dowiemy się jak efektywnie wykorzystać odważniki kulowe kettlebells.
  • Dietetyka sportowa – tego typu szkolenia pozwalają poszerzać swoją wiedzę dotyczącą układania planów żywieniowych oraz dobierania odpowiednich suplementów.

Ukończenie kursów doszkalających dla trenerów personalnych to świetny sposób, aby poszerzać swoje kompetencje. Zdobytą w ten sposób wiedzę można wykorzystać do urozmaicenia planów treningowych klientów, ale też zachęcić kolejne osoby do skorzystania z naszych usług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here