Osoby, które regularnie uprawiają sport doskonale wiedzą, że najgorsze, co może się im przytrafić to kontuzje. Powodują one nie tylko mnóstwo dolegliwości bólowych, ale również zmuszają do przerwania treningów. Dlatego właśnie tyle mówi się o zapobieganiu kontuzjom. Jak robić to najlepiej? Sprawdziliśmy to!

 

Jakie kontuzje nam grożą?

Tak naprawdę najbardziej podatnymi obszarami na kontuzje są mięśnie, ścięgna i kości. Warto wiedzieć, że do urazu może dojść na skutek nagłego urazu lub też przeciążenia – a zatem długotrwałego obciążenia danej partii ciała. – Drugi typ kontuzji powstaje stopniowo, często osoby trenujące nie wiedzą nawet, że coś złego się dzieje. Oczywiście kontuzjom przeciążeniowym towarzyszą pewne symptomy, ale wiele osób je bagatelizuje. Kontuzje ostre (nagłe) wynikać mogą np. z nagłego i intensywnego rozciągania mięśni, bez ich uprzedniego rozgrzania. Dlatego też wiele osób decyduje się na rozwiązania powszechnie stosowane w profilaktyce kontuzji – np. piłki Acuball czy stosowanie odpowiedniej diety. Wiadomo przecież, że wiele składników naszego pożywienia wspomaga regenerację tkanek. – mówi przedstawiciel serwisu acuball.pl.

Jak zapobiegać kontuzjom?

Podstawą jest oczywiście rozwaga i odpowiednie przygotowanie się do treningu, odpowiednia rozgrzewka i dostosowanie sprzętu idealnie do naszych potrzeb. – Lwia część sukcesu to odpowiedni sprzęt. Wybierajmy zawsze ten pochodzący od renomowanych producentów, zwracajmy uwagę na jego zużycie i dopasowujmy dostępne na rynku rozwiązania idealnie do naszych potrzeb. Nauczmy się również wspomagać regenerację, odpowiednio rozluźniać mięśnie i jedzmy w odpowiednich proporcjach – nie od dziś wiadomo, że węglowodany zapobiegają kontuzjom, a białko jako budulec mięśni wspiera ich regenerację. – dodaje ekspert z acuball.pl.

Kontuzje to zmora każdego sportowca, powodują ogromny ból i powodują przerwy w planie treningowym. Warto zatem nauczyć się im przeciwdziałać – zaoszczędzi nam to niepotrzebnego cierpienia, wiele czasu i pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj