Ochraniacze stajenne – po co stosować i jak dopasować do konia?

0
575

Terapeutyczne ochraniacze dla konia okazują się być niezbędne w licznych przypadkach. Oczywiście, nie są wymagane, jeśli koń porusza się naturalnie i bez żadnego obciążenia, natomiast przydają się, jeśli koń pracuje każdego dnia, a jego ścięgna podlegają wzmożonemu wysiłkowi. Ochraniacze stajenne stosowane są zawsze w przypadku koni treningowych, aby zapewnić im optymalną kondycję czy zabezpieczyć przed negatywnymi skutkami treningów. Dowiedz się więcej.

Po co stosować ochraniacze dla konia?

Czy codzienne lonżowanie może być zbytnim obciążeniem dla konia? W licznych przypadkach jak najbardziej tak. Koń podczas każdej aktywności narażony jest na kontuzje czy urazy i właśnie dlatego stosuje się ochraniacze. Ich funkcja jest różnorodna. Z jednej strony ochraniacze dla konia Horseway mają dawać bezpieczeństwo i uchronić przed przykrymi następstwami treningów. Z drugiej stosuje się je już w ramach rehabilitacji i zabezpieczeń, jeśli do urazu doszło. Ochraniacze mogą być obowiązkowym elementem podczas rekonwalescencji konia, jeśli doszło do kontuzji jego kończyn. Dodatkowe ochraniacze stabilizują jego postawę i wzmacniają.

Okazuje się, że dostępne są różnego rodzaju ochraniacze. Niektóre zabezpieczają przed kontuzjami, inne niwelują napięcia ścięgien, jeszcze inne wzmacniają i zapobiegają mechanicznym uszkodzeniom w czasie wykonywanych manewrów różnego rodzaju. Co ciekawe, dostępne są również ochraniacze stajenne, których zadaniem jest dawanie ciepła, kiedy koń pozostaje bez ruchu w boksie stajennym, a warunki pogodowe wymagają dodatkowego ogrzewania zwierzęcia.

Rodzaje ochraniaczy dla konia

Stosowanie ochraniaczy dla konia musi być uzależnione od aktywności konia. Wyróżnia się ochraniacze skokowe, wykorzystywane przy treningach z przeszkodami. Popularne są również ochraniacze ujeżdżeniowe, crossowe, rajdowe czy westernowe, w zależności od rodzaju ujeżdżania konia i specyfiki ich treningów.

Co więcej, różnego rodzaju ochraniacze chronią inną część nóg konia. Wyróżnić można ochraniacze piętki kopytowej, ochraniacze stawu kolanowego czy ochraniacze stawu nadgarstkowego. Wszystkie należy stosować z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb konia oraz nacisku na daną część nogi podczas wzmożonego wysiłku zwierzęcia.

Jak dopasować ochraniacze dla konia?

Okazuje się, że ochraniacze mają różne rozmiary i należy je odpowiednio dopasować do konia. Nie mogą zbyt uciskać ani też być zbyt luźne, ponieważ nie będą dawać optymalnego zabezpieczenia. O właściwym rozmiarze ochraniaczy świadczy między innymi komfort ich zapinania na nodze. Jeśli nie ma z tym większego problemu, a ochraniacz dobrze trzyma się w miejscu zapięcia, ten element ochronny jest właściwy.

Wybierać można także różne materiały ochraniaczy. Na rynku dostępne są te żelowe, skórzane, z owczym futrem albo neoprenowe. Ich wybór będzie zależny od funkcji, jaką mają spełniać ochraniacze. Najlepiej nabyć kilka par ochraniaczy dla jednego konia, aby móc je w razie potrzeby wymieniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj