Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, alkohol jest substancją psychoaktywną, która przy nadmiernym i regularnym spożywaniu doprowadza do poważnych uzależnień cielesnych oraz psychicznych. Ogólne przyzwolenie na spożywanie alkoholu, z roku na rok powoduje wzrost liczby osób, które zapadają na chorobę alkoholową. Jest to złożone uzależnienie, które wyniszcza organizm uzależnionego, jego psychikę, ale nie tylko. Dochodzi do rozpadu rodzin, zerwania przyjaźni, utraty pracy oraz statusu społecznego.

Polacy jako naród uwielbiają sięgać po alkohol przy najróżniejszych okazjach. Awans w pracy, narodziny dziecka, przeprowadzka do nowego domu, czy odwiedziny kuzynki z zagranicy nie mogą obejść się bez chociaż symbolicznej lampki czy kieliszka. Napicie się „raz na jakiś czas” nie uzależni naszego ciała i umysłu od tej substancji, jednak znajdowanie sobie coraz to nowszych powodów do napicia się, powinno być pierwszym sygnałem ostrzegawczym do powstawania uzależnienia. Gdy dojdzie już do uzależnienia, a osoba uzależniona będzie chciała podjąć walkę z nałogiem, warto w pierwszej kolejności udać się na odtruwanie alkoholowe. Czym jest takie odtruwanie i jakie daje efekty? Postaramy się wyjaśnić to w poniższym artykule.

Objawy związane z odstawieniem alkoholu

Rozpoczęcie leczenia uzależnienia od alkoholu można rozpocząć tylko wtedy, gdy osoba uzależniona zda sobie sprawę ze swojej choroby i wykaże świadomą chęć leczenia. W innych przypadkach, takie próby kończą się fiaskiem, powrotem do nałogu oraz zniechęceniem do podjęcia jakiegokolwiek działania pomagającego wrócić do zdrowia.

Ważnym krokiem rozpoczynającym wychodzenie z nałogu jest przerwanie ciągu alkoholowego. Niestety, im uzależnienie jest poważniejsze, tym alkoholikowi ciężej jest zrezygnować z napicia się. Odczuwa od wręcz wewnętrzny przymus, co spowodowane jest fizycznym uzależnieniem od substancji psychoaktywnej. Podejmując jednak próbę odstawienia alkoholu, czasem już nawet po kilku godzinach, chory zaczyna odczuwać nieprzyjemne skutki swojej decyzji. Pojawiają się objawy tak zwanego Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA), do których zaliczamy:

 • bóle głowy i zawroty głowy,
 • bóle brzucha, wymioty, biegunki,
 • nadmierne pocenie się,
 • kołatanie serca,
 • ataki paniki, lęki,
 • ataki paniki czy agresji.

Powyższe objawy spowodowane są biochemicznym głodem organizmu, który domaga się substancji, od której się uzależnił. Skutecznym rozwiązaniem na uniknięcie tych objawów jest przerwanie ciągu alkoholowego za pomocą profesjonalnego odtrucia alkoholowego, które zostaje przeprowadzone w kontrolowanych warunkach pod okiem lekarzy.

Odtruwanie alkoholowe – na czym ono polega?

Odtruwanie alkoholowe to skuteczna pomoc w rozpoczęciu leczenia alkoholizmu i nie jest samo w sobie lekiem na tę chorobę. Pomaga jednak w przerwaniu ciągu alkoholowego, poprzez wypłukanie toksyn alkoholowych, nawodnienie organizmu i przywrócenie jego równowagi. Warto wspomnieć, że odtruwanie nie przyniesie żadnych efektów, gdy osoba uzależniona nie będzie chciała podjąć się dalszego leczenia lub gdy została przymuszona do odtruwania przez bliskich. Bowiem najważniejszą kwestią w rozpoczęciu leczenia alkoholizmu jest chęć podjęcia takiego leczenia.

Odtrucie alkoholowe w Warszawie nie jest przeznaczone tylko dla osób od alkoholu uzależnionych. Mogą skorzystać z niego również osoby, które incydentalnie zatruły się alkoholem, na przykład po spożyciu za dużej ilości alkoholu po imprezie.

W Polsce wiele miejsc oferuje odtruwanie alkoholowe, a jednym z nich jest https://odtruwaniewarszawa.pl/. W większości gabinetów oraz klinik odtruwanie wygląda bardzo podobnie. Pierwszym krokiem jest wizyta kontrolna, na której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, sprawdzając między innymi jego stan zdrowia oraz dowiadując się jak długo trwa obecny ciąg i jakie ilości alkoholu były spożywane. Następnie, gdy pacjent zakwalifikuje się do zabiegu, z jego organizmu zostają usunięte wszystkie toksyny alkoholowe, które nagromadziły się w trakcie ciągu. Równocześnie, pacjentowi zostaje przyprowadzona równowaga wodna i elektrolitowa, a jeśli pojawia się taka potrzeba, zostają podane środki farmaceutyczne. Zostają podane witaminy i minerały, by organizm mógł szybko się zregenerować, a pacjent mógł czuć się na siłach, by podjąć dalsze leczenie uzależnienia.

Dlaczego warto zdecydować się na odtrucie alkoholowe?

Odtruwanie alkoholowe niesie ze sobą wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że alkoholik nie jest pozostawiony sam sobie w trakcie przerywania ciągu alkoholowego, pozostaje pod stałą opieką, a więc czuje się bezpiecznie i komfortowo. W czasie odtruwania przywracana jest równowaga organizmu i pacjent nabiera sił witalnych. Odtruwanie trwa zazwyczaj około 3-5 dni, jednak gdy zatrucie jest naprawdę poważne, czas ten może się przedłużyć.

Kolejnym ważnym aspektem odtruwania alkoholowego jest fakt, że podczas zabiegu lekarze pilnują, by nie wystąpiły żadne z objawów AZA. Jeżeli natomiast pojawi się jakikolwiek z nich, podawane są odpowiednie leki, które je niwelują. Do najczęściej podawanych leków należą leki przeciwwymiotne, przeciwbólowe, uspokajające czy przeciwpadaczkowe.

Następnym plusem jest fakt, że odtruwanie alkoholowe pozwala na rozpoczęcie odzyskiwania kontroli nad swoim życiem, pozwala na całkowite wytrzeźwienie oraz na przejście do następnych etapów leczenia alkoholizmu. Odtruwanie na własną rękę nie jest dobrym pomysłem i może doprowadzić do kolejnych szkód oraz do pogłębienia uzależnienia.

Odtrucie alkoholowe za pomocą kroplówek

Obecnie, najbardziej popularną formą detoksu alkoholowego jest odtruwanie za pomocą kroplówek. Jest to spowodowane większą skutecznością, niż leki podawane doustnie, gdyż kroplówki trafiają od razu do krwiobiegu, dzięki czemu szybciej regenerują organizm uzależnionego.

Najczęściej wystarczy jedna lub dwie kroplówki podawane tego samego dnia, co sprawia, że odtruwanie trwa zdecydowanie krócej niż tradycyjne odtruwanie.

Co wchodzi w skład kroplówek?

Kroplówki dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta, jednak najczęściej znajdują się w nich:

 • glukoza, która pozwala szybciej odzyskać siły witalne osoby uzależnionej,
 • sól fizjologiczna, dzięki której organizm szybciej się nawodni i przywróci równowagę elektrolitową,
 • magnez, wpływający na prawidłowe funkcjonowanie serca i układu nerwowego, eliminuje rozdrażnienie, bezsenność i zmęczenie,
 • witaminy z grupy B, które również odpowiedzialne są za prawidłowe działanie układu nerwowego,
 • witamina C działająca jako przeciwutleniacz, pomagająca w odwróceniu procesów starzenia, poprawia wygląd skóry, sprawia, że wygląda na młodszą i mniej zmęczoną,
 • kwas alfa-liponowy, który wspomaga pracę serca i poprawia kondycję organizmu,
 • inne minerały oraz witaminy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj