Cyclist in Blue Riding the Mountain Bike in the Beautiful Winter Forest Covered with Snow. Extreme Sport and Enduro Biking Concept.

Jazda na rowerze zimą potrafi przynieść wiele radości i korzyści zdrowotnych. Powinniśmy jednak uważać na zagrożenia jakie ze sobą niesie nieodpowiednie przygotowanie się do jazdy w takich warunkach. Na pewno podstawową czynnością jaką powinniśmy wykonać przed rozpoczęciem jazdy zimą jest skompletowanie odpowiedniej odzieży rowerowej. Dobrze dobrane ubranie na rower sprawi, że jazda będzie komfortowa oraz bezpieczna dla naszego zdrowia. Dodatkowe akcesoria mogą nam poprawić komfort jazdy na rowerze. Takimi akcesoriami są między innymi okulary rowerowe. W sezonie zimowym najlepiej sprawdzą się jednak gogle.

 

Jakie korzyści dają gogle podczas codziennej jazdy na rowerze zimą?

Jednym z największych problemów podczas jazdy na rowerze zimą są łzawiące oczy. Jest to dyskomfort wywołany wiatrem oraz zimnym powietrzem. Przy ujemnych temperaturach jest to bardzo uciążliwe dla rowerzysty, czasami do tego stopnia, że jazda na rowerze staje się wręcz niemożliwa. Gogle rozwiązują ten problem w 100%, dodatkowo zapewniając bardzo dobrą widoczność, gdyż są odporne na parowanie w przeciwieństwie do np. zwykłych okularów. Będąc przy temacie zwykłych okularów, warto zwrócić uwagę na możliwość używania gogli wraz okularami korekcyjnymi, dzięki specjalnemu wycięciu w gąbce gogli.

Kolejną przydatną funkcją gogli są filtry w nich zawarte, które chronią przed promieniami słonecznymi, które szczególnie zimą odbijające się od śniegu lub lodu, potrafią dać się we znaki. Gogle oprócz tego, że poprawiają komfort jazdy rowerem zimą, zwiększają również bezpieczeństwo rowerzysty, chroniąc równocześnie jego oczy nawet podczas upadku.

Gogle mogą być także atrakcyjnym uzupełnieniem naszego stroju rowerowego. Producenci okularów rowerowych, jak i gogli, prześcigają się pod tym względem, wypuszczając na rynek coraz to ciekawsze modele występujące w różnych wariantach kolorystycznych oraz kształtach.

Zobacz również:  Jak wybrać strój i akcesoria na siłownię?

Okulary rowerowe - gogle do jazdy zimą 1

Jak wybrać odpowiednie gogle do jazdy na rowerze?

Odpowiednie gogle to przede wszystkim takie, które idealnie pasują do naszego kształtu twarzy. Dlatego wybierając gogle warto je najpierw przymierzyć, co może wiązać się z wizytą w sklepie stacjonarnym. Natomiast zakup tego typu sprzętu w sklepie internetowym często bywa bardziej opłacalny niż w sklepie stacjonarnym – jeśli okaże się, że gogle nie są idealnie dopasowane, możemy skorzystać z przysługującego kupującym zwrotu towaru. Dobrze dopasowane google nie powinny w jakikolwiek sposób uciskać. Korzystając jednocześnie z kasku, powinniśmy dopasować je również do niego.

Ważną kwestią podczas zakupu gogli jest sprawdzenie czy posiadają one filtr UV, który chroni przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. O ile jest to standard, należy na to zwracać szczególną uwagę podczas zakupu bardzo tanich gogli, pochodzących od niezaufanych producentów.

Gogle różnią się także kolorem szyb, których zastosowanie zależy od panujących warunków pogodowych i rodzaju oświetlenia. W bezchmurne, słoneczne dni najczęściej korzysta się z gogli posiadających ciemną szybę. Szyby pomarańczowe i żółte będą uniwersalnym wyborem na każdą pogodę. Natomiast do jazdy w nocy najlepszym wyborem będą przezroczyste szybki.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem DobreRowery.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here