Pocenie się w nocy jest problemem, który nęka wiele kobiet – przede wszystkim tych w średnim i podeszłym wieku, ale nie tylko. Powodów tego zjawiska może być sporo i w tym artykule przyjrzymy się najpowszechniejszym z nich.

Pocisz się w nocy? Przyjrzyj się swojemu zdrowiu

Pocenie się w nocy może być objawem wielu ciężkich chorób. Należą do nich infekcje powodujące wysoką gorączkę infekcje, do których należą:

– zapalenie wsierdzia,

– gruźlica,

– stan zapalny szpiku

Wśród chorób, które mogą powodować objawy tego typu należy wymienić również:

– nadczynność tarczycy, która manifestuje się również poprzez między innymi kołatanie serca, utratę masy ciała i zwiększoną nerwowość,

– spadek poziomu cukru we krwi, czyli hipoglikemię

Wszystkie wymienione wyżej choroby są na tyle poważne, że nagminne pocenie się w trakcie snu powinno być przyczynkiem do wizyty u lekarza. Oczywiście nie poddając się odpowiednim badaniom nie możemy stwierdzić, jaka choroba powoduje ten nieprzyjemny objaw albo czy w ogóle nocne pocenie się ma cokolwiek wspólnego ze stanem naszego organizmu, jednak niewątpliwie warto podjąć kroki, by się o tym przekonać. Szczególnie niepokojące (bo niestandardowe) są takie objawy wśród młodych kobiet, ale panie przechodzące menopauzę naturalnie również powinny dokładnie prześwietlić w takiej sytuacji stan swojego zdrowia.

Pozwólmy skórze odetchnąć

Jednym z najczęstszych powodów nadmiernej potliwości w trakcie snu jest ubiór nocny wykonany z materiałów, które nie pozwalają skórze oddychać. Niezależnie od tego, czy śpimy w samej bieliźnie, koszulce nocnej czy piżamie – modele wykonane w całości z materiałów syntetycznych ograniczają przepuszczalność powietrza i sprawiają, że skóra łatwo się poci, nawet pomimo obniżonej temperatury ciała w trakcie snu. Dlatego też warto pokusić się o ubiór nocny z wyższej półki, wykonany z materiałów takich jak bawełna czy wiskoza, które pozwolą ciału na odrobinę wytchnienia. Jeszcze lepsze efekty uda się uzyskać, jeżeli zainwestujemy w podobnie wysokiej jakości pościel i zadbamy o to, by sypialnia była regularnie wietrzona.

Zobacz również:  Nordic Walking – Marsz Z Kijkami

Powodem mogą być leki i jedzenie

Nasza skóra może również pocić się nadmiernie nocną porą ze względu na przyjmowane przez nas leki, takie jak:

– leki antydepresyjne

– leki napotne

– leki przeciwgorączkowe

– środki sterydowe

To jednak nie wszystko. Istnieje możliwość, że w nocy odczuwamy dyskomfort ze względu na złe nawyki żywieniowe. Jedzenie zbyt obfitych posiłków przed snem może sprawić bowiem, że nasz organizm nie jest w stanie odpowiednio odpocząć – szczególnie dotyczy to posiłków ciężkostrawnych i/lub ostrych, dlatego należy unikać spożywania ich jako kolacji.

Natomiast zwalczać potliwość można dzięki suplementom diety zawierającym witaminy. Nie jest to jednak rozwiązanie, które może zastąpić kurację wyznaczoną przez lekarza, dlatego nie można polegać wyłącznie na nim, szczególnie jeśli istnieje podejrzenie, że potliwość powoduje poważna choroba.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona coemi.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here