Zdrowe odchudzanie – o czym musimy pamiętać?

0
725

Niezależnie od tego, czy zależy Ci na poprawie zdrowia, czy też na podniesieniu atrakcyjności, utrata nadprogramowych kilogramów bywa dobrym pomysłem. Dowiedz się, jak się do tego zabrać, by cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Jak skutecznie walczyć z nadwagą?

Zła dieta, mało ruchu, zaburzenia hormonalne, a nawet nadmierny stres – przyczyny nadwagi bywają różne. Nadwaga nie jest jedynie problemem estetycznym, ponieważ stanowi prostą drogę do otyłości. Przeciążenie kręgosłupa i stawów, choroby układu krążenia oraz przewodu pokarmowego, podwyższone ryzyko cukrzycy i nowotworów oraz kłopoty z układem oddechowym to część problemów, które są udziałem osób o zbyt wysokim wskaźniku masy ciała.

Dążąc do szczuplejszej figury, możemy zdecydować się na dietę redukcyjną, która polega na ograniczeniu kaloryczności spożywanych pokarmów, tak by wytworzyć deficyt kalorii. Jako ciekawostkę można potraktować monodiety bazujące na spożywaniu konkretnego produktu (np. ryżu lub bananów) lub oczyszczające diety głodówki, które są przeznaczone jedynie dla osób całkowicie zdrowych, a z uwagi na swój charakter nie mogą być stosowane w sposób ciągły.

Jeżeli jednak nadwadze towarzyszą inne problemy ze zdrowiem, wdrożenie odchudzającej kuracji należy poprzedzić konsultacją z lekarzem, który wskaże, jaki rodzaj działania będzie dla nas odpowiedni.

Zasady zdrowego odchudzania

Odchudzanie to proces, który trzeba rozłożyć w czasie. Zbyt szybka utrata wagi wiąże się z błyskawicznym powrotem, a nawet nadwyżką dopiero co zgubionych kilogramów, czyli efektem jojo. Optymalna redukcja wagi to około 0,5 do 1 kilograma na tydzień. Nierozważnie prowadzona kuracja może prowadzić do osłabienia organizmu. Aby odchudzanie zakończyło się sukcesem i było bezpieczne dla zdrowia, powinniśmy uwzględnić kilka wskazówek.

Zdrowe odchudzanie to zdrowa dieta. Obok redukcji kalorii zawartych w posiłkach nie mniej ważne jest to, by jadłospis był zbilansowany pod względem zawartości białka, zdrowych tłuszczów i złożonych węglowodanów. Menu powinno być urozmaicone i wolne od syropu glukozowo-fruktozowego oraz słodzików. Odchudzając się, powinniśmy dbać o nawodnienie organizmu oraz spożywanie potraw bogatych w rozgrzewające przyprawy oraz błonnik, który przedłuża uczucie sytości.

Systematyczna aktywność fizyczna to drugi z filarów odchudzania się. Ruch spala kalorie i poprawia przemianę materii, dzięki czemu ciało szczupleje w zdrowy sposób. Sekretem jest znalezienie aktywności, która sprawia przyjemność. Wystarczy już około 2,5 godziny umiarkowanego wysiłku w tygodniu, aby kilogramy zaczęły stopniowo spadać.

Zdrowy sen oraz unikanie stresu także wspomagają redukcję nadwagi. Gdy jesteśmy przemęczeni i zdenerwowani, przyspiesza naturalna produkcja kortyzolu, który sprzyja wzmożonemu apetytowi oraz otłuszczeniu okolic karku i brzucha. Ponadto niewyspanie i stres sprzyjają regulowaniu napięć podjadaniem.

Cierpliwość jest niezbędna w walce o wymarzoną sylwetkę. Utrata kilogramów nie jest czymś, co dzieje się z dnia na dzień, a pierwsze efekty odchudzania mogą być widoczne po miesiącu. Dążąc do idealnej figury, nie należy wdrażać zbyt restrykcyjnego reżimu, który zniechęca. Kluczowa jest umiejętność dostrzegania nawet małych sukcesów.

Suplementy diety wspomagające odchudzanie

Przy odchudzaniu pomocne bywają także suplementy diety. Które z nich warto wziąć pod uwagę? Sięgając po suplementy zmniejszające łaknienie, można wygrać z nadmiernym apetytem. Wśród nich prym wiodą te z chromem, guaraną, octem jabłkowym, ekstraktem z zielonej kawy bądź fasoli. Oddzielną grupą suplementów są produkty zmniejszające wchłanialność tłuszczów lub węglowodanów. W ich recepturach można natrafić na naturalny chitosan, kwas linolowy oraz kwas hydroksycytrynowy z owoców Garcinia cambogia. Zdaniem producentów – dzięki ich właściwościom można ograniczyć przyswajanie kalorii. Zwolenników znajdują także fat burnery, czyli spalacze tłuszczu. Powodują one termogenezę, która spala kalorie, dostarczając organizmowi ciepło. W takich preparatach pojawia się l-karnityna, l-tyrozyna, energetyzująca kofeina, guarana, imbir, cynamon, pieprz lub wyciąg z pikantnych papryczek.

Odchudzaj się z głową

Odchudzanie można urozmaicić systematycznym piciem specjalnych odmian herbaty. I tak na przykład czerwona herbata pu-erh pobudza metabolizm i usprawnia trawienie, podobnie jak herbata zielona. W gubieniu nadwagi pomogą także detoksykujące herbatki, które podkręcają przemianę materii, oczyszczając organizm z toksyn. Do polecanych mieszanek detoksykujących należą napary z mniszkiem lekarskim, karczochem, trawą cytrynową, fiołkiem trójbarwnym, guaraną oraz imbirem.

W przypadku stosowania odchudzających suplementów diety należy zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim – powinniśmy sięgać wyłącznie po preparaty sprawdzonych producentów dostępne w legalnych punktach sprzedaży, takich jak apteki, drogerie lub certyfikowane sklepy zielarskie. Planując zakup, upewnijmy się, czy dany środek nie wchodzi w interakcję ze stosowanymi na co dzień lekami. W razie wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj