Kiedy zamierzamy kontrolować ciśnienie krwi, czy to z zaleceń lekarza, czy też profilaktycznie, zwykle udajemy się do sklepu i decydujemy na ten, który mieści się w naszym budżecie, nie mając pojęcia o rodzajach i funkcjach dostępnych ciśnieniomierzy. Warto przed zakupem przyswoić pewną garść cennych informacji, aby bez problemu wybrać ciśnieniomierz i być z tego wyboru zadowolonym.

Podstawowy podział ciśnieniomierzy grupuje ten sprzęt medyczny ze względu na miejsce pomiaru ciśnienia krwi:

 • ciśnieniomierze nadgarstkowe,
 • ciśnieniomierze naramienne.

Wśród nich najbardziej popularną grupą aparatów do mierzenia ciśnienia są ciśnieniomierze elektroniczne. Dzielą się one z kolei na ciśnieniomierze:

 • automatyczne,
 • półautomatyczne,
 • manualne.

Ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny

Automatyczny ciśnieniomierz elektroniczny cieszy się największą popularnością nie bez powodu. Mierzy ciśnienie tętnicze przy zastosowaniu metody oscylometrycznej. Aparat do mierzenia ciśnienia określa najpierw ciśnienie podstawowe w mankiecie, które odpowiada ciśnieniu otaczającego powietrza. To etap jeszcze przed pompowaniem mankietu. Następnie urządzenie określa właściwy poziom pompowania powietrza na podstawie oscylacji ciśnienia. W czasie wypuszczania powietrza z mankietu aparat wykrywa amplitudę oraz nachylenie oscylacji ciśnienia. To na tej podstawie ciśnieniomierz elektroniczny określa ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, a także tętno osoby korzystającej z ciśnieniomierza. Metoda ta jest bardzo precyzyjna i dokładna. Wykorzystywana jest w profesjonalnych aparatach do pomiaru ciśnienia. Na niej opierają się np. ciśnieniomierze Accumed.

Ciśnieniomierz elektroniczny półautomatyczny

Nowoczesny ciśnieniomierz elektroniczny półautomatyczny również nie sprawia problemów w użytkowaniu. Do mankietu i aparatu do mierzenia ciśnienia dołączona jest pompka, którą ściskamy równomiernie podczas pomiaru. Urządzenia te także posiadają wygodny ekran LCD, na którym pojawia się wynik pomiaru.

Zobacz również:  Markowa odzież męska - czy warto w nią inwestować?

Ciśnieniomierz elektroniczny manulany

Ciśnieniomierze manualne polecane są doświadczonym osobom. Ich obsługa nie jest prosta i szybka. Aktualnie nawet placówki medyczne wycofują z użytku tego typu sprzętu.

Co jeszcze wyróżnia ciśnieniomierze elektroniczne?

 • Są wygodne i proste w obsłudze. Zazwyczaj wystarczy naciśnięcie jednego przycisku.
 • Mają czytelne wyświetlacze LCD, z których łatwo odczytamy wynik pomiaru ciśnienia krwi.
 • Umożliwiają pamięć kilkudziesięciu pomiarów.
 • Są wyposażone we wskaźnik arytmii.
 • Niektóre modele wyposażono, oprócz standardowego bateryjnego zasilania, w zasilacz, który eliminuje problem rozładowanych baterii.

Ważnym aspektem przy wyborze ciśnieniomierza jest także wielkość mankietu, który nakładamy na ramię. Standardowe wymiary przeważnie się sprawdzają, jednak u osób z problemami otyłości mogą być niewystarczające. Wówczas sprawdzi się ciśnieniomierz nadgarstkowy.

2 KOMENTARZE

 1. Ja wybrałam ciśnieniomierz naramienny, automatyczny – Diagnosis DM600 IHB jest bardzo dokładny i prosty w obsłudze, ma też dużo dodatkowych funkcji, świetny sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj