Jaki ciśnieniomierz wybrać?

2
22786

Kiedy zamierzamy kontrolować ciśnienie krwi, czy to z zaleceń lekarza, czy też profilaktycznie, zwykle udajemy się do sklepu i decydujemy na ten, który mieści się w naszym budżecie, nie mając pojęcia o rodzajach i funkcjach dostępnych ciśnieniomierzy. Warto przed zakupem przyswoić pewną garść cennych informacji, aby bez problemu wybrać ciśnieniomierz i być z tego wyboru zadowolonym.

Podstawowy podział ciśnieniomierzy grupuje ten sprzęt medyczny ze względu na miejsce pomiaru ciśnienia krwi:

 • ciśnieniomierze nadgarstkowe,
 • ciśnieniomierze naramienne.

Wśród nich najbardziej popularną grupą aparatów do mierzenia ciśnienia są ciśnieniomierze elektroniczne. Dzielą się one z kolei na ciśnieniomierze:

 • automatyczne,
 • półautomatyczne,
 • manualne.

Ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny

Automatyczny ciśnieniomierz elektroniczny cieszy się największą popularnością nie bez powodu. Mierzy ciśnienie tętnicze przy zastosowaniu metody oscylometrycznej. Aparat do mierzenia ciśnienia określa najpierw ciśnienie podstawowe w mankiecie, które odpowiada ciśnieniu otaczającego powietrza. To etap jeszcze przed pompowaniem mankietu. Następnie urządzenie określa właściwy poziom pompowania powietrza na podstawie oscylacji ciśnienia. W czasie wypuszczania powietrza z mankietu aparat wykrywa amplitudę oraz nachylenie oscylacji ciśnienia. To na tej podstawie ciśnieniomierz elektroniczny określa ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, a także tętno osoby korzystającej z ciśnieniomierza. Metoda ta jest bardzo precyzyjna i dokładna. Wykorzystywana jest w profesjonalnych aparatach do pomiaru ciśnienia. Na niej opierają się np. ciśnieniomierze Accumed.

Ciśnieniomierz elektroniczny półautomatyczny

Nowoczesny ciśnieniomierz elektroniczny półautomatyczny również nie sprawia problemów w użytkowaniu. Do mankietu i aparatu do mierzenia ciśnienia dołączona jest pompka, którą ściskamy równomiernie podczas pomiaru. Urządzenia te także posiadają wygodny ekran LCD, na którym pojawia się wynik pomiaru.

Ciśnieniomierz elektroniczny manulany

Ciśnieniomierze manualne polecane są doświadczonym osobom. Ich obsługa nie jest prosta i szybka. Aktualnie nawet placówki medyczne wycofują z użytku tego typu sprzętu.

Co jeszcze wyróżnia ciśnieniomierze elektroniczne?

 • Są wygodne i proste w obsłudze. Zazwyczaj wystarczy naciśnięcie jednego przycisku.
 • Mają czytelne wyświetlacze LCD, z których łatwo odczytamy wynik pomiaru ciśnienia krwi.
 • Umożliwiają pamięć kilkudziesięciu pomiarów.
 • Są wyposażone we wskaźnik arytmii.
 • Niektóre modele wyposażono, oprócz standardowego bateryjnego zasilania, w zasilacz, który eliminuje problem rozładowanych baterii.

Ważnym aspektem przy wyborze ciśnieniomierza jest także wielkość mankietu, który nakładamy na ramię. Standardowe wymiary przeważnie się sprawdzają, jednak u osób z problemami otyłości mogą być niewystarczające. Wówczas sprawdzi się ciśnieniomierz nadgarstkowy.

2 KOMENTARZE

 1. Ja wybrałam ciśnieniomierz naramienny, automatyczny – Diagnosis DM600 IHB jest bardzo dokładny i prosty w obsłudze, ma też dużo dodatkowych funkcji, świetny sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj