Serce Sportowca

0
508708

Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na polepszenie wydolności fizycznej naszego serca. Jednak nadmierny i długotrwały wysiłek fizyczny może skutkować niekorzystnymi zmianami w budowie serca, które pojawiają się w wyniku adaptacji mięśnia sercowego do intensywnego wysiłku fizycznego.  Mówi się wtedy o rozstrzeniu serca u sportowców pojawiającego się przede wszystkim u biegaczy długodystansowych, kolarzy, triathlonistów, oraz sportowców, którzy uprawiają dyscypliny wytrzymałościowe.  Zmiany te u osób nie trenujących zostałyby uznane za patologiczne.

 

Co oznacza „serce sportowca” ?

Definiując pojęcie serce sportowca mamy na myśli powiększenie objętości jam serca, przerost mięśnia sercowego oraz wzmożone napięcie nerwu błędnego, które powoduje zmniejszenie uderzeń serca podczas wysiłku, a także w spoczynku. W wyniku tych negatywnych zmian dochodzi również do zmniejszenia pojemności serca, a w konsekwencji do jego lewej komory nie jest dostarczana odpowiednia ilość krwi, co przy długotrwałym wysiłku fizycznym powoduje zagrożenie dla zdrowia i może prowadzić nawet do zgonu.

Przerost lewej komory serca jest uznawany, za główną przyczynę nagłych zgonów u sportowców do 20 roku życia. Tak było w przypadku Reggiego Lewisa będącego koszykarzem Boston Celtics, który w 1993 roku zmarł w trakcie meczu. Sekcja zwłok wykazała znaczne powiększenie serca, które było przyczyną jego śmierci.

 

Środki bezpieczeństwa

Najważniejszą czynnością, którą należy wykonać w celu poprawy własnego bezpieczeństwo jest regularne, dokładne badania EKG serca. Skutecznym badaniem profilaktycznym jest także USG serca. Podczas zawodów sportowych istotny jest dostęp do odpowiedniej i natychmiastowej opieki medycznej.

Serce sportowca, które kojarzy się z czymś pozytywnym i ponad przeciętnym, jest tak naprawdę niebezpieczną chorobą, która dotyka nie wielką grupę ludzi. Staje się ona niebezpieczna w sytuacji, gdy jest lekceważona lub nie zdiagnozowana, jednak na szczęście większość sportowców narażonych na tę wadę, kontroluję ją. Należy podkreślić, że serce sportowca  nie oznacza wcale końca kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj