Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na polepszenie wydolności fizycznej naszego serca. Jednak nadmierny i długotrwały wysiłek fizyczny może skutkować niekorzystnymi zmianami w budowie serca, które pojawiają się w wyniku adaptacji mięśnia sercowego do intensywnego wysiłku fizycznego.  Mówi się wtedy o rozstrzeniu serca u sportowców pojawiającego się przede wszystkim u biegaczy długodystansowych, kolarzy, triathlonistów, oraz sportowców, którzy uprawiają dyscypliny wytrzymałościowe.  Zmiany te u osób nie trenujących zostałyby uznane za patologiczne.

 

Co oznacza „serce sportowca” ?

Definiując pojęcie serce sportowca mamy na myśli powiększenie objętości jam serca, przerost mięśnia sercowego oraz wzmożone napięcie nerwu błędnego, które powoduje zmniejszenie uderzeń serca podczas wysiłku, a także w spoczynku. W wyniku tych negatywnych zmian dochodzi również do zmniejszenia pojemności serca, a w konsekwencji do jego lewej komory nie jest dostarczana odpowiednia ilość krwi, co przy długotrwałym wysiłku fizycznym powoduje zagrożenie dla zdrowia i może prowadzić nawet do zgonu.

Przerost lewej komory serca jest uznawany, za główną przyczynę nagłych zgonów u sportowców do 20 roku życia. Tak było w przypadku Reggiego Lewisa będącego koszykarzem Boston Celtics, który w 1993 roku zmarł w trakcie meczu. Sekcja zwłok wykazała znaczne powiększenie serca, które było przyczyną jego śmierci.

 

Środki bezpieczeństwa

Najważniejszą czynnością, którą należy wykonać w celu poprawy własnego bezpieczeństwo jest regularne, dokładne badania EKG serca. Skutecznym badaniem profilaktycznym jest także USG serca. Podczas zawodów sportowych istotny jest dostęp do odpowiedniej i natychmiastowej opieki medycznej.

Serce sportowca, które kojarzy się z czymś pozytywnym i ponad przeciętnym, jest tak naprawdę niebezpieczną chorobą, która dotyka nie wielką grupę ludzi. Staje się ona niebezpieczna w sytuacji, gdy jest lekceważona lub nie zdiagnozowana, jednak na szczęście większość sportowców narażonych na tę wadę, kontroluję ją. Należy podkreślić, że serce sportowca  nie oznacza wcale końca kariery zawodowej.

Zobacz również:  Przeziębienie – jak z nim walczyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj