10 najbardziej kontuzjogennych dyscyplin sportowych

1
11157

Każdy, kto ogląda sport lub bierze w nim udział, wie, że wiąże się to z wieloma kontuzjami. W każdej dyscyplinie sportowcy mogą cierpieć nie tylko z powodu niegroźnych urazów, ale również obrażeń zagrażających życiu. Niektóre prowadzą nawet do śmierci. Zobacz listę sportów, w których najczęściej występują kontuzje.

Pro wrestling

Tak naprawdę nie jest zaliczane do sportu. To raczej forma rozrywki Jednak to wcale nie znaczy, że jest mniej  niebezpieczny.

To jedna z najbardziej kontrowersyjnych dyscyplin wszechczasów. Bez względu na to, jak bardzo zawodnicy starają się dbać o siebie, ma miejsce wiele wypadków i nic na to nie można poradzić.

Boks

10 najbardziej kontuzjogennych dyscyplin sportowych 1

Nikt nie może racjonalnie argumentować, że boks nie jest najniebezpieczniejszym sportem. W jego historii było wiele zgonów, a kontuzje występują niemal w każdej walce. Większość bokserów kończy karierę z pewnym trwałym urazem, niezależnie od tego, czy chodzi o problemy ze wzrokiem, kłopoty z koordynacją, zaburzenia mózgu, a nawet uszkodzenia mózgu. Warto też pamiętać o byłych zawodnikach, którzy kończą na wózku inwalidzkim.

Piłka nożna

Łączy szybkość, planowanie i pracę zespołową. Mimo że gra jest ciekawa, pełna wyzwań i niejednokrotnie zapierająca dech w piersiach, prowadzi do wielu kontuzji. Najczęstsze urazy w piłce nożnej to skręcenia i zerwania więzadeł, złamania ramion lub nadgarstków, zwichnięcie ramion oraz mniej dokuczliwe skaleczenia i siniaki.

Koszykówka

Jest kolejną na liście dyscypliną z największą ilością kontuzji. Bez względu na płeć, a nawet poziom rozgrywek. Zawodnicy są szczególnie narażeni na skręcenia (przede wszystkim w okolicy kostki lub stopy), zerwanie więzadła krzyżowego przedniego i nadwyrężenia.

Lacrosse

Jeśli chodzi o lacrosse, sportowcy są najbardziej narażeni na urazy w obrębie zginaczy bioder, skręcenia/zerwania więzadła krzyżowego i stłuczenia głowy. Często odczuwają też ból w dolnej części pleców. Są również narażeni na wstrząs mózgu.

Baseball i softball

Baseball i softball także znalazły się na tej liście. Podobnie jak w przypadku innych sportów zawodnicy mogą mieć problem z więzadłami. W niektórych przypadkach może być wskazana operacja. Oprócz tego są narażeni na urazy pleców (szczególnie odcinka lędźwiowego), stawu łokciowego i pierścienia rotatora.

Narciarstwo, snowboard i surfing

10 najbardziej kontuzjogennych dyscyplin sportowych 2

Wszystkie wymienione dyscypliny wymagają doskonałego wyczucia równowagi i koordynacji. Narciarstwo jest prawdopodobnie najbardziej niebezpiecznym sportem spośród tych trzech.

Zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze mogą mieć problem z utrzymaniem właściwej prędkości i równowagi w tym samym czasie. Po upadku lub kolizji uderzenia głową w drzewo, skałę lub inną osobę może mieć katastrofalne skutki. Narciarze są też narażeni na zerwania więzadeł, złamanie nadgarstka i urazy barku.

Bez względu na to, czy jesteś amatorem, czy zawodowcem, możesz doświadczyć kontuzji. Wtedy będzie Ci potrzebny sprzęt rehabilitacyjny ze sklepu Astar. Znajdziesz tam m.in. urządzenia do zabiegów fizykoterapeutycznych i kinezyterapii. Proponowany sprzęt wyróżnia się doskonałą jakością.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj