Posadzka antypoślizgowa na sportowej hali

0
2454
European woman practicing yoga or pilates exercise, working out wearing sportswear, indoor full length, against wooden eco interior studio background.

Po wakacyjnych wojażach uczniowie na dobre powrócili do szkół. Obok matematyki i historii obowiązkowo w planie lekcji wszystkich żaków pojawiały się również zajęcia sportowe, które w semestrze zimowy odbywają się w zadaszonych salach i halach sportowych. Podczas biegów i gier zespołowych najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów. Dlatego podpowiadamy, jak może zadbać o nie serwis sprzątający.

Obiekty, w których odbywają się zajęcia sportowe, powinny być odpowiednio przygotowane. Antypoślizgowa podłoga to podstawa zarówno w szkołach, jak i na siłowni. Posadzka sportowa musi być trwała, odporna na zarysowania oraz uderzenia. Ponadto ważne, aby charakteryzowała się zwiększoną sprężystością i tłumieniem dźwięków.

Jak wybrać podłogę?

Zajęcia sportowe na świeżym powietrzu to nie lada gratka. Jednak wraz z ochłodzeniem i nadejściem jesieni lekcje wychowania fizycznego odbywają się w budynku. Ważne, aby rozgrywki w piłkę nożną, gimnastyka i skoki w dal odbywały się na właściwej posadce. Podłogi sportowe ze względu na stopień sprężystości możemy podzielić na odmiany mniej i bardziej elastyczne.

Należy pamiętać, że podłoga sportowa na sali gimnastycznej czy hali sportowej musi spełniać rygorystyczną normę europejską PN-EN 14904, i tylko takie podłogi będą dopuszczone do użytkowania. Specyficzne właściwości posadzki muszą zostać odpowiednio udokumentowane i poparte serią badań sprawdzających m.in. amortyzację wstrząsów, ugięcie powierzchni, odbicie piłki czy współczynnik tarcia.

Rodzaje podłóg sportowych

Profesjonalna nawierzchnia stosowana w obiektach sportowych łączy w sobie kilka właściwości. Musi być elastyczna, a jednocześnie na tyle twarda, aby móc odbijać piłkę. Do tego powinna być trwała i łatwa do utrzymania w czystości.

Jedną z najczęściej stosowanych nawierzchni w halach jest podłoga powierzchniowo elastyczna, całkowicie wykonana z drewna. Nawierzchnia ta pod wpływem siły związanej z uprawianym sportem nie odkształca się w jednym punkcie tylko na dużej powierzchni, dzięki czemu sprzyja uprawianiu sportów zespołowych. Równie popularnym rozwiązaniem są podłogi punktowo elastyczne, które są bardzo miękkie i giętkie. Zastosowanie takiej nawierzchni gwarantuje większe bezpieczeństwo oraz obniża ryzyko kontuzji przy upadkach. Posadzki sprawdzają się na salach gimnastycznych, jak i halach do gry w siatkówkę czy  pomieszczeniach do gimnastyki leczniczej. Na rynku pojawiają się również podłogi stanowiące połączeni podstawowych typów nawierzchni  np. posadzka kombinowana i mieszana.

Posadzka antypoślizgowa na sportowej hali 1

Serwis sprzątający zagwarantuje bezpieczeństwo

Wybranie właściwej podłogi, która sprawdzi się podczas różnego typu zajęć sportowych to połowa sukcesu. Elastyczna nawierzchnia będzie gwarantowała bezpieczeństwo tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio pielęgnowana. Rodzaj stosowanych produktów oraz częstotliwość czyszczenia posadzki mają ogromny wpływ na kondycję nawierzchni. Nawet niewielka ilość źle dobranego płynu może sprawić, że podłoga straci swoje właściwości, co może sprzyjać wypadkom i kontuzjom. Dlatego ogromnie ważne są tu wszystkie działania serwisów sprzątających. Wybierając produkt, który będzie miał bezpośredni kontakt ze sportową nawierzchnią, należy pamiętać, że preparat nie może ingerować w strukturę posadzki. Czyszcząc nawierzchnie z efektem antypoślizgowym, należy korzystać z dedykowanych środków, które spełniają wymogi normy PN-EN 14904 pod względem tarcia.

 Do utrzymania czystości w salach gimnastycznych, siłowniach i halach sportowych najlepiej stosować Clinex SportHall. Produkt sprawdzi się podczas codziennej pielęgnacji posadzek różnego rodzaju. Preparat nadaje się zarówno do mycia maszynowego oraz ręcznego. Dzięki właściwościom zwilżającym płyn jest bezpieczny dla powierzchni. Szybko odparowuje, nie pozostawia smug i zacieków, a co najważniejsze nie odkłada się na czyszczonej posadce. Można go stosować do podłóg odpornych na działanie wody – zwłaszcza PCV, linoleum, guma i zabezpieczone drewno.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowników obiektów sportowych w dużej mierze zależy od praktyk serwisu sprzątającego. Struktura nawet najtrwalszej podłogi może zostać naruszona przez stosowanie niewłaściwych środków myjących. Podłogi sportowe nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, wystarczy odpowiednio dobrany preparat, aby móc korzystać z posadzki przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj