Historia Buska-Zdroju sięga końcówki średniowiecza. Dzieje miasta nierozerwalnie wiążą się z wydobyciem soli i wód leczniczych. To właśnie warzenie soli z wykorzystaniem wód stało się punktem zwrotnym. Dzięki zezwoleniu Bolesława Wstydliwego, wody te są wydobywane już od XIII wieku. Obecnie Busko-Zdrój słynie zwłaszcza z uzdrowisk. Jakie jeszcze atrakcje dostępne są w tym mieście i okolicach – województwie świętokrzyskim?

Atrakcje i zabytki – Busko-Zdrój

Rozwój uzdrowiska zapoczątkowany został w roku 1808 r., kiedy Jan Winterfeld rozpoczął badania wód wydobywanych na terenie Buska-Zdroju. Ich właściwości lecznicze się potwierdziły. Jednym z pierwszych pacjentów był, chorujący na reumatyzm, Feliks Rzewuski. Jako że był on jednocześnie dzierżawcą miasta, budowa uzdrowiska rozpoczęła się bezproblemowo. Początkowo, kuracje odbywały się w budynku poklasztornym, dookoła którego utworzono ogród. Feliks Rzewuski dołożył jednak wszelkich starań, aby uzyskać fundusze na projekt i budowę nowego budynku uzdrowiskowego. Projektem zajął się polski architekt o korzeniach włoskich – Henryk Marconi. Tak powstał monumentalny budynek Łazienek, utrzymany w zjawiskowym stylu klasycystycznym. Właściwości wód zostały ponownie potwierdzone badaniami i rozpoczął się prężny rozwój uzdrowiska. 

Budynek zyskał miano „Sanatorium Marconi”. Sanatorium otoczone jest parkiem zdrojowym o wielkości 16 ha, zaprojektowanym przez tego samego architekta. Powstała również Aleja Mickiewicza, główna uliczka w centrum miasta. Nazywana jest promenadą, ponieważ umieszczane są tam płaskorzeźby słoneczek, na cześć gwiazd. Są to osoby związane z Buskiem-Zdrojem, takie jak Krystyna Jamroz, Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman. To właśnie w Busku-Zdroju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Wśród zabytków na uwagę zasługują również: willa Bristol, willa Oblęgorek, willa Zielona, synagoga, zespół klasztorny czy Kaplica Św. Anny. 

Szlaki turystyczne i walory naturalne

Busko Zdrój otoczone jest rozległymi terenami leśnymi. Na szczególną uwagę zasługują miejsca, takie jak rezerwat Zimne Wody. W tym miejscu, warto zobaczyć zwłaszcza ciekawe formy geologiczne. Oprócz tego, warto wybrać się w drogę szlakami: czerwonym (do Solca-Zdroju), zielonym (do Wiślicy). Przez Busko Zdrój przebiega również szlak niebieski, prowadzący z Pińczowa do Wiślicy. To trasy idealne do przebycia na rowerze lub pieszo. Przebywając w tej miejscowości, warto wybrać się do sąsiedni Wełecz i zobaczyć również Sosnę na Szczudłach. To ewenement w świecie drzew, który zasługuje na uwagę. Ten 100 – letni pomnik przyrody prezentuje się naprawdę baśniowo. Jest to również miejsce pamięci narodowej, ponieważ w tym rejonie rozstrzelano polskich partyzantów w czasie II WŚ. 

Busko Zdrój to miasto, które ma wiele do zaoferowania – od skutecznych zabiegów leczniczych, poprzez atrakcje kulturalne i zabytki, aż po rezerwaty i pomniki przyrody. Jakie zabiegi wykonywane są w uzdrowisku? Stosuje się solanki, borowinę, wody siarczkowe. Oprócz tego dostępne są zabiegi, wykonywane najnowocześniejszymi metodami. Do pobytu zachęca również rozbudowana baza hoteli na wysokim poziomie.

Zobacz również:  Korea Buduje Szkółki Piłkarskie

Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel Bristol ze SPA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here