Busko-Zdrój – miasto o wiekowej historii

0
24265

Historia Buska-Zdroju sięga końcówki średniowiecza. Dzieje miasta nierozerwalnie wiążą się z wydobyciem soli i wód leczniczych. To właśnie warzenie soli z wykorzystaniem wód stało się punktem zwrotnym. Dzięki zezwoleniu Bolesława Wstydliwego, wody te są wydobywane już od XIII wieku. Obecnie Busko-Zdrój słynie zwłaszcza z uzdrowisk. Jakie jeszcze atrakcje dostępne są w tym mieście i okolicach – województwie świętokrzyskim?

Atrakcje i zabytki – Busko-Zdrój

Rozwój uzdrowiska zapoczątkowany został w roku 1808 r., kiedy Jan Winterfeld rozpoczął badania wód wydobywanych na terenie Buska-Zdroju. Ich właściwości lecznicze się potwierdziły. Jednym z pierwszych pacjentów był, chorujący na reumatyzm, Feliks Rzewuski. Jako że był on jednocześnie dzierżawcą miasta, budowa uzdrowiska rozpoczęła się bezproblemowo. Początkowo, kuracje odbywały się w budynku poklasztornym, dookoła którego utworzono ogród. Feliks Rzewuski dołożył jednak wszelkich starań, aby uzyskać fundusze na projekt i budowę nowego budynku uzdrowiskowego. Projektem zajął się polski architekt o korzeniach włoskich – Henryk Marconi. Tak powstał monumentalny budynek Łazienek, utrzymany w zjawiskowym stylu klasycystycznym. Właściwości wód zostały ponownie potwierdzone badaniami i rozpoczął się prężny rozwój uzdrowiska. 

Budynek zyskał miano „Sanatorium Marconi”. Sanatorium otoczone jest parkiem zdrojowym o wielkości 16 ha, zaprojektowanym przez tego samego architekta. Powstała również Aleja Mickiewicza, główna uliczka w centrum miasta. Nazywana jest promenadą, ponieważ umieszczane są tam płaskorzeźby słoneczek, na cześć gwiazd. Są to osoby związane z Buskiem-Zdrojem, takie jak Krystyna Jamroz, Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman. To właśnie w Busku-Zdroju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Wśród zabytków na uwagę zasługują również: willa Bristol, willa Oblęgorek, willa Zielona, synagoga, zespół klasztorny czy Kaplica Św. Anny. 

Szlaki turystyczne i walory naturalne

Busko Zdrój otoczone jest rozległymi terenami leśnymi. Na szczególną uwagę zasługują miejsca, takie jak rezerwat Zimne Wody. W tym miejscu, warto zobaczyć zwłaszcza ciekawe formy geologiczne. Oprócz tego, warto wybrać się w drogę szlakami: czerwonym (do Solca-Zdroju), zielonym (do Wiślicy). Przez Busko Zdrój przebiega również szlak niebieski, prowadzący z Pińczowa do Wiślicy. To trasy idealne do przebycia na rowerze lub pieszo. Przebywając w tej miejscowości, warto wybrać się do sąsiedni Wełecz i zobaczyć również Sosnę na Szczudłach. To ewenement w świecie drzew, który zasługuje na uwagę. Ten 100 – letni pomnik przyrody prezentuje się naprawdę baśniowo. Jest to również miejsce pamięci narodowej, ponieważ w tym rejonie rozstrzelano polskich partyzantów w czasie II WŚ. 

Busko Zdrój to miasto, które ma wiele do zaoferowania – od skutecznych zabiegów leczniczych, poprzez atrakcje kulturalne i zabytki, aż po rezerwaty i pomniki przyrody. Jakie zabiegi wykonywane są w uzdrowisku? Stosuje się solanki, borowinę, wody siarczkowe. Oprócz tego dostępne są zabiegi, wykonywane najnowocześniejszymi metodami. Do pobytu zachęca również rozbudowana baza hoteli na wysokim poziomie.

Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel Bristol ze SPA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj