Co zrobić z nartami po sezonie?

0
291

Skończył się sezon narciarski? Warto już teraz zaplanować dokładną konserwację oraz sposób przechowywania swojego sprzętu. Wszystko po to, aby w kolejnym roku nie martwić się o ewentualne uszkodzenia. Co zrobić z nartami po sezonie? Podpowiadamy.

Po pierwsze: serwis nart po sezonie

Zakończenie sezonu narciarskiego jest czasem, kiedy wiele osób zapomina o swoim sprzęcie na kilka miesięcy. Najpierw poświęć mu trochę czasu, aby dalej cieszyć się z wydajności i maksymalnego wykorzystania potencjału na stoku.

Zanim przystąpisz do serwisu, musisz wiedzieć, co zrobić z nartami po sezonie. Pierwszym ważnym krokiem jest dokładne oczyszczenie desek, czyli pozbycie się większych zanieczyszczeń. Przyda Ci się do tego szczotka lub pędzel. Następnie wytrzyj narty na mokro miękką ściereczką. Ważne jest to, aby nie czyścić ich od razu wodą, bo ziarnka piasku mogłyby porysować powierzchnię. Nie zapomnij o wytarciu powierzchni do sucha! Co dalej?

Dobra konserwacja nart to pewność, że będą one bezpieczne w użytkowaniu oraz spełnią swoją funkcję na stoku w kolejnym sezonie. Niezależnie od tego, po jakich trasach najczęściej się poruszałeś, może być konieczne szlifowanie. Po intensywnym użytkowaniu desek konieczny będzie serwis maszynowy, bo ręczne wykończenie bocznej krawędzi i wygładzenie dolnej nie będzie wystarczające.

Konserwacja polega jednak głównie na smarowaniu ślizgów. Za pomocą specjalnego żelazka rozprowadza się warstwę smaru. Zabezpiecza to powierzchnię i sprawia, że w kolejnym roku właściwie od razu możesz korzystać ze swoich nart. Najlepiej postawić na profesjonalny serwis nart po sezonie, przy okazji fachowcy przeprowadzą przegląd desek i zwrócą uwagę na każde niepokojące detale. Jednym z nich jest Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/info/serwis-narciarski-ski-race-center/.

Po drugie: zadbaj o wiązania narciarskie

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, co zrobić z nartami po sezonie, nie możesz zapomnieć o wiązaniach. Koniecznie trzeba je wyczyścić i zabezpieczyć specjalnym preparatem.

Następnym krokiem jest zadbanie o żywotność wiązań. Jak to zrobić? Pierwszą opcją jest zmniejszenie siły wypięcia o 30% w skali, czyli delikatne poluzowanie. Kiedy jednak wyciągniesz swoje deski przed wyjazdem, koniecznie ustaw pierwotną wartość. Drugim rozwiązaniem jest pozostawienie wiązań w takim samym stanie jak w trakcie sezonu. Warto jednak pamiętać, aby odwiedzić specjalistyczny serwis raz na rok w celu zdiagnozowania i precyzyjnego ich ustawienia.

Nie zapomnij również o butach narciarskich. Po sezonie powinny być one dokładnie wysuszone, wyczyszczone i przechowywane w miejscu suchym oraz chłodnym. Wkładki trzeba wyjąć, aby mogły oddychać i porządnie wyschnąć.

Po trzecie: przechowywanie nart po sezonie

Masz specjalny pokrowiec? To świetnie! Takie zabezpieczenie nart po sezonie jest wskazane, aby chronić je przed czynnikami zewnętrznymi. Nie musisz martwić się o uszkodzenia mechaniczne, w tym porysowania, a także odbarwienia struktury. Pamiętaj, aby wkładać deski do pokrowca wyłącznie czyste i suche. Narty najlepiej ustawić w miejscu chłodnym, suchym i ciemnym. Nie powinieneś narażać ich na stałą ekspozycję słońca oraz nadmierną wilgoć. Sprzęt musi stanąć pionowo lub poziomo w taki sposób, aby ślizgi nie nachodziły na siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj