Ćwiczenia z gumą oporową – jak działają gumy oporowe i jak wykorzystać je do treningu

0
730
guma oporowa

Gumy oporowe to idealne narzędzie, które warto wykorzystać do urozmaicenia codziennych ćwiczeń. To świetny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej, rozbudowę mięśni, a także trening rozciągający. Dają one możliwość zaangażowania wielu partii mięśni. Dodatkowo lateks, z którego wykonane są gumy oporowe, jest odporny na rozciąganie, więc będzie idealny nawet dla zaawansowanych. Jak działają gumy oporowe? W jaki sposób można je wykorzystać podczas codziennego treningu?

Specyfikacja gum oporowych

Gumy oporowe mają swój własny podział, od którego zależy ich dobór. Można je rozróżnić na zamknięte i otwarte, czyli taśmy oraz opaski. Każdy rodzaj gum oporowych będzie służył podczas wykonywania innych ćwiczeń. Z użyciem opasek oraz taśm można wykonać trening niemal całego ciała.

Gumy oporowe dzielimy również, biorąc pod uwagę ich opór, który mieści się w granicy od 5 do 150 kilogramów. Im większy opór, tym gumy są szersze. Wszystko po to, aby dodać im wytrzymałości. Warto zaznaczyć, że osoby, które zaczynają przygodę z gumami, powinny zdecydować się na te o niższych wartościach, aby nauczyć się poprawnego korzystania z tego sprzętu.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są taśmy oporowe, jest to mieszanka lateksu, która jest odporna na rozciąganie, a po długim użytkowaniu nie traci na jakości.

Działanie gum oporowych

Gumy oporowe do ćwiczeń nie mają szczególnie skomplikowanego działania. Ćwiczenia z nimi polegają na pokonywaniu oporu przy pomocy różnych partii mięśni. Najpopularniejsze rodzaje ćwiczeń z gumami oporowymi to rozciąganie oraz wzmacnianie mięśni. Bywa też, że używają ich osoby, chcące spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Warto wspomnieć, że z taśmami można pracować nad prawidłową postawą ciała oraz równowagą.

Jeśli chodzi o to, które taśmy oporowe wybrać, wszytko zależy od stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej. Warto wziąć pod uwagę również partię mięśni, które będą angażowane przy pomocy gum. W przypadku ćwiczeń pleców lub barków warto wziąć te o większym oporze, a słabszym przy ćwiczeniach ud i pośladków.

Najpopularniejsze ćwiczenia z gumami oporowymi

Gumy oporowe są tak zróżnicowane, że istnieje wiele ćwiczeń do każdego rodzaju taśm. Tak naprawdę mogą one stanowić jedyny sprzęt do treningu i będzie on wystarczająco zróżnicowany. Które ćwiczenia są najpopularniejsze?

  • ćwiczenia nóg — to właśnie z myślą o nogach zaczęto chętnie używać taśm oporowych. Najczęściej opaskę zakłada się nad kolanami, a następnie odwodzi w bok kolejno każdą z nóg. To ćwiczenie znacząco wzmacnia mięśnie ud.
  • ćwiczenia pośladków — bardzo chętnie wykonywane ćwiczenie z użyciem taśm oporowych. Opaskę zakłada się w połowie wysokości ud, a następnie wykonuje się przysiady.
  • ćwiczenia barków — należy stanąć w rozkroku, wziąć taśmę w dłonie, a następnie podnieść ręce nad  głowę i możliwie najmocniej rozciągać taśmę na boki.

Wiele osób jest zdania, że ćwiczenia z gumą to przyjemność, Z pewnością jest to łatwy i precyzyjny sposób, który skutecznie prowadzi do upragnionego celu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj