Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego?

0
526

Walka o dobrą sylwetkę nie zawsze kończy się sukcesem. Niestety ponad 90% osób zaczynających treningi na siłowni rezygnuje po kilku miesiącach niewidząc żadnych efektów swojej pracy. Niezależnie od tego, czy komuś zależy na zbudowaniu masy mięśniowej, zwiększeniu siły i sprawności, czy redukcji tkanki tłuszczowej, jeśli treningu nie przynoszą pożądanego rezultatu, warto skorzystać z pomocy trenera personalnego.

Efekty pracy na siłowni powinny przyjść już po 2-3 miesiącach. Jeśli ich nie ma, prawdopodobnie osoba ćwicząca robi podstawowe błędy. Sprawdź, czy trener personalny będzie wtedy dobrym rozwiązaniem.

Trener personalny – kiedy warto skorzystać?

Z usług trenera personalnego powinni skorzystać wszyscy, którzy nie mają doświadczenia w uprawianiu sportów pokrewnych, do tego, co będą robić na siłowni. Niestety niemając odpowiedniego fundamentu np. w postaci doświadczenia w sporcie juniorskim, trudno o prawidłową technikę i koordynację przy większości podstawowych ćwiczeń na siłowni. Trener personalny jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie wiedzą, od czego zacząć swoją przygodę z siłownią, jak dobierać ćwiczenia na jednostce treningowej, a także, jak podejść do kwestii diety. Chcąc schudnąć lub nabrać masy mięśniowej trzeba połączyć odpowiedni trening z dietą. Jeśli więc ktoś ćwiczy już od kilku lub kilkunastu tygodni i jeszcze nie widzi żadnych efektów, prawdopodobnie obydwa powyższe aspekty kuleją, a trener personalny pozwoli wskazać błędy.

Jaki jest zakres pracy z podopiecznym trenera personalnego?

Współpraca z trenerem personalnym może przebiegać na wielu płaszczyznach. Jest on odpowiedzialny za takie kwestie, jak:

  • ułożenie planu treningowego dedykowanego danej osobie,
  • ułożenie diety i wypracowanie z podopiecznym prawidłowych nawyków żywieniowych,
  • nauczenie techniki ćwiczeń,
  • wskazanie problemów zdrowotnych, które warto skonsultować z lekarzem.

Zakres pracy może być więc dość szeroki, a dobry trener personalny do każdego podopiecznego podejdzie w pełni indywidualnie. Dzięki przemyślanemu planowi treningowemu, bazującemu na podstawach teorii treningu, osoba początkująca będzie mogła robić relatywnie szybki progres. Trener ma za zadanie nie tylko rozpisać trening, ale także nauczyć techniki ćwiczeń. Okazuje się, że nawet podstawowe ćwiczenia są często wykonywane niepoprawnie technicznie, a przez to efekty treningu są znikome. Wystarczy kilka treningów z fachowcem, by opanować podstawy i cieszyć się ciągłym progresem. To jak wykonywać jedno z najważniejszych ćwiczeń na pośladki, można znaleźć tu: https://warsaw-trainer.pl/artykuly/hip-thrust-jak-wykonywac-efektywnie. Zawsze warto jednak skorzystać z usług kogoś, kto stanie z boku i skoryguje błędy. Jeśli masz wątpliwości, czy w danej sytuacji przyda się trener personalny, możesz przeczytać o tym więcej tutaj: https://www.planetafit.pl/kiedy-sprawdza-sie-prywatny-trener/. Osoby początkujące, praktycznie zawsze potrzebują trenera.

Jak sprawdzić, czy trener personalny ma kwalifikacje

Chcąc sprawdzić, czy dany trener ma odpowiednie kwalifikacje, najlepiej zweryfikować postępy jego podopiecznych. Wszelkiego rodzaju certyfikaty nie są bowiem wiele warte, jeśli nie idą za tym realne wyniki. Zdjęcia podopiecznych, a także opinie związane z tym, jak trening z danym trenerem wpłyną na sprawność fizyczną, a także unikanie kontuzji zweryfikuje, czy ma on odpowiednie kwalifikacje. Nie wolno też zapominać o tym, że na treningu kluczowa jest komunikatywność. Zawsze trzeba więc szukać trenera, z którym podopieczny czuje się dobrze i może się łatwo dogadać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj