Dieta ketogeniczna: czy naprawdę pozwala zdrowo schudnąć?

0
380

Dieta ketogeniczna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób planujących zredukowanie masy ciała. Pozwala ona na osiągnięcie zadowalających efektów bez nieustannego uczucia głodu, co jest typowe dla wielu kuracji odchudzających. Pojawiają się jednak doniesienia, że dieta keto wcale nie jest zdrowa. Czy faktycznie? Dowiedz się więcej.

Dieta ketogeniczna powstała z myślą o wsparciu leczenia padaczki lekoopornej u dzieci. Obecnie stosuje się ją także przy niektórych wrodzonych wadach metabolicznych. Jednak swoją popularność zyskała dzięki działaniu odchudzającemu.

Dieta keto – na czym polega?

– Istotą diety ketogenicznej jest znaczne ograniczenie węglowodanów na rzecz tłuszczów. Prowadzi to do ketozy żywieniowej, w której ciała ketonowe są źródłem energii. To przekłada się na wykorzystywanie zapasów energii z własnych tłuszczów i zahamowanie apetytu. Konsekwencją tego jest redukcja zbędnych kilogramów – wyjaśnia przedstawicielka firmy cateringowej Nice To Fit You.

Ważną zasadą diety keto jest utrzymywanie właściwych proporcji składników pokarmowych. W zależności od wybranego wariantu są to:

  • 4:1 – na 4 g tłuszczu przypada 1 g białka i węglowodanów,
  • 3:1 – na 3 g białka przypada 1 g białka i węglowodanów.

W tym pierwszym wariancie aż 86% zapotrzebowania energetycznego musi pochodzić z tłuszczów!

Dieta keto może być bezpieczna

O ile stosowanie diety keto nie budzi żadnych wątpliwości w przypadku wykorzystywania jej do celów leczniczych, o tyle wiąże się z kontrowersjami w przypadku stosowania jej wyłącznie w celu odchudzania. Dlaczego?

Jeśli dieta keto nie jest opracowana przez specjalistów, wówczas istnieje ryzyko pojawienia się wielu niepożądanych skutków. Mowa m.in. o:

  • niedoborach składników pokarmowych – z uwagi na dużą restrykcyjność jadłospisu,
  • osłabieniu, zmęczeniu, spadku koncentracji,
  • odczuwaniu dolegliwości bólowych w dolnej części brzucha,
  • zwiększeniu ryzyka rozwoju miażdżycy – co ma związek ze wzrostem stężenia cholesterolu LDL.

Wcale jednak tak być nie musi, jeżeli jadłospis zostanie przygotowany przez dietetyków. Tak jest m.in. w przypadku diety keto zamawianej w ramach cateringu dietetycznego. Dzięki temu, że nad przyrządzaniem posiłków czuwają doświadczeni dietetycy, ryzyko powstania niedoborów czy rozwoju hipercholesterolemii zostaje zminimalizowane. Dania bazują bowiem na produktach dostarczających nienasycone kwasy tłuszczowe, zaś produkty będące źródłem kwasów nasyconych i tłuszczów trans są ograniczane.

Pudełkowa dieta keto – dlaczego warto?

Decydując się na pudełkową dietę keto, możesz wiele zyskać. Na korzyść tego rozwiązania przemawia wiele argumentów, m.in.:

  • bezpieczeństwo – masz pewność, że posiłki będą przyrządzane z odpowiednich produktów, które nie wpłyną negatywnie na zdrowie;
  • skuteczność – dania zostaną przyrządzone w oparciu o zasady diety ketogenicznej, bez żadnych odstępstw;
  • oszczędność czasu – nie musisz go tracić na poszukiwanie pomysłów na dania ani na gotowanie posiłków; gotowy zestaw otrzymasz każdego dnia;
  • oszczędność pieniędzy – pudełkowa dieta keto jest tańsza niż samodzielne gotowanie, szczególnie jeśli zamierzasz wykorzystywać najwyższej jakości produkty.

Jeśli interesuje cię dieta keto, catering dietetyczny to dobry pomysł na jej bezpieczne wdrożenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj