Jaka powinna być karuzela na plac zabaw?

0
1001

Dzieci uwielbiają spędzać czas na placach zabaw. W takich miejscach maluchy poznają rówieśników i mają dostęp do sprawiających frajdę oraz wspomagających rozwój urządzeń. Do podstawowych elementów wyposażenia można zaliczyć huśtawkę, piaskownicę czy karuzelę. Jakie powinny być karuzele na plac zabaw?

Bezpieczeństwo urządzeń

Podczas zabawy dziecko powinno mieć zapewnione bezpieczeństwo. Nadzór rodziców to nie wszystko – sprzęty na placu zabaw muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości i posiadać odpowiednie atesty. Do bezpiecznych urządzeń można zaliczyć m.in. karuzele na plac zabaw wykonane z rur i profili stalowych. Będą one spełniać swoją funkcję nawet po wielu latach intensywnego użytkowania. Godne uwagi są modele z antypoślizgowymi siedziskami. Materiał wykonania sprzętu musi być odporny na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. Żaden z elementów karuzeli na plac zabaw nie może narażać dziecka na skaleczenie.

Gdzie znajdują się karuzele?

Najczęściej place zabaw powstają przy przedszkolach i nowych osiedlach oraz w parkach. To właśnie w takich miejscach montuje się karuzele. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by założyć mini plac zabaw na prywatnej posesji i również wyposażyć go w tego typu sprzęt. Dzięki temu dzieci zyskają przestrzeń do pracy nad prawidłowym rozwojem fizycznym.

Rodzaje karuzeli na placach zabaw

Wśród popularnych typów karuzeli na placach zabaw można wymienić klasyczne modele tarczowe i krzyżowe. Pierwsze z nich mają wygodne siedziska i uchwyty. Gwarantują przyjemną i bezpieczną zabawę. Są wytrzymałe i służą przez wiele lat. Można je z łatwością umieścić na każdym placu zabaw, ale także w prywatnym ogródku. Modele krzyżowe mogą zapewnić rozrywkę nawet czwórce dzieci jednocześnie. Są bardzo proste w montażu i odpowiednie dla różnych grup wiekowych. Takie karuzele na plac zabaw odznaczają się najczęściej wyrazistymi kolorami przykuwającymi wzrok najmłodszych, którzy chętnie korzystają z urządzeń. Sprzęty różnią się od siebie przeznaczeniem i wymiarami, dlatego urządzając plac zabaw należy zastanowić się nad tym, który będzie najlepszy dla danego miejsca.

Place zabaw zapewniają maluchom nie tylko rozrywkę, ale także umożliwiają im rozwijanie umiejętności i sprawności fizycznej. Z niektórych sprzętów może korzystać kilkoro dzieci jednocześnie, co sprzyja zawieraniu znajomości. Wszystkie z nich powinny gwarantować bezpieczeństwo. Decydując się na montaż karuzeli na placu zabaw należy wziąć pod uwagę przeznaczenie konkretnego modelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj