Kiedy kaszel jest wskazaniem do wizyty u lekarza?

0
675

Kaszel jest to mimowolna reakcja skurczowa, która jest wywoływana podrażnieniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Do takiego podrażnienia może dojść, gdy w przewodzie znajduje się ciało obce, ale też może być spowodowane infekcjami bakteryjnymi oraz wirusowymi. Kiedy z kaszlem należy zgłosić się do lekarza?

Kaszel z nietypową wydzieliną

Przy kaszlu produktywnym, czyli mokrym ważne znaczenie ma rodzaj odrywającej się wydzieliny. Ropna wydzielina żółta albo zielona będzie wskazywała na zakażenie bakteryjne i może się ona pojawić przy zapaleniu zatok przynosowych oraz zapaleniu oskrzeli lub płuc. Jeśli jest to plwocina o nieprzyjemnym zapachu, to może ona wskazywać na zakażenie bakteriami beztlenowymi.

Gęsta, lepka oraz śluzowa wydzielina pojawia się w przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Natomiast przezroczysta występuje przy astmie. W sytuacji, gdy w plwocinie są grudki, cząsteczki pokarmu albo krew, to należy zgłosić się do lekarza tak samo, jak w wyżej opisanych sytuacjach.

Kaszel z dodatkowymi objawami

Kaszel[1] bardzo często pojawia się w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i razem z nim występuje wtedy katar, gorączka oraz ból gardła. Jeśli jednak po kilku dniach objawy te nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza. Wśród innych objawów, które towarzyszą kaszlowi, można wymienić nudności, wymioty, zgagę oraz tzw. odbijanie. Symptomy te mogą wskazywać na problemy z układem pokarmowym, np. refluks żołądkowo-przełykowy.

Jeśli przez dłuższy czas występuje kaszel oraz chrypka, to objawy te mogą świadczyć o patologii w obrębie krtani albo płuc. Nie można również bagatelizować dodatkowych objawów duszności oraz problemów z oddychaniem. Tutaj również konieczna jest wizyta u lekarza.

Kaszel u dziecka, seniora lub osób chorych przewlekle

Kaszel u tych osób powinien skłonić do wizyty u lekarza i to nawet wtedy, gdy występują niewielkie objawy. Poza tym są to osoby bardziej narażone na powikłania związane z zakażeniem. Do tego ciężej przechodzą nawet z pozoru łagodne choroby.

Kaszel, który trwa dłuższy czas

Czasami jest tak, że poza kaszlem nie ma żadnych objawów. Jednak należy pamiętać o tym, że kaszel jest to reakcja obronna organizmu, dzięki czemu pozbywa się on wydzieliny albo ciał obcych, czyli czynników, które drażnią śluzówkę. Do takich czynników zalicza się dym papierosowy, środki czystości albo smog. Jeśli utrzymuje się on przez długi czas, warto skonsultować się z lekarzem.  Jego przyczyna może być błaha, ale też może wskazywać na poważną chorobę.

Leczenie kaszlu

Wybranie odpowiedniej metody leczenia[2] będzie zależało od przyczyny kaszlu. Tutaj ważne staje się wyleczenie choroby, która wywołuje kaszel, dzięki czemu dochodzi do jego ustąpienia. W leczeniu suchego kaszlu stosowane są najczęściej leki przeciwkaszlowe, które będą hamowały odruch kaszlowy. W przypadku mokrego kaszlu zażywa się przeważnie leki, które będą ułatwiały odkrztuszanie. Dobrym rozwiązaniem są te, mające w swoim składzie ambroksol. Dzięki tej substancji, która jest doskonale przebadana klinicznie i dobrze tolerowana przez pacjentów, dochodzi do upłynnienia wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. Pobudzenie ruchu rzęsek oddechowych ułatwia oderwanie treści od ściany oskrzeli, a następnie jej wykrztuszenie.

 

Referencje:

  • [1] A. Undrunas, K. Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej [w:] Via Medica, 2017, s. 11-19.
  • [2] R. Krenke, Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] Lekarz POZ, 6/2018, s. 13-21.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj