Nie każde dziecko może być karmione mlekiem mamy. Istnieją ku temu przeciwwskazania. W takiej sytuacji rodzice powinni sięgnąć po mleko modyfikowane. Jest to specjalna mieszanka, która dostarcza maluchowi wszystkich niezbędnych składników i substancji odżywczych. Sprawdź, kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane.

Wskazania do stosowania mleka modyfikowanego ze strony mamy

Podawanie mleka modyfikowanego dziecku jest wskazane, jeżeli istnieją pewne nieprawidłowości po stronie mamy, które są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Najważniejsze są choroby kobiety. Mowa o: nieleczonej i aktywnej gruźlicy, niewydolności serca, zakażeniu wirusem HIV lub ciężkiej chorobie psychicznej. Również stosowanie niektórych leków nie może iść w parze z karmieniem piersią. Preparaty te to m.in.: radioaktywne izotopy, chemioterapia, leki kardiologiczne. Nie powinna karmić piersią kobieta, która jest uzależniona od narkotyków. Może się także zdarzyć, że podawanie dziecku mleka naturalnego okazuje się niemożliwe tylko przez pewien czas. Jest to m.in. pojawienie się owrzodzeń lub opryszczki na brodawce sutkowej.

Wskazania do stosowania mleka modyfikowanego ze strony dziecka

Mleko modyfikowane należy podawać również wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania ze strony dziecka. Są to głównie:

  • niektóre wady wrodzone i anatomiczne (np. zespół Downa, rozszczep podniebienia),
  • wady serca,
  • choroby metaboliczne (np. fenyloketonuria),
  • nietolerancje pokarmowe (np. nietolerancja laktozy),
  • choroby neurologiczne.

O tym, czy dziecko powinno stosować mleko modyfikowane, decyduje lekarz. Specjalista wskazuje także, jaka mieszanka jest odpowiednia w danym przypadku. U noworodków może to być Bebilon 1 Advance. Jeżeli dziecko wykazuje skłonność do zaparć i ulewania lub ma alergię, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych mieszanek.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

W wyborze mleka modyfikowanego dla dziecka powinien pomóc lekarz pediatra. Konieczne jest dopasowanie mieszanki do szczególnych potrzeb maluszka. Trzeba także zwrócić uwagę na to, aby preparat nie zawierał zbędnych składników, które mogą zaszkodzić niemowlęciu. Ważne jest również wybranie mleka modyfikowanego dostosowanego do wieku dziecka (mleko początkowe do 6. miesiąca życia, mleko następne do 1. roku życia, mleko junior dla dzieci starszych).

Jak podawać dziecku mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane należy podawać dziecku zaraz po jego przygotowaniu. Nie wolno dodawać do mieszanki żadnych innych substancji. Mleko, które nie zostało spożyte, nie może być wykorzystane ponownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here