Pierwsza pomoc przy stłuczeniach nadgarstka — co powinieneś wiedzieć?

0
721

O stłuczenie nadgarstka nietrudno. To jeden z najczęstszych urazów. Może się pojawić m.in. podczas uprawiania sportu, np. gry w tenisa, siatkówkę czy biegania, a nawet przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Jak rozpoznać tę kontuzję. Jakie są jej objawy i leczenie? Jak udzielić pierwszej pomocy, gdy wystąpi? Wyjaśniamy.

Stłuczenie nadgarstka: co to za uraz?

Stłuczenie jest dość potocznym określeniem odnoszącym się w praktyce do urazów nadgarstka, w wyniku których doszło do uszkodzenia tkanek miękkich, np. do ich zgniecenia pod wpływem siły uderzenia czy upadku. Oznacza to, że wszelkie uszkodzenia zaszły pod skórą, a na zewnątrz objawiają się głównie krwiakiem czy zasinieniem[1].

Stłuczenia nadgarstka najczęściej nie należą do groźnych urazów, a ich leczenie przebiega w warunkach domowych.

Nie tylko stłuczenie! Twój uraz nadgarstka to może być inna kontuzja

Chociaż stłuczenie to jeden z typowych urazów nadgarstka, warto wiedzieć, że jego objawy mogą być podobne do innych kontuzji. Po upadku czy silnym uderzeniu w jakąś twardą powierzchnię mogło dojść również np. do:

  • naciągnięcia więzadeł, torebki stawowej czy mięśni, a nawet do ich naderwania lub przerwania [1];
  • zwichnięcia stawu w nadgarstku, czyli przemieszczenia się połączonych nim kości względem siebie poza położenie fizjologiczne [2];
  • złamania łódeczkowatej kości nadgarstka [3]

Dlatego po udzieleniu pacjentowi pierwszej pomocy, warto skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista, po przeprowadzeniu badania fizykalnego czy wykonaniu RTG może określić, czy miało miejsce stłuczenie, skręcenie, złamanie kości łódeczkowatej czy innego urazu w obrębie nadgarstka. W każdym z tych przypadków zastosowane będzie inne leczenie.

Jak złagodzić ból nadgarstka, czyli pierwsza pomoc po stłuczeniu

Co zrobić, gdy doszło do urazu w obszarze nadgarstka? Reakcja na to uszkodzenie w pierwszych minutach i godzinach ma znaczenie. Co zatem zrobić[4]?

Przy udzielaniu pierwszej pomocy przede wszystkim należy zadbać o własne bezpieczeństwo, a następnie — o poszkodowanego. Jeżeli więc do urazu doszło np. na ruchliwej drodze lub w innym miejscu, w którym czyha jakieś zagrożenie, postaraj się przenieść w bezpieczny obszar – wraz z osobą, która doznała urazu nadgarstka.

Kiedy natomiast znajdziecie się w bezpiecznym miejscu, poleć poszkodowanemu, aby usiadł (np. na ławce na sali gimnastycznej w szkole, krześle czy — w ostateczności — na ziemi).

Na tym etapie można przejść do zastosowania schematu PRICE (Protection Rest Ice Compression Elevation) [5],a zatem do:

  • schłodzenia dotkniętego urazem stawu w okolicy nadgarstka, np. przy pomocy lodu (nigdy nie bezpośrednio na skórę; należy go np. zawinąć w ręcznik) albo sprayu chłodzącego;
  • podania miejscowo leku przeciwbólowego; najczęściej aplikowany jest środek z grupy NLPZ, np. diklofenak. Ta substancja znajduje się np. w DIKY spray[6];
  • odciążenia stawu w obszarze nadgarstka i jego ucisk, np. poprzez zastosowanie bandażu elastycznego lub stabilizatora;
  • uniesienia nadgarstka do góry, co pomoże zniwelować obrzęk;
  • odpoczynku — nadgarstek nie powinien być narażony na zbyt intensywną „eksploatację”.

Pacjent z tak zabezpieczonym nadgarstkiem może się, w razie wątpliwości, udać do lekarza — tak, aby wykluczyć np. złamanie kości łódeczkowatej czy zwichnięcie.

Stłuczenie nadgarstka — objawy, które mogą skłonić do wizyty u lekarza

Jeżeli rzeczywiście doszło do stłuczenia, a nie np. do złamania nadgarstka, leczenie nie wymaga wizyty u lekarza. Warto jednak obserwować kończynę oraz jej stan. Niepokoić mogą np.:

  • długotrwała opuchlizna, która nie zmniejsza się;
  • powiększający się krwiak;
  • odkształcenie w obszarze nadgarstka;
  • zaburzenia czucia, wrażenie „mrowienia” w dłoni;
  • nieznikające lub pogłębiające się ograniczenie ruchomości;
  • narastający ból.

Takie symptomy mogą sugerować, że problemem nie jest stłuczenie, a poważniejszy uraz, np. zwichnięcie czy złamanie [2]. Dolegliwości bólowe i obrzęk mogą też świadczyć o stanie zapalnym[7].

Pamiętaj! Po urazach nadgarstka i dłoni może być potrzebna rehabilitacja. Dlatego, gdy ustaną już najbardziej dotkliwe objawy, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby jak najszybciej przywrócić pełną sprawność tego obszaru układu ruchu.

Artykuł na zlecenie Diky

[1] Sułko J., Zamknięte obrażenia tkanek miękkich, Medycyna Praktyczna, dostęp online 17.11.2023 r.: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165546,zamkniete-obrazenia-tkanek-miekkich

[2] Sułko J., Zwichnięcie, Medycyna Praktyczna, dostęp online 17.11.2023 r.: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165512,zwichniecie

[3] Budek Z. i inni, Bóle nadgarstka w aspekcie treningu strzeleckiego, Strzelectwo sportowe, 8, 2011.

[4] Kwiatoń M., Zwichnięcia, skręcenia i złamania [Pierwsza pomoc], Medycyna Praktyczna, dostęp online 17.11.2023 r., https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/207697,zwichniecia-skrecenia-i-zlamania

[5] Wojtkowski J. i wsp., Urazy sportowe dzieci i młodzieży, W: Współczesne metody rehabilitacji dzieci i młodzieży, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Nauk o Zdrowiu, 2014, s. 91-108.

[6] https://www.dikyspray.pl/, dostęp 17.11.2023 r.

[7] Kwiatkowska B, Reaktywne zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna, dostęp online 17.11.2023 r.: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.12.3.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj