Sok z kiszonej kapusty – wartości odżywcze, właściwości i zalecenia

0
691

Sok z kapusty kiszonej posiada wiele leczniczych i prozdrowotnych właściwości. Napój ten powstaje w procesie fermentacji kapusty białej przy udziale szczepów bakterii Leuconostoci i Pediococcus. Jakie wartości odżywcze posiada taki sok? Jakie ma właściwości i kiedy warto go stosować?

Sok z kapusty kiszonej – wartości odżywcze

Sok z kiszonej kapusty posiada właściwości lecznicze i prozdrowotne. Napój ten zawiera sporą ilość cennych składników odżywczych, mających pozytywny wpływ na działanie ludzkiego organizmu, ale nie tylko. Regularne picie soku z kiszonej kapusty pozwala uzupełnić brakujące składniki odżywcze, zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu, ani ochoty zadbać o zróżnicowaną dietę pełną różnorodnych witamin i minerałów. W tym przypadku wystarczy sięgnąć po szklankę lub pół szklanki soku dziennie. Sok z kiszonej kapusty zawiera wiele witamin: A, C, E, PP, K i witaminy z grupy B, a także kwas mlekowy, bakterie probiotyczne, błonnik i składniki mineralne, takie jak fosfor, magnez, potas, żelazo, wapń, cynk, sód czy miedź. Gdzie można kupić taki sok? Zaleca się korzystać z ekologicznych sklepów ze zdrową żywnością, takich jak Frutavita. Tylko w takich miejscach możemy być w 100% pewni, że znajdziemy produkty najwyższej jakości, pełne cennych składników odżywczych.

Dlaczego warto pić sok z kiszonej kapusty?

Sok z kapusty kiszonej posiada wiele leczniczych i prozdrowotnych zalet. Na co mają wpływ zawarte w nim witaminy, minerały i inne składniki odżywcze? Regularnie pić sok z kiszonej kapusty powinni wszyscy, a zwłaszcza te osoby, które są na diecie odchudzającej bądź mają problemy z układem pokarmowym lub mają zbyt wysoki zły cholesterol we krwi. Warto również zdecydować się na taki sok w czasie sezonu jesiennego i zimowego, gdyż zapobiega infekcjom. Jakie zatem właściwości ma sok z kiszonej kapusty?

  • pomaga zrzucić zbędne kilogramy wpływając korzystnie na regulację przemiany tłuszczowej;
  • leczy zatrucie alkoholowe, czyli kaca, już pół szklanki soku z kapusty kiszonej może zaradzić nieprzyjemnym objawom;
  • reguluje układ pokarmowy – wspiera i odbudowuje florę bakteryjną jelit i zapobiega zaparciom, ma także działanie przeczyszczające, jest również naturalnym probiotykiem. Ponadto zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby związane z układem pokarmowym;
  • obniża poziom złego cholesterolu we krwi, tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób serca oraz miażdżycy;
  • obniża poziom cukru we krwi – osoby chore na cukrzycę powinny jednak uważać, aby nie obniżyć go zbyt bardzo;
  • wzmacnia układ odpornościowy, działa przeciwzapalnie i zapobiega infekcjom, a także pomaga organizmowi walczyć z bakteriami i wirusami;
  • zapobiega niedokrwistości i wszelkim chorobom, które wynikają z niedoboru witaminy C w organizmie;
  • poprawia kondycję skóry na całym ciele, a także i jamy ustnej.

Sok z kapusty kiszonej – zalecenie dietetyków

Sok z kiszonej kapusty posiada charakterystyczny smak. Nie zaleca się dodawać go do innych napojów czy potraw. Jeśli chcemy dostarczyć organizmowi jak najwięcej cennych składników należy pić go bez dodatków – całą szklankę bądź pół szklanki w ciągu każdego kolejnego dnia. Napój ten nie jest zbyt kaloryczny. W 100 ml, czyli pół szklanki ma 15 kalorii. Niewielka ilość kalorii sprawia, że napój ten może stanowić ważny element diety odchudzającej. Sok z kiszonej kapusty pomaga na kaca, wspomaga regenerację wątroby, poprawia trawienie, wspiera też leczenie choroby wrzodowej żołądka i pomaga w walce z pasożytami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj