W jaki sposób możemy dbać o wzrok? 5 sprawdzonych porad

0
394

Wzrok jest jednym z najcenniejszych zmysłów człowieka. Oszacowano, że dostarcza on aż 80% informacji o otaczającym nas świecie. Każdy z nas chciałby cieszyć się dobrym widzeniem jak najdłużej to możliwe. Niestety, przez rozmaite czynniki środowiskowe, niewłaściwą higienę pracy, a nawet własne zaniedbania jesteśmy narażeni na pogarszanie się kondycji wzroku. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku nieskomplikowanych zasad by mieć zdrowe oczy przez długie lata.

Najważniejsza jest profilaktyka: regularnie badaj wzrok

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – te znane większości z nas słowa to fragment przysięgi Hipokratesa, uchodzącej od wieków za fundament etyki lekarskiej. Wydawałoby się, że do dbania o zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety, wciąż niewiele osób regularnie zapisuje się na badania wzroku. Niepisana zasada mówi, by na wizytę u okulisty lub optometrysty zdecydować się przynajmniej raz na dwa lata. Podczas takiego badania nie tylko ocenia się kondycję oczu, ale też w razie potrzeby dobiera odpowiednią korekcję. Na przykład wadę nazywaną przez specjalistów krótkowzrocznością koryguje się za pomocą okularów lub soczewek o minusowych mocach. Zdiagnozowano u ciebie astygmatyzm? Dobre widzenie zagwarantują ci okulary posiadające szkła cylindryczne lub elastyczne szkła toryczne. Ranking najpopularniejszych soczewek z każdego miesiąca bez trudności znajdziesz w Internecie. Jeśli masz stwierdzoną wadę refrakcji lub jesteś w wieku powyżej 40 lat, powinieneś odwiedzać specjalistę co najmniej raz do roku. To bardzo ważne aby w trakcie takiej wizyty opowiedzieć o wszystkich swoich dolegliwościach, np. pieczeniu, suchości czy zaczerwienieniu oczu.

Masz wadę wzroku? Noś odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe

Wady wzroku, choć nie stanowią zjawiska patologicznego, mogą być źródłem dużego dyskomfortu oraz poważnych problemów w codziennym funkcjonowaniu. Nawet niewielką krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm należy korygować. Do standardowych metod niwelowania powyższych niedoskonałości zalicza się noszenie okularów lub szkieł kontaktowych. Najbardziej kompetentną osobą w zakresie prawidłowego doboru pomocy wzrokowych jest optometrysta. Zanim udamy się do konkretnego salonu optycznego lub odwiedzimy sklep internetowy w celu zakupu soczewek/okularów, w pierwszej kolejności udajmy się na badanie wzroku w gabinecie optometrysty. Udowodniono, że niewłaściwa korekcja (np. źle dobrane soczewki) przyczynia się do progresji refrakcyjnych wad oka.

Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych!

Nasze oczy każdego dnia są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Zaliczamy do nich: suche powietrze, sztuczne oświetlenie i klimatyzację, toksyczne związki chemiczne, silny wiatr, a także promienie słoneczne. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne (a konkretniej: na obecne w nim promieniowanie ultrafioletowe) naraża nasze oczy na negatywne skutki, w tym choroby oczu. Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na ochronę wzroku przed niebezpiecznym działaniem światła UV jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych z filtrem. Ich zadaniem jest blokowanie szkodliwych dla człowieka promieni UVA i UVB.

Zadbaj o oczy podczas pracy przy komputerze

Osoby, które pracują przed monitorem ekranowym czy też po prostu często przed nim zasiadają, powinny szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednią ochronę oczu. Światło niebieskie emitowane przez urządzenia cyfrowe może szkodzić zdrowiu bardziej niż mogłoby się wydawać. Nadmiar ekspozycji na jego działanie powoduje zmęczenie oczu, bóle głowy, bezsenność, pieczenie i łzawienie oczu, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do nieodwracalnych uszkodzeń narządu wzroku. Dlatego dobrym pomysłem może być zakup specjalnych okularów z soczewkami wyposażonymi w antyrefleks. Zastosowana w nich powłoka skutecznie pochłania promieniowanie emitowane z monitorów, telewizorów i smartfonów, a do tego poprawia kontrast widzenia.

Wykonuj ćwiczenia poprawiające wzrok

Chcesz poprawić dotychczasową kondycję swoich oczu? Codziennie wykonuj ćwiczenia na poprawę wzroku. Bardzo dużą popularność zyskały na przykład ćwiczenia Batesa, które pozwalają wzmocnić mięśnie gałki ocznej i tym samym poprawić wzrok. Systematyczny trening wspiera proces akomodacji, pozytywnie wpływa na ostrość obrazu i ogólną kondycję oka. Wystarczy zaledwie kilka minut dziennie, a efekty są odczuwalne już po kilku dniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj