Odpowiednia odzież rowerowa to gwarancja przyjemnej jazdy na rowerze. Będąc osobą początkującą, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z rowerem, prawdopodobnie na początku nie będziesz przykuwał szczególnej uwagi do swojego ubioru na rowerze.

W związku z częstszą jazdą w chłodniejsze dni, zaczniesz natomiast coraz bardziej odczuwać nieprzyjemności związane z zimową aurą, np. uporczywy wiatr, wilgotna odzież spowodowana potem lub deszczem, a także zimno. Jazda na rowerze zimą bez odpowiedniej odzieży to wysokie ryzyko przeziębienia lub grypy, a także poważniejszych chorób. Warto więc wiedzieć jaka odzież rowerowa będzie odpowiednia w okresie zimowym.

Przede wszystkim należy już na początku uświadomić sobie, że wyposażenie garderoby odpowiednią odzieżą rowerową to kwestia kilku sezonów. Ciężko jest już na samym początku dobrać tak odzież rowerową, aby odpowiadała naszym wymaganiom. Nabierając doświadczenia, uczymy się własnego stylu jazdy, który następnie weryfikuje nasze preferencje m.in. co do odzieży kolarskiej. Tak więc, jeżeli jesteś osobą początkującą, prawdopodobnie jeszcze nie raz będziesz poszukiwał odpowiedniej dla siebie odzieży, dostrzegając wady i braki obecnej. Warto więc już na samym początku dowiedzieć się jakie cechy powinna posiadać dobra odzież rowerowa ze względu na panujące warunki pogodowe.

Zimowa bluza rowerowa

Jednym z kluczowych elementów odzieży rowerowej w sezonie zimowym jest zimowa bluza rowerowa. Zimowe bluzy rowerowe zapewniają przede wszystkim ochronę przed zimnem oraz nieprzyjemnym wiatrem, który może doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu. Wybierając zimową bluzę do jazdy na rowerze warto więc zwrócić szczególną uwagę na jej cechy związane z wyżej wymienionymi warunkami pogodowymi.

Zimowe bluzy rowerowe - jaką kupić? 1

Ochrona przed wiatrem

Największe ryzyko jazdy na rowerze zimą niesie ze sobą uporczywy wiatr, który w bardzo szybki sposób potrafi wyziębić nasz organizm – tym bardziej, gdy nasze ubrania są mokre od potu. Bluza rowerowa ma między innymi chronić nas przed wiatrem. Zapewniają nam to bluzy uszyte m.in. z takich tkanin jak Windstopper lub Softshell. Istnieje prosty sposób na sprawdzenie czy bluza faktycznie będzie nas chronić skutecznie przed mocnym wiatrem. Przykładając dokładnie usta do materiału bluzy znajdującego się w okolicach klatki piersiowej, należy z całej siły spróbować przetłoczyć powietrze przez materiał. Jeżeli okaże się, że bez problemu powietrze przedostało się przez materiał, będzie oznaczać to, że bluza nie zapewni nam skutecznej ochrony przed wiatrem.

Dokonując wyboru zimowej bluzy na rower, warto zwrócić uwagę na to czy bluza posiada ściągacze – zarówno na rękawach jak i w dolnej części, które chronić nas będą przed dostawaniem się zimnego powietrza pod bluzę. Bluzy przystosowane do jazdy na rowerze często posiadają również dłuższy tył, który zapobiega odkrywaniu dolnej części pleców podczas jazdy.

Warstwa wodoodporna

Wodoodporność bluzy nie jest natomiast tak ważną cechą jak ochrona przed wiatrem czy też zimnem, ponieważ przez wodoodporną membranę tracimy sporo na oddychalności. Lepszym rozwiązaniem będzie posiadanie dodatkowo kurtki, która będzie służyć m.in. jako warstwa odpowiadająca za ochronę przed deszczem.

Ciepła bluza rowerowa

Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała podczas jazdy na rowerze w chłodniejsze dni to kluczowe zadanie odzieży rowerowej. Bluza rowerowa powinna pomóc nam w utrzymaniu ciepła, które jest wytwarzane przez organizm, jednocześnie zapewniając dobrą izolację pary wodnej. W tym celu w tego typu bluzach często stosuje się cienką warstwę “meszku” lub polaru. Materiał z którego powinna być wykonana taka bluza to przede wszystkim materiał syntetyczny, ewentualnie wełna merynosów. Jest to związane z tym, że taki materiał cechuje się bardzo dobrą oddychalnością.

Funkcjonalna bluza do jazdy na rowerze

Zimową bluzę rowerową zakładamy najczęściej w niesprzyjających warunkach pogodowych, które wiążą się również ze słabą widocznością na drodze. Warto również wtedy zadbać o swoje bezpieczeństwo za pomocą odblasków, które są często elementem bluz, zapewniającym odpowiednią widoczność.

Dodatkowym atutem podczas wyboru bluzy mogą być kieszenie, które potrafią poprawić komfort jazdy na rowerze. Oprócz tego, że zapewniają nam dodatkowe miejsce, np. na przechowywanie kluczy, umożliwiają również większą kontrolę nad regulacją temperatury. Kieszenie z przodu mogą przydać się do ogrzania dłoni, natomiast rozpięte kieszenie powodują dodatkowy przepływ powietrza, dzięki czemu podczas zmiennej pogody możemy w prosty i szybki sposób dodatkowo się ochłodzić.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem DobreRowery.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj