4 najzdrowsze źródła tłuszczy

0
466

Większość ludzi, nawet tych niebędących na żadnej diecie, słyszała o takich pojęciach jak białka, węglowodany oraz tłuszcze. Najbardziej demonizowanymi makroskładnikami są ostatnie z wymienionych. Niestety przez lata rozpowszechniono wiele błędnych informacji o tłuszczach – bez zgłębiania się w temat, uznano je za jedną z przyczyn odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tłuszcze z odpowiednich i wartościowych składników pełnią niezwykle istotne role w organizmie. Dobrze przemyślana i dobrana dieta powinna składać się z pełnowartościowych makroskładników, bez których organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się, jakie są najzdrowsze źródła tłuszczy. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego tłuszcze stanowią podstawę zbilansowanej diety?

Tłuszcze należą do makroskładników, które dostarczają organizmowi związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju, a także utrzymania zdrowia oraz podtrzymania życia. Stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego i linolenowego oraz witamin A, D, E i K. Dostarczają energii organizmowi, dzięki której możemy wykonywać wszystkie codzienne czynności.

Obecność zdrowych tłuszczy to podstawa dobrej diety. W te makroskładniki powinien być obfity jadłospis osób, które na co dzień pracują fizycznie. Jednak w sytuacjach, gdy przy siedzącym trybie życia, dostarczane jest za dużo tłuszczy w posiłkach (szczególnie tych niskiej jakości, znajdujących się na przykład w słodyczach oraz słonych przekąskach), organizm zacznie odkładać je w postaci tkanki tłuszczowej jako źródło energii na czas głodu.

W związku z tym warto zapoznać się ze zdrowymi źródłami tłuszczy (takimi jak ryby, olej mct c8, oliwa czy olej rzepakowy), aby dostarczać ich odpowiednią ilość w codziennych posiłkach.

Źródła zdrowych tłuszczy w Twojej diecie

Nie należy traktować tłuszczy jako negatywnych makroskładników. Według niektórych ilość przyjmowanych substancji zawierających te składniki powinna ograniczyć się tylko do podstawowej ilości. Jednak tkanka tłuszczowa znajdująca się wokół naszych narządów działa jak naturalna ochrona. W związku z tym nie należy dążyć do pozbycia się każdego grama tej tkanki w organizmie. Poznaj zdrowe źródła tłuszczy, które możesz wprowadzić do swojej diety bez obaw o nadmierne kilogramy.

Ryby

Są one doskonałym źródłem dużej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (szczególnie morskie okazy). Głównie składają się one z kwasów omega-3 oraz omega-6. To niezwykłe substancje, które skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca oraz układu krążenia. Stanowią również podstawę prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Według dietetyków odpowiednia i zdrowa dieta powinna składać się z dwóch rybnych posiłków w ciągu tygodnia. Niezalecane jest jednak smażenie tego rodzaju mięsa, lepszym wyborem będzie pieczenie bez dodatkowych rodzajów tłuszczy.

Olej rzepakowy

Z roku na rok w polskiej kuchni rośnie popularność tego zdrowego rodzaju oleju. Naukowcy zwracają uwagę na idealną proporcję kwasów omega-3 oraz omega-6 w oleju rzepakowym, która wynosi 1:2. Dodatkowo zawiera on szereg innych, niezwykle cennych składników odżywczych – roślinne sterole oraz witaminę E. Najnowsze badania pokazują, że olej rzepakowy będzie lepszym wyborem w codziennym gotowaniu niż słynna oliwa.

Olej mct c8

Ta substancja zyskała miano roślinnego supertłuszczu, ponieważ wyróżnia się niezwykłą budową chemiczną. W związku z tym, że cząsteczki oleju mct c8 są bardzo małe, od razu trafiają do wątroby, gdzie zamieniane są w cenną energię oraz ketony. Dodatkowo taka budowa wpływa pozytywnie na metabolizm.

Orzechy

Kolejnym, bardzo zdrowym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych są orzechy. Dodatkowo dostarczają one rozpuszczalne w tłuszczach witaminy. Jeśli nie jesteś fanem orzechów, możesz dodawać je do sałatek, smoothie, koktajli oraz ciast.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj