W sklepach z suplementami diety możemy spotkać się z BCAA, który jest popularnym środkiem wybieranym przez osoby trenujące na siłowni. To suplement, który skutecznie wspiera budowę masy mięśniowej. Dodatkowo pozytywnie oddziałuje na cały organizm. Co to jest BCAA, jak jest jego działanie oraz dlaczego warto go stosować? Przeczytasz w naszym artykule.

Co to jest BCAA?

BCAA to skrót od branched chain amino acids. To aminokwasy rozgałęzione (https://pl.wikipedia.org/wiki/Aminokwasy_rozga%C5%82%C4%99zione), takie jak: walina, leucyna i izoleucyna. To właśnie one wchodzą w skład suplementu o nazwie BCAA. Co istotne, to aminokwasy nazywane egzogennymi, gdyż organizm człowieka nie jest w stanie sam ich stworzyć, dlatego konieczne jest ich dostarczanie poprzez spożycie ich w dobrze zbilansowanych posiłkach czy za pomocą dostępnych suplementów. To źródło białka, które jest niezwykle istotne dla budowy masy mięśniowej. Nie wiele osób wie, że włókna mięśniowe człowieka aż w 30% są zbudowane właśnie z tych trzech aminokwasów, dlatego o ich dostarczaniu powinni pomyśleć osoby budujące masę mięśniową.

Działanie BCAA – na czym polega?

Aminokwasy BCAA są kluczowe dla działania ludzkiego organizmu. Dostając się do organizmu, omijają wątrobę, trafiając bezpośrednio do krwioobiegu, a stąd do mięśni. Leucyna, czyli pierwszy składnik BCAA, stymuluje syntezę białek, a także pobudza metabolizm. Co istotne zapobiega również katabolizmowi mięśniowemu w czasie redukcji tkanki tłuszczowej. Z kolei walina dostarcza energię do komórek mięśni, a także przyśpiesza regenerację po treningową oraz zmniejsza bolesność mięśni. Właściwości waliny to również zmniejszanie poziomu kortyzolu w organizmie. Ostatni aminokwas wchodzący w skład BCAA Izoleucyna wpływa na zwiększenie wytrzymałości mięśniowej, a także aktywnie wspiera budowę tkanki mięśniowej. Mnogość zalet stosowania sprawia, że BCAA to jeden z najważniejszych suplementów, które pozwalają na szybką budowę muskulatury.

Jakie inne zalety niesie ze sobą przyjmowanie BCAA?

Nie wiele osób wie, że BCAA pozytywnie oddziałuje na cały organizm. To nie tylko szybka budowa masy mięśniowej i regeneracja potreningową, ale również wzrost odporności. Pozytywnie oddziałuje też na układ pokarmowy, a szczególnie jelita. BCAA jest często wykorzystywane w leczeniu wielu chorób i zaburzeń, np. anoreksji. Aminokwasy te wykorzystuje się także do leczenia pacjentów leżących, aby spowolnić proces zaniku mięśni. Co istotne, BCAA stabilizuje poziom cukru we krwi, dzięki temu zapobiega podjadaniu u osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy czy przebywają na diecie. Aby utrzymać odpowiedni poziom aminokwasów rozgałęzionych, wiele osób suplementuje BCAA. Aminokwasy te znajdują się również w często spożywanych przez nas posiłkach. To mięso, nabiał i białko kurzego jaja. Więcej informacji można przeczytać na stronie: https://allnutrition.pl/bcaa-co-to-jest-dzialanie-i-dawkowanie/.

Suplementując BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione, wiele osób spożywa je przed rozpoczęciem treningu, a także po jego zakończeniu, dzięki temu daje wymierne efekty dla całego organizmu oraz pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników sportowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj