Często zapominamy jak wiele modeli oraz rodzajów ekspresów jest dostępnych w różnych sklepach. Skupiamy się przede wszystkim na tych, które są łatwo dostępne, nie wymagają pracy i kawa wręcz wychodzi z nich sama. Jednak ekspresy dźwigniowe to całkowicie nowe doznanie smakowe i jeśli jesteś fanem dobrej, aromatycznej kawy, to idealny pomysł dla Ciebie.

Ekspresy dźwigniowe czy ciśnieniowe?

Ekspresy ciśnieniowe mają bardzo dużo fanów. W sumie trudno się dziwić, ponieważ są dostępne wszędzie i ich cena jest dostosowana do każdej kieszeni. Dlatego są tak chętnie kupowane. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że człowiek nie musi się przy tym zbytnio narobić – wystarczy wsypać kawę raz na jakiś czas, wlać wodę i już. A nie – jeszcze trzeba nacisnąć guzik. Niektóre ekspresy ciśnieniowe mają również opcję samoczyszczenia, więc ta czynność również odpada. Idealna opcja dla osób, które nie lubią się przemęczać. Jednak czy smak kawy jest rzeczywiście taki dobry? Używając ekspresów ciśnieniowych zamiast dźwigniowych nasz smak nieco się tępi, ponieważ te kawy nie są mocne i intensywne. Oczywiście można zwiększyć intensywność w ekspresie, jednak tu chodzi o sam fakt jej parzenia. Ekspresy dźwigniowe mają za to ogromną zaletę dla koneserów picia kawy – tworzą one nieziemską, aromatyczną i wykwintną kawę. Taką, do której trzeba się przyzwyczaić po latach picia z innych ekspresów. Jednak ekspresy dźwigniowe są maszynami manualnymi – trzeba włożyć trochę pracy, aby uzyskać dobry efekt, czyli pyszną kawę. Dla kogo zatem są ekspresy dźwigniowe? Dla osób, które cenią sobie klasykę. Dobry smak, mocny aromat, odpowiednią gęstość kawy. Kiedy zadasz pytanie na ulicy o gęsto espresso, zawsze usłyszysz, czemu jest gęste? A to prawdziwy smak i wygląd pysznego espresso.

Ekspresy dźwigniowe – czy mają wady?

Na pewno pierwsze użycie ekspresu może zakończyć się fiaskiem, jeśli chodzi o smak kawy. Jest to taki rodzaj ekspresu, który wymaga odrobinę włożonej pracy. Należy na początku spróbować kilka razy. Nie zawsze od razu wyjdzie kawa jakiej potrzebujemy i chcemy. Czasami trzeba będzie spróbować różnych metod. Minusem jest również fakt, że jeśli nie masz sił w rękach, to używanie ekspresów dźwigniowych może być odrobinę niebezpieczne. Sprężyna, która trzyma tło jest mocna, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że przy chwili nieuwagi dźwignia może gwałtownie odskoczyć. Należy też pamiętać, aby nie wyjmować kolby z wylewki przed zakończeniem parzenia kawy, ponieważ można się oparzyć wodą. Używając ekspresów dźwigniowych należy zachować trzeźwy umysł cały czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj