Czy promienniki podczerwieni są zdrowe?

0
654

Wraz ze wzrostem cen ogrzewania szukamy alternatywnych rozwiązań grzewczych. Jednym z aktualnych hitów są panele grzewcze na podczerwień. Wyjątkowy sposób ich działania sprawia jednak, że ludzie zadają sobie pytanie: czy ogrzewanie na podczerwień jest zdrowe? Albo nawet: czy ogrzewanie promiennikowe jest bezpieczne? Nie zamierzamy trzymać Was w niepewności i odpowiemy od razu – tak, jest bezpieczne i nawet bardzo zdrowe. Dlaczego? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Jak działa ogrzewanie promiennikami podczerwieni?

W klasycznych, konwekcyjnych rozwiązaniach grzewczych, nośnikiem ciepła jest powietrze. Rozgrzany obiekt oddaje ciepło, które „roznosi” się po pomieszczeniu. Ma to niestety swoje konsekwencje – nagrzewanie trwa długo, a wraz z ruchami powietrza dochodzi do poruszenia wśród kurzu i alergenów. Żaden z tych problemów nie występuje jednak w przypadku ogrzewania promiennikami.

Wszystko dlatego, że promienniki podczerwieni nie ogrzewają powietrza, ale obiekty – ludzi, zwierzęta, przedmioty. Za pośrednictwem fal elektromagnetycznych przekazują ciepło. Doświadczenie jakie im towarzyszy podobne jest do uczucia słońca na skórze (ale nie martwcie się, to nie promieniowanie UV, więc nie może Was opalić!). Warto przy tym wiedzieć, że ogrzewanie promiennikowe działa niemal natychmiast. Nie trzeba czekać aż urządzenie się rozgrzeje, czy aż nagrzeje się pomieszczenie. Fale elektromagnetyczne działają błyskawicznie.

Czy ogrzewanie podczerwienią jest bezpieczne?

Nie ma nic dziwnego w tym, że ludzie obawiają się czegoś tak innego od tego, co znają. W rzeczywistości jednak promieniowanie podczerwone wcale nie jest ludzkości obce. Już od dawna mamy z nim styczność – po pierwsze w formie naturalnej jako częścią promieniowania słonecznego, po drugie w ujarzmionej formie sprzętów medycznych, które służą terapii i rehabilitacji różnych schorzeń.

Promieniowanie podczerwone od dawna z powodzeniem wykorzystywane jest w celu pobudzenia krążenia, przyspieszenia przemiany materii, oczyszczenia organizmu, czy wzmocnienia odporności. Jako terapia pomocnicza przyczynia się do poprawy stanu skóry trądzikowej, a przede wszystkim przynosi ulgę w chorobach reumatoidalnych i wszelkiego rodzaju problemach ze strony mięśni, stawów i kości. Bardzo dużo mówi się również o promiennikach ir jako wspomagaczach samopoczucia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie promiennikami?

Wiesz już, że promienniki podczerwieni są nie tylko bezpieczne, ale i wręcz sprzyjają zdrowiu. Czy wiesz jednak, iż istnieje znacznie więcej powodów dla rozważenia ich jako podstawowego lub dodatkowego źródła ciepła? Oto najważniejsze argumenty przemawiające na ich korzyść:

  • ogrzewanie promiennikowe może generować oszczędności nawet na poziomie 65% względem klasycznych rozwiązań grzewczych. Jest tańsze od podstawowego ogrzewania elektrycznego, na ekogroszek, pellet, czy olej opałowy;
  • panele na podczerwień są banalnie proste w instalacji – wystarczy podpiąć je do prądu. Istnieje kilka sposobów ich montażu, a żaden nie wymaga poważnych remontów. Można powiesić je pod sufitem, przyczepić na ścianie lub postawić na nóżkach;
  • promienniki podczerwieni zabijają grzyby i nie wysuszają powietrza;
  • dzięki temu, że nie nagrzewają powietrza i nie powodują jego ruchów, są fantastycznym rozwiązaniem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roztocza;
  • podstawowy promiennik, który potrafi ogrzać 9 m2 to wydatek zaledwie około 300 zł. Za urządzenie zdolne ogrzać porządną kawalerkę o 36 m2 przyjdzie nam zapłacić tylko nieco ponad 1000 zł (warto porównać to z kosztami instalacji innych rozwiązań);
  • wybrane promienniki nadają się również do łazienek;
  • w zależności od wybranego modelu promiennika można sterować nim przy pomocy smartfona lub pilota, a niektóre modele nadają się do malowania!

Gdzie kupić promiennik podczerwieni?

Panele grzewcze ir stają się coraz bardziej popularne, a więc i coraz łatwiej dostępne. Warto jednak zdecydować się na sprawdzone, bezpieczne źródło. medme sklep to marketplace zrzeszający najlepszych sprzedawców, którego hasło brzmi: najzdrowsze miejsce w Internecie! Oferuje szeroką gamę produktów z zakresu zdrowia w jednym miejscu. Znajdziesz tam zarówno witaminy i suplementy, jak i sprzęt medyczny, czy właśnie promienniki podczerwieni. Chcesz dowiedzieć się więcej o promiennikach? Zapoznaj się się z artykułem o tym, jak wybrać promiennik podczerwieni. Możesz również skontaktować się bezpośrednio z medme sklep przy pomocy e-maila, Facebooka lub telefonicznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj