Każdy zawodnik lub fan piłki nożnej wie, że buty piłkarskie to najważniejsza część ubioru piłkarza. W tym sporcie liczy się przede wszystkim szybkość zwrotów i precyzja ruchów, ale i komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo stawów. Idealnie dobrane obuwie piłkarskie, zapewni odpowiednią amortyzację oraz podwyższy skuteczność gry, co może przesądzić o sukcesie. W niniejszym poradniku dowiemy się, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze butów piłkarskich.

Buty piłkarskie a rodzaj nawierzchni

Bez względu na to jak często i na jakim stopniu zaawansowania uprawiamy grę w piłkę nożną, przy wyborze butów do nogi zawsze powinniśmy brać pod uwagę rodzaj nawierzchni, na której będziemy ten sport uprawiać.

Powierzchnia naturalna:

  • murawa sucha

Do gry w piłkę nożną na murawie naturalnej przeznaczane są tzw. lanki. Jest to obuwie do piłki nożnej, którego podeszwa posiada gumowe lub plastikowe bolce, które zapewniają odpowiednią przyczepność do podłoża oraz zwrotność. Ich oznaczenie posiada symbole: FG/AG;

  • murawa mokra

Gdy na boisku panują trudne warunki atmosferyczne, a murawa jest grząska i przesiąknięta wodą, przydadzą nam się odpowiednie buty piłkarskie, czyli popularne wkręty. Są to buty ze wkręcanymi w podeszwę kołkami wykonanymi z aluminium bądź metalu. Ich oznaczenie to: SG/SG-PRO.

Powierzchnia sztuczna

  • murawa sztuczna

Na wszelkich obiektach z murawą sztuczną, w tym popularnych Orlikach, sprawdza się nam obuwie do nogi wyposażone w krótsze kołki, czyli tzw. turfy lub śniegówki – przed erą sztucznych boisk często grano w nich w na śniegu. Te buty piłkarskie posiadają na podeszwie kilkadziesiąt  niewielkich korków wykonanych z gumy, dzięki czemu zapewniają odpowiednią przyczepną oraz stabilność. Na ich przeznaczenie wskazują symbole: TF/AG.

  • hala sportowa

Jeśli nasze spotkania i treningi najczęściej odbywają się w obiektach krytych, takich jak hale sportowe, idealnym wyborem będą popularne halówki. Są one wykonane z kauczuku, co zapewnia ich doskonałą przyczepność i zapobiega poślizgom. Co więcej, ich przednia cześć jest dodatkowo wzmacniana, ponieważ piłkarze halowi często kopią piłkę czubkiem buta, ponieważ powierzchnia hali jest mniejsza niż boiska piłkarskiego. Halówki posiadają oznaczenie: IC/IN/IT.

Buty piłkarskie a rodzaj materiału

Wybór idealnego obuwia do piłki nożnej związany jest nie tylko z rodzajem nawierzchni, na której będzie używane, ale i z rodzajem materiału, z którego są wykonane. Dobór materiału zapewni wysoki komfort gry oraz jest ściśle związany z pozycją zajmowaną w drużynie.

  • buty piłkarskie z materiałów sztucznych

Podstawową zaletą materiałów syntetycznych jest ich lekkość oraz wysoka wytrzymałość. Dzięki temu, że są lekkie, zapewniają odpowiednią szybkość i zwrotność, dlatego chętnie są wybierane przez napastników. Dodatkowo nie rozciągają się i są łatwe do utrzymania w czystości. Jednakże charakteryzują się mniejszą przepuszczalnością powietrza, a zatem utrudniają oddychanie stopie.

  • buty piłkarskie z naturalnej skóry

Skóra naturalna jest powszechnie używana do produkcji obuwia piłkarskiego ze względu na wysoką jakość i wytrzymałość materiału. Co więcej, buty piłkarskie skórzane są bardzo przewiewne, co pozwala stopie oddychać oraz wykazują wysoką odporność na wilgoć w tym przemakanie. Są znacznie cięższe niż buty piłkarskie syntetyczne, dlatego wybierają je najczęściej bramkarze i obrońcy. Z drugiej strony, skóra to materiał elastyczny, który ma tendencję do rozpychania się, a także wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji.

Buty piłkarskie a stopień zaawansowania użytkownika

Buty piłkarskie, dostępnie między innymi na yessport.pl, odpowiednio dobrane do rodzaju nawierzchni i wykonane z konkretnego materiału powinny być również odpowiednio dobrane do stopnia zaawansowania jego użytkownika. Innowacyjne technologie służące do ich produkcji pozwalają uwolnić maksimum potencjału w odpowiednich warunkach.

  • profesjonalne – oznaczenia: „+”„1”, „Elite”

Przeznaczone są dla zawodników grających w piłkę nożną zawodowo. Charakteryzują się najwyższą jakością materiałów oraz najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi zapewniającymi pożądane efekty i najwyższy komfort użytkowania.

  • półprofesjonalne – oznaczenia „Pro”„2”

Wykazują właściwości najbardziej zbliżone do butów piłkarskich profesjonalnych. Zapewniają wysoką jakość użytkowania przy adekwatnie niższej cenie, dzięki wykorzystaniu bardziej ekonomicznych materiałów  i rozwiązań technologicznych.

  • półamatorskie – oznaczenie: „Academy”„3”

Chronią stawy i nogi osób, które regularnie wychodzą grać w piłkę nożną, ale nie grają na poziomie zawodowym. Rozwiązania technologiczne oraz rodzaj zastosowanych materiałów zapewniają pożądany komfort w niezwykle przystępnej cenie.

  • amatorskie – oznaczenia: „Club”, „4”

Przeznaczone są dla osób, które rekreacyjnie uprawiają pikę nożną lub zaczynają swoją przygodę w tym sporcie. Wykazują najniższą jakość zastosowanych materiałów oraz najniższy poziom zaawansowania technologicznego Jednakże zapewniają o wiele wyższy komfort użytkowania niż zwykłe buty sportowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here