Wielu lekarzy specjalizuje się w ocenie wpływu środowiska pracy na danego pacjenta. Działania te obejmują diagnostykę oraz leczenie chorób związanych z konkretnym zawodem. Lekarze w tym sektorze prowadzą również badania o charakterze profilaktycznym.

Zarys specjalizacji

Medycyna pracy zaliczana jest do interdyscyplinarnych dziedzin, której zasadniczym zadaniem jest ochrona pracowników przed wpływem szkodliwych czynników, mogących zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Lekarze specjalizują się w przeprowadzaniu badań wstępnych, okresowych oraz kontrolnych. Mogą oni ponadto prowadzić poradnię zakładową. Medycyna pracy dotyczy m.in. uczniów, kierowców, nurków, a także osób pracujących na morzu. Specjaliści w tym sektorze mogą zajmować się ogólnymi badaniami lub działać jako eksperci w określonych dziedzinach (okulistyka, neurologia, kardiologia). Lekarze przyjmują w ramach NFZ oraz prywatnych przychodniach w Warszawie i innych miastach.

Wizyta

Do specjalisty w dziedzinie medycyny pracy powinna udać się każda osoba, rozpoczynająca swoją aktywność zawodową. Bez wystawionego zaświadczenia od lekarza nie można rozpocząć swojej kariery w danej firmie. Skierowanie wystawiane jest przez pracodawcę. Wzór dokumentów znaleźć można m.in. na stronie internetowej Centrum Medycznego CMP. Zakres oraz przebieg badań uzależniony jest od wykonywanych zadań, a także fizycznych, chemicznych i biologicznych czynników, z którymi stykać się będzie dana osoba na swoim stanowisku. W przypadku choroby, pacjent powinien przedstawić lekarzowi aktualne wyniki oraz rodzaj zażywanych leków. W trakcie wizyty specjalista ocenia stan zdrowia danej osoby. Specjalista przeprowadza również wywiad, na podstawie którego oceniane jest środowisko, w którym pacjent będzie pracował. Pierwsza wizyta obejmuje zazwyczaj badania wstępne.

Lekarz medycyny pracy współpracuje z różnorodnymi specjalistami oraz organami, m.in. związkami zawodowymi oraz pracodawcami. Chcąc uniknąć uciążliwych kolejek, warto skorzystać z oferty prywatnych jednostek.

 

Ostatnia aktualizacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here