Dodatki do żywności

0
2451

Przeciętny człowiek zjada ich rocznie około 2 kilogramów. Same w sobie nie są normalnie spożywane, lecz ich obecność w składzie jedzenia poprawia jego smak, zapach, wygląd czy przedłuża trwałość. Dodatki do żywności – czy należy się ich bać?

 

Do czego służą?

Dodatki do żywności możemy podzielić według kilku kategorii. Za względu na pochodzenie wyróżniamy:

  • naturalne
  • identyczne z naturalnymi
  • sztuczne

Ze względu na zastosowanie:

  • kompozycje smakowo-zapachowe – odpowiedzialne za wzmocnienie aromatu czy smaku produktu
  • barwniki – nadają bądź poprawiają kolor
  • przeciwutleniacze – spowalniają proces starzenia się żywności
  • regulatory kwasowości – ograniczają rozwój bakterii i zwiększają okres przydatności
  • emulgatory, zagęstniki, spulchniacze, antyzbrylacze – odpowiadają za konsystencję

Możemy więc przyjąć, że dodatków używa się w przemysłowej produkcji jedzenia ze względów technologicznych. Czy żywność z dodatkami to zdrowa żywność?

Dodatek dodatkowi nierówny

W różnych produktach stosowane są różne ilości i rodzaje dodatków. W warzywach i owocach, świeżym mięsie czy mleku nie będzie ich wiele. W żywności mocno przetworzonej, takiej jak słodycze, słone przekąski czy słodkie aromatyzowane napoje, czytanie składu może nam zająć dłuższą chwilę. Wszystkie dodatki obłożone są normami dotyczącymi ich stosowania, jednak ilość przyjmowana z wszystkimi produktami sumuje się do naprawdę dużych stężeń. Uważa się, że nagromadzenie dodatków ma bezpośredni wpływ na zwiększenie występowania alergii, obniżenie odporności oraz problemy z nadciśnieniem tętniczym. Warto poświęcić chwilę czasu, żeby dowiedzieć się co znajduje się w produkcie, który zamierzamy skonsumować. Z powodzeniem możemy stosować zasadę: krótki skład = zdrowa żywność.

Od reguły są jednak wyjątki. Niektóre symbole E kryją w sobie substancje w ogóle nie szkodliwe albo wręcz korzystne dla naszego organizmu. Możemy więc spotkać E 967- ksylitol, E 300 – kwas askorbinowy, E 160d – likopen, E 140 – chlorofile, czy E 100 – kurkumina.

Kupujmy świadomie

Wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety ma swój początek na zakupach. Poznając działanie dodatków do żywności i czytając świadomie etykiety produktów mamy pewność, że na nasz stół trafi tylko zdrowa żywność. Ilość dodatków do żywności stale się zwiększa ale my możemy wciąż decydować o tym, czy wybierzemy produkty wysoko przetworzone, czy takie które zawierają korzystne dla zdrowia składniki. Warto o tym pamiętać i podejmować świadome żywieniowe decyzje, a nasz organizm z pewnością nam podziękuje. Pełną gamę produktów bez zbędnych i szkodliwych dodatków można znaleźć na stronie: https://foodsbyann.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj