Pokrzywa indyjska, inaczej zwana szałwią indyjską to roślina, która najbardziej kojarzona jest z forskoliną, którą wytwarza.. To zioło od dawna znane i powszechnie stosowane w medycynie hinduskiej. Cenione jest za swoje właściwości prozdrowotne oraz wspomagające odchudzanie – co zostało potwierdzone licznymi badaniami. Co warto wiedzieć na temat forskoliny oraz jej suplementacji?

Pokrzywa indyjska – jakie ma pochodzenie?

Pokrzywa indyjska to roślina, która naturalnie rośnie na południowo-wschodnich terenach Azji, chociaż obecnie uprawiana jest również w innych częściach świata – na przykład w Afryce. Ma wiele odmian, które różnią się kształtem oraz kolorem. Jej najbardziej cenioną częścią jest korzeń, ponieważ zawiera substancję czynną o nazwie forskolina – to właśnie ona odpowiedzialna jest za prozdrowotne właściwości pokrzywy indyjskiej.

Zamów naturalną formę Pokrzywy Indyjskiej:

https://www.sklepzycia.pl/pokrzywa-indyjska-forskolina

Czym jest forskolina?

Forskolina to substancja bogata w alkaloidy. Posiada wiele związków aktywnych – między innymi diterpen. Chociaż ma wiele cennych właściwości, w ostatnich latach prowadzi się coraz więcej badań, potwierdzający jej pozytywny wpływ na proces odchudzania. Dlatego forskolina znajduje się w wielu suplementach diety dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy – między innymi w tzw. spalaczach tłuszczu.

Właściwości pokrzywy indyjskiej

Ekstrakt z korzenia pokrzywy indyjskiej od lat stosowany jest w medycynie hinduskiej oraz ajurwedzie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Wśród nich możemy wymienić między innymi:

  • działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
  • pozytywny wpływ na poprawę krążenia
  • łagodzenie objawów łuszczycy
  • obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • właściwości odchudzające
  • działanie moczopędne i wykrztuśne

Zastosowanie pokrzywy indyjskiej

Forskolina dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom znajdowała szerokie zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej i jest chętnie stosowana również w dzisiejszych czasach.

Ma ona zdolności pobudzające, a jednocześnie przyczynia się do hamowania reakcji autoimmunologicznych – dzięki czemu bywa stosowana przez osoby zmagające się z chorobami tarczycy. Oddziałuje na neuroprzekaźniki i pomaga w walce z depresją. To również skuteczny środek na procesy zapalne w organizmie, który pomaga w zwalczaniu bólu.

Dzięki temu, że pokrzywa indyjska poprawia krążenie krwi, znalazła zastosowanie w leczeniu chorób układu krwionośnego. Stosowana jest także jako środek wzmacniający naczynia, a tym samym poprawiający pracę serca. Okazuje się również, że wykazuje pozytywne działanie u osób zmagających się z astmą.

Forskolina a odchudzanie

Pokrzywa indyjska jest bardzo popularnym środkiem, wspomagającym odchudzanie. W szczególności jej składnik aktywny, czyli forskolina wyzwala w organizmie bardzo wiele reakcji komórkowych. Między innymi nasila zjawisko lipolizy – czyli rozkładu tłuszczu w tkankach. Oddziałuje szczególnie na oporną tkankę tłuszczową, jednocześnie wspomagając budowę mięśni. Wspomaga wytwarzanie insuliny w organizmie oraz może przyczyniać się do spadku insulinooporności. Mechanizmy aktywowane w organizmie po regularnym spożywaniu forskoliny prowadzą  do zwiększenia się poziomu hormonu zwanego leptyną, dzięki czemu skutecznie zmniejsza apetyt. Wiele osób łączy forskolinę z innymi naturalnymi suplementami na odchudzanie – https://www.sklepzycia.pl/suplementy-tabletki-i-preparaty-na-odchudzanie – lub ziołami na odchudzanie – https://www.sklepzycia.pl/ziola-na-odchudzanie.

Co mówią badania?

Badania pokazują, że odpowiednia dieta oraz ćwiczenia w połączeniu z suplementacją forskoliny mogą przynieść doskonałe rezultaty.

Przeprowadzano już wiele badań, potwierdzających jej skuteczność i cały czas pojawiają się nowe. Na przykład naukowcy z University of Kansas w Stanach Zjednoczonych oceniali działanie forskoliny na 30 mężczyznach z otyłością. Połowa z nich przez 12 tygodni otrzymywała sproszkowany korzeń Forskoliny 2 razy dziennie w dawce po 250 mg, drugiej połowie podano placebo. Badania wykazały procentowe zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej u osób, które przyjmowały substancję czynną.

Inne badania pokazują również, że może ona przyspieszać metabolizm oraz zwiększać termogenezę, co prowadzi do zwiększonego wydatku energetycznego, a tym samym do utraty wagi.

Pokrzywa indyjska – suplement diety

Coleus forskohlii, czyli forskolina dostępna jest w różnego rodzaju suplementach diety. Z uwagi na wygodę, najczęściej wybierana jest pokrzywa indyjska w kapsułkach, która dostępna jest w Sklepie Życia.

Suplementy diety zawierają wysokie stężenie ekstraktu z forskoliny, dzięki czemu pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. W zależności od zaleceń producenta, poleca się spożywanie 1 lub 2 kapsułek dziennie, popijając wodą, niezależnie od posiłków. To bardzo wygodny sposób suplementacji dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia. Dzięki przystępnej formie, substancja aktywna zamknięta w kapsułce jest dobrze przyswajalna i przynosi doskonałe efekty.

Regularne przyjmowanie suplementów diety z forskoliną nie powoduje żadnych negatywnych efektów ubocznych. Po produkty te jednak nie powinny sięgać dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Warto także upewnić się, czy substancja aktywna nie wywoła u nas reakcji alergicznej.

Pokrzywa indyjska to naturalny sposób na poprawę samopoczucia oraz walkę z nadprogramowymi kilogramami. Jej regularne spożywanie jest bezpieczne, pozwalając na poprawę funkcjonowania całego organizmu oraz przyśpieszenie metabolizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here