Hantle treningowe wykonuje się z różnych materiałów. Te bitumiczne jednak zwykle są mniejsze i przez to też mniej rozpowszechnione od stalowych. Te ostatnie można też kupić w wersji gumowanej i obecnie właśnie one najczęściej budzą zainteresowanie. Czy słusznie?

Po co gumować hantle?

Od strony technicznej sam proces pokrycia warstwą gumy wymaga pewnych dodatkowych zabiegów, by tworzywo dobrze przylegało do stali i nie oddzieliło się od niej nawet po długiej eksploatacji. Muszą więc istnieć dobre powody, by producenci zestawów treningowych zdecydowali się na ten kosztowny i dość skomplikowany zabieg.

  • Gumowane hantle zapewniają lepszy chwyt nawet bez rękawiczek.
  • Delikatna powłoka dość skutecznie zabezpiecza przed uszkodzeniami stojak lub podłogę.

Wszystko zależy od jakości

Nietrudno się domyślić, że krytyczne znaczenie będzie miała jakość powłoki i to, czy zostanie właściwie nałożona na stalowy ciężarek. Tworzywa z najniższej półki z czasem zaczynają się rozpadać i kleić do dłoni, co jest po pierwsze nieprzyjemne, a po drugie wiąże się z utratą właściwości ochronnych. Te lepsze przez długie lata skutecznie spełniają swoje zadanie.

Sama warstwa gumy może mieć różną grubość, ale zwykle – w celu zapewnienia jak najlepszej kontroli nad ciężarem – ogranicza się ją do rozsądnego minimum. To jednak oznacza, że właściwości amortyzujące tworzywa nie będą tak wyraźnie zaznaczone i to kolejny powód, by gumować hantle naprawdę dobrą gumą, która mimo cienkiej warstwy nie straci elastyczności przez dłuższy czas.

Kiedy warto kupić gumowane hantle?

Nawet bez warstwy gumy hantle nie zardzewieją. Chroni je przed tym warstwa farby lub (rzadziej) galwaniczna powłoka chromu. Tego problemu zatem w ogóle można nie brać pod uwagę. Doradcy sklepu https://specialfitness.pl/23-zestawy-hantli nadal jednak podają dwie sytuacje, w których ogumowanie będzie miało naprawdę spore znaczenie.

  • W warunkach domowych nawet cienka warstwa gumy pozwala uniknąć na przykład uszkodzeń płytek ceramicznych na podłodze. Wiadomo – upuszczony z dużej wysokości hantel ze względu na samą swoją masę będzie w stanie utłuc płytkę, jednak przy zwyczajnym przetoczeniu ciężaru raczej się to już nie zdarzy, a poza tym będzie też trochę ciszej.
  • W siłowni gumowane hantle są praktyczne dlatego, że pozwalają na wygodne ćwiczenia również przygodnym gościom. O ile bowiem stali bywalcy nie szczędzą pieniędzy na zakup dobrych rękawiczek, to ci, którzy na siłownię zaglądają rzadko, ćwiczą nawet bez nich, a wtedy dobra, przyczepna guma zapewnia nie tylko komfort ćwiczeń, ale też znacząco zwiększa bezpieczeństwo.
Zobacz również:  Trening Siłowy Bez Ciężarów - Taką Możliwość Daje Kalistenika

Czy więc hantle gumowane są lepsze od stalowych? W pewnych okolicznościach z cała pewnością tak. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to tylko tych hantli, które są pokryte gumą dobrej jakości – te z najniższej półki nie spełniają właściwie swojej funkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here