Jak często myć zęby? Jak robić to prawidłowo?

0
367

Odpowiedź na pytanie, jak często myć zęby, wydaje się oczywista – przynajmniej dwa razy dziennie. Praktyce jednak okazuje się, że wiele osób nie przestrzega tej zasady i sięga po szczoteczkę rzadziej – raz dziennie lub, co gorsze, raz na kilka dni. Jest to bez wątpienia działanie dość ryzykowne, które w dłuższej perspektywie czasu może negatywnie odbić się na kondycji naszej jamy ustnej oraz zdrowiu samych zębów. Sprawdźmy, jaka jest optymalna częstotliwość mycia zębów i jak robić to prawidłowo, aby cieszyć się zdrowymi zębami, świeżym oddechem i dobrym samopoczuciem!

Jak często myć zęby? Co dzieje się, kiedy zapominamy o szczotkowaniu?

Każdy dentysta w Krakowie zaleca, aby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Słowem kluczem jest tu „przynajmniej” – oznacza to, że poranne i wieczorne mycie są obowiązkowe, lecz nie jedyne, jakie warto przeprowadzić w ciągu dnia. Aby w najlepszy możliwy sposób troszczyć się o zdrowie swoich zębów i jamy ustnej, szczotkowanie warto przeprowadzać częściej. W miarę możliwości, kiedy jesteśmy w domu lub w pracy, warto myć zęby po każdym spożytym posiłku. O szczotkowaniu warto pamiętać zwłaszcza po zjedzeniu posiłku bogatego w cukier, który jest jednym z kluczowych czynników zwiększających ryzyko próchnicy.

Jeśli jednak nie mamy możliwości umycia zębów po każdym posiłku, powinniśmy przeprowadzać ten zabieg dwa razy dziennie. Rano, po zjedzonym śniadaniu i wieczorem tuż przed udaniem się do snu. Poranne, dokładne mycie powala cieszyć się świeżym oddechem i czystymi zębami przez resztę dnia, wieczorne ma natomiast na celu usunięcie nagromadzonego na zębach przez cały dzień osadu oraz zabezpieczenie zębów przed działaniem bakterii, które uaktywniają się, kiedy śpimy. Warto także wiedzieć, że w nocy obniża się produkcja śliny, która w naturalny sposób chroni nasze zęby – nie należy więc nigdy pomijać wieczornego mycia, które jest najważniejsze.

Jak często myć zęby? Jak robić to prawidłowo? 1

Prawidłowa technika mycia zębów. Jak szczotkować zęby jak profesjonalista?

W dbaniu o zęby liczy się jednak nie tylko sama częstotliwość szczotkowania, lecz także prawidłowa technika mycia zębów. Oprócz szczoteczki, warto stosować także nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej, które zwiększają dokładność czyszczenia zębów oraz pozwalają usunąć nagromadzony osad z miejsc, do których nie dostaliśmy się samą szczoteczką.

Niemal każdy dentysta w Krakowie zaleca, aby nauczyć się korzystania z elektrycznych szczoteczek, które znacznie skuteczniej i dokładniej czyszczą zęby. Co istotne, czas mycia zębów w przypadku osób korzystających z elektrycznych akcesoriów jest krótszy – może trwać od 2 do 3 min. Nowoczesne szczoteczki są dodatkowo wyposażone w timer, który pozwala zadbać o właściwy czas szczotkowania.

Osoby, które korzystają z manualnych szczoteczek, powinny nieco dłużej myć zęby – czas szczotkowania powinien wynosić ok. 4 min. Stosując szczoteczki manualne, należy pamiętać także, aby nie dociskać ich nadmiernie do zębów oraz myć zęby odpowiednią techniką. Jak to prawidłowo robić, wyjaśni każdy dentysta w Krakowie, którego w czasie wizyty warto poprosić o krótki instruktaż mycia zębów.

Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzieliła klinika DentoCentrum – Twój sprawdzony dentysta Kraków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj