Frezje – dla szukających pięknie pachnących roślin cebulowych

0
212

Frezje należą do popularnych roślin cebulowych. Współcześnie możemy je kupić w każdej kwiaciarni, gdyż są często wykorzystywane jako kwiaty cięte. Posiadają one urocze kolorowe kwiaty i zapach, który trudno zapomnieć. Nie ma chyba kobiety, która nie ucieszyłaby się z bukietu tych kwiatów. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup cebul frezji?

Frezje – kluczowe informacje o roślinach

Frezje są egzotycznymi roślinami wchodzącymi w skład rodziny kosaćcowatych (podobnie jak przepięknie pachnące irysy, tritonie czy mieczyki). W naturalnych warunkach możemy spotkać frezje na kontynencie afrykańskim. Jednocześnie w uprawie cieszą się one popularnością w wielu krajach świata (w tym także w Polsce). Charakterystyczną cechą tych roślin jest widlasto rozgałęziona, powyginana łodyga. Frezje nie są wysokie – zazwyczaj osiągają nie więcej niż 45 centymetrów wysokości. Ich zielone liście są odziomkowe, sztywne i równowąskie. Pod ziemią znajduje się wydłużona cebula, która pokryta jest brązową skórką. Najważniejszym elementem rośliny są bezsprzecznie kolorowe, delikatne, dzwonkowate kwiaty, które co ciekawe rozwijają się od góry do dołu. Wydzielają one bardzo intensywny, przyjemny zapach. Kolorystyka frezji jest bardzo zróżnicowana. W sprzedaży dostępne są rośliny o kwiatach czerwonych, białych, żółtych, pomarańczowych, fioletowych, purpurowych, różowych czy liliowych. Bardzo efektownie prezentują się także frezje dwubarwne. W naturalnych warunkach okres kwitnienia tych kwiatów jest dość krótki – rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Rośliny te są niezwykle popularne we florystyce.

Uprawa frezji w polskim ogrodzie

Frezje zaliczane są do roślin bardzo wymagających, dlatego na ich uprawę mogą sobie pozwolić jedynie wytrawni ogrodnicy. Konieczne jest bowiem odtworzenie ich naturalnego środowiska, gdzie przy dużym nasłonecznieniu podłoże jest dość chłodne. W Polsce jest to trudne do osiągnięcia, dlatego ogrodnicy decydują się na uprawę frezji w szklarniach i tunelach foliowych (ich uprawa wydaje się mieć sens jedyne wówczas, gdy są one przeznaczone dla florystów).

Cebule tych roślin sadzi się do gruntu już w kwietniu. Bardzo ważne jest, żeby zabezpieczyć je przy użyciu agrowłókniny (ostatecznie sprawdzi się również słoma).
Idealne podłoże dla tych kwiatów jest przepuszczalne, o wysokiej zawartości składników odżywczych, umiarkowanie wilgotne (frezje nie lubią suszy ani podmokłego podłoża).

Sprawdź promocje na cebule i bulwy frezji w plantet.pl

Frezje – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują te rośliny?

Uprawa frezji wymaga od ogrodnika dość dużego zaangażowania. Przede wszystkim musimy pamiętać, żeby te rośliny podlewać. Należy dbać o to, żeby ich podłoże było stale lekko wilgotne. Nie można jednak przesadzić z ilością wody, gdyż może to doprowadzić do gnicia cebul i rozwoju chorób grzybowych.

Frezje mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego dobrą praktyką jest zasilane ich odpowiednimi nawozami (mogą być to nawozy przeznaczone specjalnie do roślin kwitnących).

Przed posadzeniem cebul musimy spulchnić glebę. Koniecznie pamiętajmy też usuwaniu chwastów, które mogą zagrażać roślinom w pierwszej fazie ich rozwoju.

Cebule frezji – jak wybrać te najlepsze?

Frezje nie są najpopularniejszymi roślinami ozdobnymi wybieranymi przez polskich ogrodników, dlatego ich cebule kupimy tylko w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. To jakie cebule wybierzemy ma ogromny wpływ na jakość roślin. Zdecydowanie najlepsze są cebule frezji, które są duże i jędrne. Gdy zamawiamy cebule przez internet – nie mamy możliwości przyjrzeć się im przed zakupem. Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że gwarancją bezpieczeństwa jest wybieranie wyłącznie cebul z oferty sprawdzonych, polskich producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj