Jak produkuje się żywność ekologiczną?

0
2026

Żywność ekologiczna jest coraz popularniejsza i oferuje ją obecnie wielu producentów. Jak wytwarza się tego rodzaju produkty spożywcze?

Żywność ekologiczna – co to jest?

W sklepach można znaleźć wiele produktów spożywczych, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko zastosowanymi do ich produkcji składnikami, lecz także ich pochodzeniem.

Dzisiaj wielu konsumentów zwraca dużą uwagę na jakość spożywanej żywności. Właśnie dlatego rośnie zainteresowanie żywnością ekologiczną.

Jak wytwarza się ekologiczną żywność?

Dostępna także w Polsce ekologiczna żywność to szeroka gama produktów, które powstają na bardzie surowców produkowanych metodami ekologicznymi. Powstają na czystych glebach, nie zawierają szkodliwych składników, na przykład pestycydów, a także są stale kontrolowane, aby spełniać odpowiednie normy.

Dodatkowo, żywność ekologiczna nie jest tak dużym obciążeniem środowiskowym w porównaniu z żywnością konwencjonalną. Stosowane metody uprawy wykorzystują praktyki korzystne dla środowiska naturalnego oraz klimatu, a także zakładają dobrostan zwierząt.

Wobec tego ekologiczne produkty spożywcze stanowią powrót do korzeni rolnictwa, gdy nie stosowano szkodliwych składników, które obecnie są charakterystyczne dla żywności konwencjonalnej – produkowanej metodami przemysłowymi.

Dlaczego warto wybierać eko żywność?

Ekologiczne produkty spożywcze to pełna paleta propozycji, w tym między innymi są to owoce i warzywa, zioła jak czystek czy mięta, zboża przeznaczone do wypieku pieczywa, produkcji makaronów, a także innych produktów spożywczych jak kasze, orzechy i produkty odzwierzęce – nabiał, sery, mięsa.

Pod względem swojego składu są to zdrowe produkty, które są wolne od szkodliwych składników, które mogą przekładać się na stan zdrowia – metale ciężkie, nawozy, pestycydy.

Ekologiczne produkty spożywcze są odpowiednio oznakowane – należy poszukiwać na opakowaniu specjalnego symbolu „euro listka”, czyli białego liścia z gwiazdek na zielonym tle. To znak, że produkt uzyskał europejski certyfikat ekologiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj