Jak przygotować się do biegów w terenie?

0
1441

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form rekreacji ruchowej. Nie potrzeba zbyt wiele, wystarczą wygodne buty do biegania, spodenki do biegania i sportowa koszulka. Biegać może praktycznie każdy i każdym terenie. Bieżnia w domu, sala na siłowni, park, las czy szlaki turystyczne. Oczywiście w sezonie wiosenno-letnim najpopularniejsze staje się bieganie outdoor, czyli na świeżym powietrzu. Zalet jest wiele, poczynając od utraty masy ciała i dotlenieniu organizmu, a kończąc na terapeutycznym działaniu aktywności na psychikę.

Czym jest trail?

Wśród fanów biegania coraz większą popularność zdobywa trail. Biegi w terenie, czyli trail running, są formą treningu łączącego bieganie i turystyczne wędrówki po szlakach. Jego zaletą jest to, że pozwala zrelaksować nie tylko ciało, ale też umysł. Obcowanie z naturą w trakcie treningu jest więc nieocenioną zaletą w porównaniu z bieganiem w miejskiej dżungli. Uprawiając trail należy mieć jedynie wygodne buty do biegania w terenie i znaleźć ciekawe miejsce. Może być to las, szlak górski czy ścieżka nad jeziorem. Ważne, by być jak najdalej od cywilizacji, ludzi i betonu.

Przygotuj swoje ciało i ułóż plan!

Dla osób, które nie zaczęły jeszcze swojej przygody z bieganiem w tym sezonie, najlepszą radą będzie, by przygotowały swoje ciało do wysiłku i ułożyły plan treningowy. Tyczy się to zarówno osób, które planują biegać w mieście, jak i tych, którzy widzą siebie na leśnych ścieżkach.

Bieganie jest anatomiczną funkcją aparatu ruchu, naturalną i co do zasady nie wymagającą przygotowania. Niestety, jeśli bieganie ma być regularnym treningiem, to należy z szacunkiem i dbałością podejść do własnego ciała. Co to znaczy? Po pierwsze poznaj swoje możliwości i trenuj regularnie, wyznaczając swoje cele metodą małych kroków. Stawiając sobie zbyt wygórowane wyzwania i śrubują organizm do zbyt ciężkiego treningu łatwo narazić się na niepotrzebne kontuzje. Dodatkowo zaplanuj bilans kaloryczny, sprawdź czy Twój organizm jest dobrze odżywiony i słuchaj sygnałów, które wysyła do Ciebie ciało. Zanim zaczniesz biegać zaplanuj cały cykl treningowy. Pomyśl od czego zaczynasz, gdzie będziesz jutro i co chcesz osiągnąć za 2 miesiące…

Co warto mieć ze sobą, by bieg był przyjemnością?

Buty do biegania po asfalcie, w których biegasz od lat wymagają wymiany? Może tym razem warto zapuścić się odrobinę dalej i przejść w inny wymiar treningu biegowego. Może to właśnie czas, by kupić swoje pierwsze buty trailowe i pobiec na łono natury? Jakie powinny być? Wygodne, ale też odpowiednio zabezpieczające stopę i chroniące ją przed nierównościami terenu, amortyzujące i trzymające stopę. Osobom, biegającym trail w wyjątkowo trudnym terenie polecamy kolce do biegania.

By biegać w lesie czy na turystycznych szlakach górskich nie wystarczą jedynie buty do biegania. To nie tylko kwestia komfortu, ale też bezpieczeństwa. Oczywiście przydadzą się wygodne spodnie do biegania lub legginsy do biegania, możesz wybrać w zależności od swoich preferencji. W gorszą pogodę niezbędne mogą okazać się ciepłe i nieprzemakalne kurtki do biegania oraz bluzy do biegania. Na rynku sportowym istnieje wiele modeli: na zamek błyskawiczny, wciągane przez głowę, z kapturem lub bez. Najważniejsze jednak, by spełniały swoja funkcję ochronną, kiedy zepsuje się pogoda. Wodę, zapasowe ubrania czy inne gadżety możesz zapakować w plecak do biegania.

Co ważne, trenując trail, biega się po nieznanych terenach i szlakach, które przebiegają przez parki przyrody czy rezerwaty. Na wypadek zagubienia w nieznanym miejscu lub nieszczęśliwego wypadku, doskonałym rozwiązaniem może okazać się zegarek z GPS. Pokazuje nie tylko godzinę i mierzony czas, ale też zlokalizuje w terenie i pomoże wyznaczyć trasę powrotu, a w bardziej rozbudowanych modelach automatycznie zadzwoni na numer alarmowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj