Jak radzić sobie z trądzikiem? Porady, które warto stosować, aby mieć piękną cerę

0
376

Problemy ze skórą i pojawiające się na jej powierzchni wypryski są najczęściej kojarzone z okresem dojrzewania. Jednak w przypadku cery tłustej i problematycznej mogą też dokuczać osobom dojrzałym. Często niewłaściwa pielęgnacja pogłębia jeszcze ten stan. Dlatego ważne jest, aby właściwie zidentyfikować problem i dobrać odpowiedni żel do mycia, tonik oraz krem.

Czym charakteryzuje się skóra trądzikowa?

Pierwszym krokiem w walce o piękną cerę powinno być rozpoznanie tego, z jakim dokładnie problemem mamy do czynienia. Pierwszą cechą, która może świadczyć o tym, że skóra wymaga specjalnej pielęgnacji jest jej nadmierne przetłuszczanie. Wtedy na jej powierzchni gromadzi się warstwa sebum powodująca nieestetyczne błyszczenie. Taki stan rzeczy prowadzi do blokowanie ujścia gruczołów łojowych.

Konsekwencją tego są powstające na skórze grudki, krostki i różnego typu wykwity. Najczęściej mają one postać zaskórników otwartych lub zamkniętych. Po czym je poznać? Otwarte, to inaczej wągry. Są to charakterystyczne, czarne punkciki, które powstają, wtedy gdy utlenia się zaczopowane wejście gruczołów łojowych. Można się ich pozbyć stosując między innymi złuszczające serum do twarzy zawierające łagodne kwasy owocowe. Z kolei zmiany zamknięte ukryte są pod powierzchnią skóry. Czasami mają białe zakończenie, które świadczy o tym, że w tym miejscu zebrał się łój.

Szczególnym przypadkiem problemów z cerą są bolące, podskórne cysty. Są to najczęściej duże zmiany, które mają podłoże w zmianach hormonalnych. Warto wtedy odwiedzić dermatologa i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dobrze jest też włączyć codzienną pielęgnację z zastosowaniem dermokosmetyków.

Czym oczyszczać cerę trądzikową?

Pierwszym i najważniejszym krokiem, który może pomóc w rozwiązaniu problemu pojawiających się na skórze wyprysków jest dokładne oczyszczanie. Często popełnianym błędem bywa sięganie po zbyt agresywne, wysuszające produkty. Można odnieść wrażenie, że przetłuszczająca się skóra potrzebuje silnych detergentów. Jednak takie działanie może przynieść odwrotny skutek i jeszcze bardziej pobudzić gruczoły łojowe.

W higienie cery problematycznej najlepiej sprawdzają się delikatne pianki do twarzy oraz emulsje. Takie kosmetyki skutecznie usuwają nagromadzone zanieczyszczenia i jednocześnie nie naruszają bariery hydrolipidowej. W konsekwencji skóra jest ukojona i pozbawiona sebum blokującego gruczoły.

Do codziennej pielęgnacji warto też włączyć tonik. Ten kosmetyk przywraca skórze właściwe pH oraz przygotowuje ją do nałożenia serum lub kremu. W okresie, gdy pojawia się więcej zmian można sięgnąć po produkty z takimi składnikami jak olejek herbaciany, kwas salicylowy, czy wyciąg z oczaru.

Jak dobrać krem do skóry trądzikowej?

Cera ze skłonnością do wyprysków, nawet jeśli produkuje sporo łoju potrzebuje solidnego nawilżenia. Odpowiednio dobrany krem do cery trądzikowej pozwala ukoić ją i zmniejszy ilość wyprysków. Warto sięgać po produkty niekomadogenne, czyli takie, które nie powodują zapychania ujścia gruczołów łojowych.

Dobrze sprawdzają się też formuły z kwasami owocowymi, takimi jak kwas salicylowy i glikolowy. Pomagają one złuszczyć martwy naskórek i odblokować pory. Należy unikać produktów z alkoholem. Mogą one podrażniać i wysuszać skórę, co z kolei prowadzić do zaostrzenia zmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj