Wybór właściwego sprzętu audio może znacznie poprawić jakość dźwięku i zwiększyć przyjemność z oglądania filmów oraz ze słuchania muzyki. Warto ocenić sprzęt przed zakupem i dobrać odpowiednie głośniki. Istnieje kilka rodzajów głośników, które różnią się między sobą zakresem częstotliwości fal dźwiękowych. W urządzeniach mogą występować wszystkie rodzaje głośników, czyli wysokotonowe, niskotonowe i głośniki średniotonowe.

Czym charakteryzują się głośniki o różnych tonach?

Głośniki określa się pod względem tonu dźwięku, jaki jest przez nie wydawany. Z tego właśnie względu można znaleźć produkt, który charakteryzuje się wydawaniem dźwięku o wysokim lub niskim tonie. Głośniki średniotonowe są gdzieś pomiędzy. W małych produktach audio można znaleźć zazwyczaj wszystkie te rodzaje głośników, ale nie świadczy to o tym, że są one najlepsze. Związane jest to zazwyczaj ze zbyt małym rozmiarem głośników pełnozakresowych. W przypadku wysokiej jakości sprzętu, głośniki o różnym zakresie częstotliwości występują jako oddzielne urządzenia. To znacznie wpływa na jakość i czystość dźwięku. Głośniki wysokotonowe wyłapują i wydają inne dźwięki niż te o niskich tonach, dlatego ich wspólne zestawienie daje pełen wymiar dźwięku. Ma to szczególne znaczenie dla fanów kina oraz dobrej muzyki. Za pomocą głośników średniotonowych doskonale słychać środkowy zakres widma, który ma częstotliwość powyżej 500 Hz, aż do około 4 kHz.

Jak dobrać głośniki do sprzętu audio?

Uważa się, że aby sprzęt audio spełniał swoją funkcję, musi posiadać urządzenia, które odtwarzają dźwięk w szerokim zakresie. Najczęściej dla ucha ludzkiego słyszalne są średnie tony, dlatego każdy sprzęt audio musi posiadać głośniki średniotonowe. Odpowiadają one za właściwy odbiór głosu ludzkiego, szeptu oraz za czysty dźwięk większości instrumentów muzycznych. Głośniki wysokotonowe, inaczej zwane tweeterami, odpowiadają za dźwięk wysoki, który można porównać do głosu ptaków, stąd też ich angielska nazwa. Niektóre głośniki można samodzielnie obierać, dzięki korzystaniu z modułów. Daje to możliwość dostosowania dźwięku do swoich preferencji oraz potrzeb. Głośniki wybiera się pojedynczo i montuje się je do kolumn. W zestawie nie powinno zabraknąć głośników średniotonowych oraz niskotonowych. Te ostatnie odpowiadają za ciężkie brzmienie, czyli za bas. Bas może też zostać dodany jako osobne urządzenie, które będzie stało w pewnej odległości od kolumny. Taki sprzęt jest charakterystyczny przy nagłośnieniach koncertów plenerowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj